Dr. Sadık Ahmet


“...Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum. Ben bir Türk‘üm ve öyle kalacağım. Bu mesajımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum.”
Dr. Sadık Ahmet

İkamet Tezkeresi Hk. DUYURU

Yabancılar Şube Müdürlüğünün Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne bağlanması ile İkamet Tezkeresi(Yeni veya Uzatma) almak durumunda olan soyadaşlarımıza duyrulur.

İstenilen Belgeler İçin Tıklayınız

 

 

Dernek Faaliyetlerimizi Twitter ve Facebook Adresimizden de takip edebilirsiniz.

BTTDD Belgeseli


Get the Flash Player to see this player.

Site İstatistik

BugünBugün774
DünDün1107
Bu HaftaBu Hafta4161
Bu AyBu Ay17017
ToplamToplam1401807

02

Kadınlar Günü'nde fark yarattılar

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi'nin Kadın Kolları '8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde önemli bir etkinliğe imza attı. Ördekli Kültür Merkezi'nin otantik atmosferinde bir araya gelen Batı Trakyalı kadınlar, birlik ve beraberlik mesajı verdi. Büyük katılımın dikkat çektiği kahvaltılı organizasyonda BTTDD Bursa Kadın Kolları adına kürsüye çıkan Zeynep Güler, ''Türkiye'ye Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi bir dahiyi kazandıran Zübeyde Annemiz, Batı Trakya Türkleri için canını feda eden efsane liderimiz Dr. Sadık Ahmet'i doğuran Fehime teyzemiz, 15 Temmuz hain darbe girişiminde Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği için oğlu Mustafa Cambaz'ı şehit veren Ayşe ablamız gibi anaların topraklarından kopup gelmiş; siz Batı Trakya'nın fedakar, yürekli, çalışkan kadınları... Hepinizi saygıyla selamlıyorum'' cümleleriyle konuşmasına başladı.

1

HEPİNİZ BİR KAHRAMANSINIZ

Dünyada kadın olmanın zor olduğunu dile getiren Güler şöyle devam etti: ''Ancak Batı Trakya'da kadın olmak bir o kadar daha zordur. Baskılar karşısında 12 yaşındaki evladını gurbet ellere okumaya gönderen. Hak arama yürüyüşlerinde ilk sıralarda yerini alan. Savaşlarda elinde baltasıyla evini koruyan. Bir yudum ekmek için eşi ile birlikte günün büyük bölümünü tarlada geçiren. Çok zorda kaldığında evladını yanına alarak ailesi ile birlikte her şeyini ata topraklarında bırakarak, anavatana, Avrupa'ya göç eden Batı Trakya kadınıdır. Değerli ablalarım, teyzelerim, kardeşlerim. Biliyorum hepinizin Batı Trakya'dan Türkiye'ye uzanan çok farklı hayat hikayeleri var. Hepiniz bir kahramansınız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Batı Trakya davası için, evlatlarınızın geleceği için, şevkatli kollarına sığındığımız anavatanımız Türkiye için bıkmadan, usanmadan, çalışmaya devam edeceğiniz konusunda en ufak bir şüphemiz yok. Çalışacağız ve başaracağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muhasır medeniyetler seviyesine çıkmış bir Türkiye'de, Batı Trakya'da hak ettiğimiz yeri alacağız. Aydınlık yarınların en büyük gücü biz kadınlar olacağız. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun.''

4

BAŞSAĞLIĞI VE TEŞEKKÜR MESAJI

Kadınlar Günü etkinliğini ilk planda bir kutlama şeklinde planladıklarını, ancak Bursa'nın İnegöl ilçesinde, 8 Mart Kadınlar Günü programı için Ankara'ya giden bir otobüsün devrilmesi sonucu 7 emekçi kadının hayatını kaybetmesiyle değişikliği gittiklerini hatırlatan Güler, ''Çok üzgünüz. Buradan hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Son olarak bizlere bu güzel günü yaşatan BTTDD Bursa Şubesi'nin değerli yöneticilerine ve bizlere bu mekanı tahsis eden Osmangazi Belediye Başkanı Başkanı Mustafa Dündar ve Başkan Yardımcısı Cem Kürşad Hasanoğlu'na teşekkürü bir borç biliyoruz'' diye konuştu.

AVUKATLAR KADIN HAKLARINI ANLATTI

8 Mart etkinliğinde, Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyesi avukatlar Cihan Kayrak ve Neşe Saygın ile stajyer avukat Burcu Ertur, katılımcıları kadın hakları konusunda bilgilendirirken, organizasyonun finalinde yapılan çekilişle yaklaşık 70 kadına çeşitli hediyeler verildi. Ayrıca etkinliğe katılan herkese, üzerinde 'siz özelsiniz' yazısının da yer aldığı özel olarak tasarlanmış ve süslenmiş bir şişede çiçek takdim edildi.

ZEYNEP GENEL kucuk