Dr. Sadık Ahmet


“...Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum. Ben bir Türk‘üm ve öyle kalacağım. Bu mesajımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum.”
Dr. Sadık Ahmet

İkamet Tezkeresi Hk. DUYURU

Yabancılar Şube Müdürlüğünün Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne bağlanması ile İkamet Tezkeresi(Yeni veya Uzatma) almak durumunda olan soyadaşlarımıza duyrulur.

İstenilen Belgeler İçin Tıklayınız

 

 

Dernek Faaliyetlerimizi Twitter ve Facebook Adresimizden de takip edebilirsiniz.

BTTDD Belgeseli


Get the Flash Player to see this player.

Site İstatistik

BugünBugün346
DünDün1363
Bu HaftaBu Hafta2626
Bu AyBu Ay15482
ToplamToplam1400272

sgktil

SOSYAL GÜVENLİKLE İLGİLİ ÖNEMLİ DUYURU

Batı Trakya Türklerinin yaşamış olduğu sorunların çözümüne katkı sağlamaya yönelik çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bugün Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bursa İl Müdürü Sayın Erhan Karaca'yı makamında ziyaret ederek, mevcut uygulamalar ve son yasal düzenlemelerin soydaşlarımıza getirdiği avantajları konuştuk. Çok yararlı bir görüşme oldu. Kendisine buradan bir kez daha teşekkür ediyoruz. Yasal düzenlemelerin netleşeceği 1 Nisan'dan sonra, hemşehrilerimizi bilgilendirmeye yönelik Sayın Karaca'nın da hazır bulunacağı geniş katılımlı bir toplantı yapma kararı aldık. Çünkü birçok yanlış bilinen nokta olduğunun farkına vardık. Sayın Erhan Karaca'ya ilgi, alaka ve sorunların çözümü noktasındaki kararlılığından dolayı çok teşekkür ediyoruz.

Kendisinin bize verdiği bilgileri kısa başlıklarla sizlerle aktarmanın çok yararlı olacağını düşünüyoruz.

1- Türkiye'deki yabancı uyruklu veya çifte uyruklu sigortalı Yunanistan'daki anne ve babasını sosyal güvencesi kapsamına alabilir. Bu noktada yanlış bilinen bir gerçek de ortaya çıktı. Söz konusu anne ve babadan yaşadığı ülkede sigortalı olmadığına dair bir belge ya da taahhüdün kesinlikle istenmediği ve böyle bir sorgulama yapılmayacağı Sayın Erhan Karaca tarafından bizzat ifade etti. Bu noktada gereken tek belge; Yunanistan'dan ilgili makamlardan alınacak aile bağını gösteren belgenin tercümesidir. Hatta bugün bir soydaşımızın başvurusunu bizzat yaptık ve hiçbir sorun yaşanmadan oğlunun sigortasından yararlanmaya başladı.

2- Daha önce Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun müjdesini verdiği ve detayların 1 Nisan'da netleşeceği yeni yasal düzenleme ile Türkiye'deki ve Yunanistan'daki her soydaş, ayda 53 TL ödeyerek, Genel Türkiye'de Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına girebilecek. Bunun için Türk soylu olduğunu ortaya koyan Etabli belgesi yeterli olacak. Ancak bu noktada sağlık hizmetinden yararlanabilmesi için belirli bir sürenin geçmiş olması gerekecek.

Not: Bu konularda ve yaşadığınız her sorunda BTTDD Bursa Şubesi sizlere yardımcı olmak için elinden geleni yapacaktır. Bunun için bizleri veya derneğimizi aramanız ya da mesai saatleri içinde derneğimizi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.