29 Ocak’ı Anıtkabir’de andık

IMG_0018.jpg

IMG_0018.jpg

 

Milli Direniş Günü’nde Ankara’ya çıkarma 

 

 

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) üyeleri, 29 Ocak Milli Direniş Gününü’nü bu yıl Anıtkabir’de andı. Mozoleye çelenk koyan Genel Başkan Necmettin Hüseyin, Yunanistan’ı Türk Azınlığa yönelik tutumu ve darbecileri iade etmemesi nedeniyle eleştirdi.

BTTDD Genel Merkezi öncülüğünde, Türkiye’nin farklı illerindeki şubelerin üyeleri otobüslerle 28 Ocak 2017 tarihinde kötü hava şartlarına rağmen Ankara’ya akın etti. Yüzlerce Batı Trakyalı Anıtkabir’in girişinde toplanarak, 29 Ocak Milli Direniş Günü ile ilgili pankart açtı. BTTDD Genel Başkanı Necmettin Hüseyin, burada yaptığı açıklamada, “29 Ocak olaylarının 29’uncu yılında yine birlikteyiz. Bu defa sesimizi derneğimizin 70’inci kuruluş yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’den duyurmayı tercih ettik” dedi. Yunanistan’daki Türk azınlığın sorunlarının devam ettiğini, hatta son bir yılda baskıların had safhaya ulaştığını anlatan Hüseyin, ”Okullarımızın kapatıldığı, dernek merkezlerimizin polis baskınına uğradığı, belediye başkanlarımıza gözaltına alınması ve haklarında hapis kararlarının verildiği bir yılı geride bıraktık. Bizler zamanı geldiğinde yollara meydanlara döküldük. Dr. Sadık Ahmet ve arkadaşlarının yarattığı ruh bu toplumun ruhudur. İşte bu ruhun canlı kanıtı bugün andığımız 29 Ocak olaylarıdır” ifadelerini kullandı.

 

bursa_bu.jpg

 

MÜCADELEYİ AYAKTA TUTUYORUZ

29 Ocak 1988’de Yunanistan’ın baskılarına ve Türk kimliğinin inkarına karşı çıkan binlerce Batı Trakyalının Gümülcine meydanına inerek, ‘Biz Türküz’ diye haykırdığını, 29 Ocak 1990’da ise Gümülcine’de Türklere ait işyerlerinin bir grup Yunanlı tarafından yağmalandığını kaydeden Hüseyin, ”Biz 29 yıldır Türklük onuruyla bir başkaldırının, bir direnişin yıl dönümünü anmaya devam ediyoruz. Bu mücadeleyi ayakta tutuyoruz” diye konuştu.

ÇİPRAS DARBECİLERİ İADE ETMELİ

Yunanistan’ın darbecileri iade etmemesine değinen Necmettin Hüseyin, şunları kaydetti: “Yunan idarecileri Türk fobisine yenik düştü. Çifte standart uyguladı. Eli kanlı FETÖ terör örgütünün hain darbecilerini iade etmeme kararı aldı. Bu nasıl bir demokrasi? Ey Çipras sizin insanlığı, demokrasiyi, hakkı, hukuku layık görmediğiniz, doğduğu topraklardan söküp attığınız, Batı Trakya Türkleri Ankara’dan size sesleniyor. Söylemde değil eylemde demokratik olun, hakkı hukuku yaşatın. Batı Trakya Türklerinin haklarını verin. Eli kanlı darbecileri iade edin. Dostluk, komşuluk, hukuk, adalet kelimelerinin hakkını verin. Verin ki bizde önümüzdeki yıl Çanakkale şehitliğinde, ertesi yıl Selanik’te, bir sonraki yıl Atina’da 29 Ocakları anarken güzel şeyler söyleyebilelim. Ayrıca bizlere ‘Türk değilsiniz, Yunanistan da Türk yoktur’ diyenlere buradan cevabımız nettir: Ne mutlu Türküm diyene.”

 

kkk.jpg Ekran_Resmi_2017-01-29_16.25.00.jpg 

 

BURSA YOĞUN KATILIMLA FARK YARATTI

Basın açıklamasının ardından Batı Trakya Türkleri kortej halinde aslanlı yoldan yürüyerek Anıtkabir’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıktı. Burada heyet adına BTTDD Genel Başkanı Necmettin Hüseyin, mozoleye çelenk koydu ve anı defterini imzaladı. Anıtkabir müzesini de gezen Batı Trakyalıların Ankara programı Yenimahalle Belediyesi’ne ait tesislerde gerçekleştirilen ‘29 Ocakları Unutmuyoruz. Unutturmuyoruz’ konulu konferansla son buldu. BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Dr. Ali Emin Latif, konferansta yaptığı konuşmada, 29 Ocak Milli Direniş Günü’nü başkent Ankara’da, Ata’nın huzurunda anmanın gururunu yaşadıklarını belirtti. Bursa’dan 3 otobüsle en yüksek katılımı sağlayan şube olduklarının altını çizen Eminlatif, ekibine ve üyelere teşekkür etti.

 

IMG_9987.jpg IMG_9981.jpg

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
Daha Fazla Yük Duyurular

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …