Dr. Sadık Ahmet


“...Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum. Ben bir Türk‘üm ve öyle kalacağım. Bu mesajımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum.”
Dr. Sadık Ahmet

İkamet Tezkeresi Hk. DUYURU

Yabancılar Şube Müdürlüğünün Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne bağlanması ile İkamet Tezkeresi(Yeni veya Uzatma) almak durumunda olan soyadaşlarımıza duyrulur.

İstenilen Belgeler İçin Tıklayınız

 

 

Dernek Faaliyetlerimizi Twitter ve Facebook Adresimizden de takip edebilirsiniz.

BTTDD Belgeseli


Get the Flash Player to see this player.

Site İstatistik

BugünBugün555
DünDün662
Bu HaftaBu Hafta3093
Bu AyBu Ay14976
ToplamToplam1220500

Türk Dünyası 6. Gençlik Buluşması Fethiye'de yapıldı.

Kısa adı TDGT olan “Türk Dünyası Gençlik Topluluğu” 6. Gençlik Buluşması 25 – 30 Temmuz 2009 tarihleri arasında Muğla’nın Fethiye ilçesinde gerçekleştirildi. Buluşma nedeniyle açılan stantlarda, Türk Dünyasının geleneksel giysileri tanıtıldı ve Türk Dünyası konulu resim sergisi açıldı. Açılan stantlarda katılımcıların eserleri ve Türk Dünyasının kültürel zenginlikleri sergilendi.

Devamını oku...

Seçek etkinliklerine Mehmet Hilmi Çeşmesi`nin yıktırılması damgasını vurdu.

Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri bu yıl da 31 Temmuz, 1, 2 Ağustos tarihlerinde Seçek Yaylası’nda gerçekleşti. Etkinliklere bu yıl hiç bir Hıristiyan yöneticinin katılmaması, Mehmet Hilmi Çeşmesi’nin Bölge Genel Sekreteri Dimitris Stamatis tarafından yıktırılmasına bağlandı.

Devamını oku...

Yenicemahalle halkı evlerinin yıkılmasına karşı ayakta

Türk-Yunan Dostluğunun en iyi olduğu iddia edilen Atatürk-Venizelos döneminde özelliklede 1933 yılında hazırlanan Gümülcine Şehir planının asıl amacının şehirdeki Türk taşınmaz malvarlığını yok etmek olduğu gün ve gün açık bir şekilde ortaya çıkmaya başladı. Özellikle Türk mahallerinde Türklere ait taşınmaz mal varlıklarını yol ve yeşil saha olarak gösteren Gümülcine şehir planı Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığına ait camii, okul, mezarlık gibi kutsal mekanları dahi muaf tutmuyor. Bu plan dışında kalan bazı yerlere ise zorunlu istimlaklerle el konurken, bazıları da, bazı kurum ve kuruluşlara peşkeş çekiliyor.

Devamını oku...

Kimsesiz yaşlı kadını göz yaşlarına bile aldırmadan kendi evinden attılar

Azınlık insanın taşınmaz malvarlığını yok etmek ve Batı Trakya Müslüman Türk’ünü göçe zorlamak için hazırlanan 1933 Gümülcine Şehir planı sayesinde Çayüstü mahallesinde 3 aile neredeyse yarım asıra yakın yaşadıkları evlerinden zorunlu istimlakle tazminatlarını bile daha almadan evlerinden çıkarıldılar. İçlerinden biri vardı ki, bu olayı izleyen Azınlık basın mensuplarını bile duygulandırdı. Eşinin ölümünden sonra evinde yalnız yaşayan, kimsesi ve gidecek bir yeri dahi olmayan 80’lik bir yaşlı nineydi.

Devamını oku...

Başkonsolos Mustafa Sarnıç, Kavala`lı Mehmet Ali Paşa Kalesi`nde ayakta alkışlandı.

T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu’nun Kavala belediyesi ile birlikte organize ettikleri konser, Kavala’da Mehmet Ali Paşa Kalesi’nde gerçekleşti. Konsere Batı Trakya’dan çok sayıda soydaş katıldı. Yapılan konuşmalarda konuşmacılar, müziğin ortak diline değindiler ve halkların barış, dostluk ve kardeşlik içerisinde yaşamaları için bu tür etkinliklerin önemine vurgu yaptılar. Konuşma yapan Başkonsolos Mustafa Sarnıç, konuşmasını bitirdikten sonra Kavala’lı müzikseverler tarafından ayakta alkışlandı. Kavala’lı Yunanlıların iki halkların dostluğuna önem verdikleri konsere gösterdikleri ilgiden anlaşılıyordu ki konseri yaklaşık 2 bin kişi izledi.

Devamını oku...

Dr. Sadık Ahmet anıldı

Batı Trakya Türklerinin haklarını uluslararası platformlarda dile getiren, eylem adamı Dr. Sadık Ahmet ölümünün 14. yılında Gümülcine’de kabri başında anıldı. Anma törenine T.C. Hükümeti’nden ve TBMM milletvekillerinden katılım olmaması dikkat çekti.

Devamını oku...

Seçek Yaylası`ndaki Mehmet Hilmi Çeşmesi yerle bir edildi.

Batı Trakya Türklerinin yağlı güreş ve kültürel etkinliklerin her yıl geleneksel olarak yapıldığı Seçek Yaylası’ndaki Mehmet Hilmi çeşmesi yerle bir edildi. Mehmet Hilmi çeşmesi`nin yıkılması Batı Trakya Türk Azınlığını derinden yaraladı.

Devamını oku...