27.Yılında 29 Ocak Milli Direniş Günü

29ocak

29ocakBatı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Başkanı Şükrü Köse Batı Trakya Türk Azınlığı için bir dönüm noktası olan 29 Ocak 1988 tarihinin Batı Trakya Türkünün onur günü olduğunu söyledi.Batı Trakya Türk Toplumu’nun baskılara, haksızlıklara ve ayrımcılıklara ‘’Hayır‘’ dediği 29 Ocak 1988’in üzerinden 27 yıl geçtiğini vurgulayan BTTDD Bursa Başkanı Şükrü Köse, “Batı Trakya Türk Toplumu’nun baskılara, haksızlıklara ve ayrımcılıklara ‘dur’ dediği 29 Ocak 1988’in üzerinden 27 yıl geçti. 27 yıl önce bugün maruz kaldığı antidemokratik baskı uygulamalarına karşı tepkisini haykırmış ve insan gibi bir yaşam özlemini tüm dünyaya haykırmıştır.”dedi.

29 Ocak’larda haksızlıklara karşı şahlanan Batı Trakya Türkü’nün uluslararası ve ikili anlaşmalarla garanti altına alınan hakları, bugüne kadar verilmediğini söyleyen Köse sözlerine şöyle devam etti: “29 Ocak 1988 Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü, Batı Trakya Müslüman Türk Toplumu’nun; haklarına, kültürüne, kimliğine ve benliğine sahip çıktığı gündür. Azınlık insanının asırlardır yaşadığı memleketinde insanca bir hayat sürdürme isteğini tüm gücüyle ifade ettiği, Lozan’dan kaynaklanan Azınlık hakları ile kanunlar önünde eşit haklar istediği gündür. O gün milli kimliğini tüm dünyaya haykıran Batı Trakya Müslüman Türk Toplumu’nun 27 yıl sonra hala milli kimliği ve kültürü inkar edilmektedir.”

Azınlık hakları sorununun üzerinden yıllar geçmesine rağmen devam ettiğini belirten Köse geçtiğimiz pazar yapılan seçimi galip bitirerek yeni hükümeti kuracak olan Syriza Partisi’nden umutlu olduğunu söyledi. Köse şöyle devam etti: “Yıllardır kronikleşmiş olan bu azınlık haklarının, 25 Ocak 2015 Pazar günü yapılan erken genel seçimlerinin galibi Syriza Partisi ve yeni kurulan Aleksis Tsipras Hükümeti döneminde çözüleceğine inanmak istediğimizi de belirtmek istiyorum. Çünkü Batı Trakya Türk seçmeni Syriza’ya ortalama yüzde 70 destek vererek seçilen 3 Türk milletvekilimizin de aynı iktidar partisinden ve güçlü destekle seçilmiş olmalarının avantaj doğuracağını düşünüyorum. 29 Ocak’larda şanlı bir mücadeleye imza atan, o gün daha iyi bir gelecek için yollara dökülen ve bugün aramızda olmayan tüm soydaşlarımızı rahmet ve minnetle anıyor. Türk etnik kimliğine sahip çıktığımız “29 Ocak Onur Günümüz”kutlu olsun.”   

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …