Dr. Sadık Ahmet


“...Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum. Ben bir Türk‘üm ve öyle kalacağım. Bu mesajımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum.”
Dr. Sadık Ahmet

İkamet Tezkeresi Hk. DUYURU

Yabancılar Şube Müdürlüğünün Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne bağlanması ile İkamet Tezkeresi(Yeni veya Uzatma) almak durumunda olan soyadaşlarımıza duyrulur.

İstenilen Belgeler İçin Tıklayınız

 

 

Dernek Faaliyetlerimizi Twitter ve Facebook Adresimizden de takip edebilirsiniz.

BTTDD Belgeseli


Get the Flash Player to see this player.

Site İstatistik

BugünBugün11
DünDün1363
Bu HaftaBu Hafta2291
Bu AyBu Ay15147
ToplamToplam1399937

Bursa'da 'Öğretmenler Günü' etkinliği

ogretmen 1

Batı Trakya'daki eğitim için önemli mesajlar

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi, '24 Kasım Öğretmenler Günü' ile ilgili önemli bir organizasyona imza attı. Osmangazi Belediyesi'nin desteğiyle 'Tarihi Merinos Tren İstasyonu Tesisleri'nde düzenlenen kahvaltılı toplantıya, her yaştan çok sayıda öğretmen katıldı.

BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Uzm. Dr. Ali Eminlatif, burada yaptığı konuşmada, öğretmenlerin gününü kutlarken, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere hakkın rahmetine kavuşan eğitimcilere Allah'tan rahmet diledi. Batı Trakya Türk Azınlığı'nda, Yunanistan'da yaşanan ağır ekonomik krize rağmen bir numaralı sorun olarak eğitimin öne çıktığına dikkat çeken Eminlatif, bunun çözümü noktasında üzerilerine düşeni yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

ooo

Lozan'dan doğan haklarımız var...

Azınlığın uluslararası andlaşmalardan doğan haklarına işaret eden Eminlatif, bu dönemde, Avrupa Birliği üyesi bir ülkede azınlık okullarında eğitimin bu kadar kalitesiz olmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını ifade etti. Eminlatif, Türkiye genelinde çok sayıda Batı Trakyalı öğretmen olduğuna da işaret ederek, ''Hemşehrilerimizin bu kutsal mesleğe yönelmesi bizlere çok mutlu ediyor. İnşallah ileride Türkiye'de okumuş öğretmenlerimiz azınlık okullarında görev yapma şansı bulurlar. Böylelikle hem azınlık ilkokullarında eğitim kalitesi yükselir hem de çocuklarımız ana dilimiz Türkçe'yi çok daha iyi öğrenir'' dedi.

o budur 3

Anılarla duygu yüklü yolculuk...

Dr. Ali Eminlatif'in konuşmasının ardından, BTTDD Bursa Şubesi Çocuk Kolları Başkanı Sıla Hayat ve yardımcısı Elif Eminlatif, öğretmenler günü ile ilgili şiir okudu. Ardından da öğretmenler anılarını paylaştı. Özellikle Cafer Alioğlu, Mehmet Koca ve Asım Çavuşoğlu'nun konuşmaları bir dönem yaşananlara ışık tuttu. Üç isim, Batı Trakya'da, çok istemelerine rağmen mesleklerini yapmalarının ya da sürdürmelerinin nasıl engellendiğini anlatırken, Azınlık eğitimin gelmiş olduğu seviyenin kendilerini fazlasıyla üzdüğünü ifade etti. Asım Çavuşoğlu'nun, ''Türk Azınlığın eğitimi özel ve özerktir. Ancak daha sonra çıkarılan kanunlarla bu değiştirilmiştir. Gelinen noktada bu konuda hukuki mücadele başlatılması şart olmuştur'' ifadeleri dikkat çekti.

og3

Başkanın öğretmen babası da oradaydı...

Programı sunan BTTDD Bursa Şubesi İkinci Başkanı Hasan Ali Çavuş da, geçmişte Batı Trakya'da görev yapan Türkiye'de eğitim almış öğretmenlerin çok zor şartlara görevlerini layıkıyla yerine getirirken, Batı Trakya Türkleri'nin haklı davasını, Türkiye'yi ve Başaöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aydınlattığı yolu da kendilerine çok iyi anlattıklarını vurguladı. Ali Çavuş, ''Bizler, Batı Trakya onlara çok şey borçluyuz. Bugün bu öğretmenlerimizden aramızda olanlar var. Bunlardan birisi de Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği'nde Genel Sekreterlik yapmış Mehmet Eminlatif. Değerli başkanımızın babası; ne mutlu kendisine böyle hayırlı bir evlat yetiştirmiş'' diye konuştu. Daha sonra BTTDD Bursa Şubesi Kadın Kolları Başkanı öğretmen Zeynep Güler söz aldı. Meslektaşlarının gününü kutlayan Güler, bugün çok sayıda Batı Trakyalı kadının öğretmenlik yaptığına işaret ederek, memnuniyetini dile getirdi.

og6

Dernekten ve Dündar'dan özel hediyeler...

BTTDD Bursa Şubesi, toplantıya katılan öğretmenlere özel olarak hazırlatılan ve üzerinde 'Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün silüetinin, derneğin adının ve 'siz özelsiniz' yazısının bulunduğu birer kalem hediye etti. Toplantının sonuna yaklaşılırken, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar sürprizi yaşandı. Aynı zamanda BTTDD Bursa Şubesi'nin eski başkanlarından olan Dündar, salona girerek öğretmenleri tek tek kutladı ve onlara günün anısına birer hediye paketi takdim etti. Dündar, yaptığı konuşmada, öğretmenlerin gününü kutladı. Eğitimin önemine işaret eden Dündar, Türkiye'nin bu konuda geçmişten bugüne üstlendiğini rolü vurguladı. Dündar, bugün Bursa'da çok farklı ülkelerden birçok çocuğun ve gencin eğitim gördüğünü söyledi. BTTDD Onur Kurulu Üyesi Rahmi Yılmaz ve öğretmen Cevdet Beyatlı'nın da birer konuşma yaptığı toplantı, günün anısına çektirilen fotoğrafın ardından son buldu.