Dr. Sadık Ahmet


“...Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum. Ben bir Türk‘üm ve öyle kalacağım. Bu mesajımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum.”
Dr. Sadık Ahmet

İkamet Tezkeresi Hk. DUYURU

Yabancılar Şube Müdürlüğünün Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne bağlanması ile İkamet Tezkeresi(Yeni veya Uzatma) almak durumunda olan soyadaşlarımıza duyrulur.

İstenilen Belgeler İçin Tıklayınız

 

 

Dernek Faaliyetlerimizi Twitter ve Facebook Adresimizden de takip edebilirsiniz.

BTTDD Belgeseli


Get the Flash Player to see this player.

Site İstatistik

BugünBugün346
DünDün1363
Bu HaftaBu Hafta2626
Bu AyBu Ay15482
ToplamToplam1400272

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Balkan Savaşları’nın 100. Yılı münasebetiyle bir konferans verdi. Konuk olarak Bursa Vali Yardımcısı İsmail Demirhan ve Balkanlar üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan  araştırmacı  emekli öğretmeni Bahtiyar Sipahioğlu’nun katıldığı konferansta Balkan Savaşları ve Savaşlar sırasında yaşanan felaketler tartışıldı.Balkanları kan gölüne çeviren 1912 Balkan Savaşları’nın 100. Yıl dönümünü anmak amacıyla Batı Trakya Türkleri Bursa Şubesi konferans düzenledi.

Balkan savaşlarında yaşanan trajedileri ve o dönemde göç etmek zorunda kalan Türklerin anlatıldığı seminerin açılış konuşmasını yapan BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Şükrü Köse, “Balkan savaşları o yörelerden gelmiş bizler için çok vahim bir hatıradır. Osmanlı himayesinde yüzlerce yıl birlik ve beraberlik içinde  kardeşçe yaşayan Balkan milletleri, bazı yabancı güçlerin kışkırtmalarıyla Müslüman Türklere karşı düşman oldu. Bugün bile o topraklarda yaşayan soydaşlarımıza yönelik baskılar ve kışkırtmalar devam ediyor. Ancak bizlere düşen; Balkanlarda barışı inşa etmek olmalıdır” diye konuştu.

Dış Türklerden sorumlu Vali Yardımcısı İsmail Demirhan da Balkanların devamlı kanayan bir yara olduğunu vurgulayarak, “150 yıllık bir dönemde yaşananlar eğer bir batılının başına gelseydi birçok roman, şiir ve filme konu olurdu. Biz maalesef bu konularda biraz eksik kaldık. Balkanları unutturmaya çalışanlara karşı ne yapılması gerekiyorsa biz yapacağız. Unutulmamalıdır ki Balkanlar’ı Anadolu toprağından ayrı düşünemeyiz” dedi.

Konferansta Balkan Savaşları ile ilgili çarpıcı bilgiler veren ve o dönemde yaşanan olaylarla ilgili anekdotlar aktaran Bahtiyar Sipahioğlu, Balkanlar’ın her zaman Türk yurdu kalacağını ifade etti. Seminer, katılımcıların sorularına verilen yanıtlar ve plaket takdiminin ardından aşure ikramıyla son buldu.