Dr. Sadık Ahmet


“...Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum. Ben bir Türk‘üm ve öyle kalacağım. Bu mesajımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum.”
Dr. Sadık Ahmet

İkamet Tezkeresi Hk. DUYURU

Yabancılar Şube Müdürlüğünün Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne bağlanması ile İkamet Tezkeresi(Yeni veya Uzatma) almak durumunda olan soyadaşlarımıza duyrulur.

İstenilen Belgeler İçin Tıklayınız

 

 

Dernek Faaliyetlerimizi Twitter ve Facebook Adresimizden de takip edebilirsiniz.

BTTDD Belgeseli


Get the Flash Player to see this player.

Site İstatistik

BugünBugün809
DünDün1135
Bu HaftaBu Hafta5331
Bu AyBu Ay18187
ToplamToplam1402977

BTTDD Bursa Şubesi Yönetimi Başkan Altepe'yi ziyaret etti

büyükşehir foto

'Batı Trakya’da restorasyonlar yapmak isteriz'

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yunan yetkili makamlarının izin vermesi halinde Batı Trakya’da da diğer Balkan bölgelerinde olduğu gibi faaliyet göstermek istediklerini belirterek, “Orada restorasyonlar yapmak, soydaşlarımızın her türlü eksikliğiyle ilgilenmek isteriz'' dedi.

Başkan Altepe, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi'nin 15 Ocak'taki genel kurulunda göreve gelen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Emin Latif başkanlığındaki yeni yönetimini kabul etti. Ankara Yolu’ndaki yeni belediye binasında gerçekleşen görüşmede, Batı Trakya Türklerinin yaşadığı sıkıntılar ve Büyükşehir yatırımları konuştu. Başkan Altepe, Batı Trakya Türklerinin ecdadın bir emaneti olduğunu söyledi. Balkan ülkeleriyle 628 yıl önce başlayan akrabalık ilişkilerinin artarak sürdüğünü kaydeden Altepe, son yıllarda bölgedeki Müslüman halkla yeniden bütünleştiklerini kaydetti. Osmangazi Belediye başkanlığı döneminde yeniden kurulan ilk irtibatın ardından Büyükşehirle birlikte ilişkilerin iyice sıklaştığını ifade eden Altepe, “Yaklaşık 100 yıllık süren kopukluğun ardından bölge ile yeniden bütünleştik. Düzenlediğimiz organizasyonlarla oradaki Müslümanlar arasında milli birlik ve beraberlik ruhunun oluşmasına sebep olduk. Kurduğumuz şantiyelerle başta ecdat yadigarı eserler olmak üzere kapsamlı bir restorasyon rekonstrüksiyon dönemine girdik. Soydaşlarımızın bulunduğu ve ihtiyaç hissedilen bölgelere de Bulgaristan’ın Kırcaali bölgesinde olduğu gibi yeni cami ile külliyeler inşa ettik” şeklinde konuştu.

EKSİKLERİ GİDERMEK İSTERİZ

Başkan Altepe, Yunan yetkili makamlarının izin vermesi halinde Batı Trakya’da da diğer Balkan bölgelerinde olduğu gibi faaliyet göstermek istediklerini belirtti. Yunanistan’la bu hayalin gerçekleşmesi için izin noktasında sıkıntılar yaşadıklarını ve Müslüman Türk azınlığına yönelik organizasyonlar, çalışmalar yapamadıklarını dile getiren Recep Altepe, “Batı Trakya’da restorasyonlar yapmak, soydaşlarımızın her türlü eksikliğiyle ilgilenmek isteriz. Sünnet ve toplu cemiyetlerle Müslümanlar arasında birlik ve beraberliği sağlamak çok güzel olur. Ama şu anda bu mümkün görünmüyor. Çünkü Yunan makamlarıyla izin noktasında sıkıntılar yaşıyoruz. Bunlar aşıldığı takdirde tabii ki orada da olmak isteriz” dedi.

BATI TRAKYA EVİ İÇİN DESTEK TALEBİ

BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Dr. Ali Emin Latif de, kabülünden dolayı Başkan Altepe'ye teşekkür ederken, 3 yıllık görev süresinde güzel çalışmalara imza atmak istediklerini anlattı. Büyükşehir Belediyesi'nin ve Başkan Altepe'nin balkanlara ilgisine dikkat çeken Eminlatif, Bursa'daki Batı Trakya Türkleri'ne biraraya gelebilecekleri, kültürlerini yaşatabilecekleri bir 'Batı Trakya Evi'ni kazandırmak istediklerini vurguladı. Eminlatif, ''Şu anda Yunan makamlarının engeline takıldığınız için oralara birşey yapamıyorsunuz. En azından Bursa'daki Batı Trakyalılar'a bir dernek binası kazandırmamıza yardımcı olursanız çok mutlu oluruz. Batı Trakyalılar sizleri hiçbir zaman unutmaz. Bu konuda elinizden geleni yapacağınız konusunda en ufak bir şüphemiz yok'' ifadelerini kullandı.

büyükşehir foto 2