’29 Ocak Milli Direniş Günü’nü Çanakkale’de andık

c2

c2

Mehmetçiğe destek Çipras ve Kammenos’a çağrı

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Genel Başkanı Necmettin Hüseyin, Kardak Kayalıkları’na çelenk bırakmak isteyen, ancak Türk Deniz Kuvvetleriyle gemi ve helikopterlerinin engellediği Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos ve Aleksis Çipras’ı komşuları ile iyi geçinmeye ve Batı Trakya Türklerine haklarını vermeye davet ederken,  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik başlattığı ‘Zeytin Dalı’ harekatına tam destek verdiklerini açıkladı.
Yunanistan’daki Batı Trakya Türk Azınlığı’nın, baskılara ve saldırılara karşı başlattığı ve bugün ’29 Ocak Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü’ olarak andıkları günün 30. yıldönümünde Çanakkale Şehitlik Abidesi önünde buluştu. Ellerinde Türk ve tarihteki ilk ‘Türk Cumhuriyeti’ olan Batı Trakya Türk Cumhuriyeti’nin bayrakları olan 600’ü aşkın Batı Trakyalı, Atatürk posteri ile ‘Batı Trakya’daki Türk Varlığını, Geleceğimizi ve Afrin’de Kahramanca Mücadele Eden Mehmetçiklerimizi Selamlıyoruz’ yazılı pankartlar açtı.

Duygusal anların yaşandığı program BTTDD Genel Başkanı Necmettin Hüseyin’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunması ile başladı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Daha sonra Kürsüye gelen BTTDD Genel Başkanı Necmettin Hüseyin, Afrin harekatı ile sözlerine başladı ve Mehmetçiğe şu sözlerle seslendi: ”Her zaman olduğu gibi kahramanca mücadele ediyorsunuz. Batı Trakya Türkleri olarak başarılar diliyoruz, dualarımız sizlerle. İhtiyaç duyduğunuz anda bizler de oraya gelmeye hazırız.”

c1

’29 Ocakları unutmayacağız’

Sözü, ’29 Ocak Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü’ne getiren Hüseyin, 1923’te Lozan Antlaşması ile Yunanistan’a emanet edilen Batı Trakya Türkleri’nin haklarına hiçbir zaman kavuşamadığını vurguladı. Azınlığın 1988’de etnik kimlik inkarları ve saldırılara karşı bir direniş başlattığını hatırlatan Hüseyin, 29 Ocak’ları unutmadıklarını ve unutmayacaklarını ifade etti. Hüseyin şöyle devam etti: ”Bizim Yunanistan’a emanet edildiğimiz günden beri ne Türklüğümüzden ne de Müslümanlığımızdan şüphemiz var. Ve bizi inkar edenlere ben Çanakkale’den, kanla sulanmış bu kutsal topraklardan, Mehmetçiğin bağrından bir kez daha haykırmak istiyorum, çok net olarak söylüyorum. Batı Trakya’da yaşayan azınlık Türktür. Ve size vereceğimiz en güzel cevap ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ olacaktır.”

c3

Türk Azınlık haklarını istiyor

Necmettin Hüseyin’in, törenin gerçekleştiği gün, Kardak kayalıklarına çelenk bırakmak isteyen, ancak Türk Deniz Kuvvetleriyle sahil güvenlik gemi ve helikopterlerinin engellediği Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’a yönelik sözleri de dikkat çekti. Hüseyin, ”Buradan Sayın Çipras’a bir kez daha seslenmek istiyorum. Aynı zamanda Ege’de suların üzerinde tur atmakla güncel siyaseti takip ettiğini zanneden ve olgun siyaset yaptığını zanneden Sayın Kamenos’a da seslenmek istiyorum. Bakın ‘hak, hukuk, adalet, insan hakları, AB üyesiyiz’ diyorsunuz. Biz de diyoruz ki, evet bu söylediklerinizin tamamına katılıyoruz. Gelin Batı Trakya Türklerine hakkın ne olduğunu, hukukun ne olduğunu, insan haklarının ne olduğunu gösterin. Bu bölgede mecbur olduğunuz coğrafya gereği yaşamak zorunda olduğunuz komşularınızla iyi geçinin. İyi komşuluk ilişkilerini de tescilleyin” ifadelerini kullandı. BTTDD Genel Başkanı Necmettin Hüseyin, Bursa Başkanı Uzm. Dr. Ali Eminlatif’ten başlamak üzere şube başkanlarına günün anısına plaket takdim etti.

c6

Bursa’dan 5 otobüsle katılım sağlandı

BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Uzm. Dr. Ali Eminlatif de, tören alanında yaptığı açıklamada, ’29 Ocak Toplamsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü’ etkinliğine Bursa’dan 5 otobüs ve üç otomobille gelen yaklaşık 250 kişi ile katıldıklarına işaret ederek, ”Bu sayı toplam katılımcıların yarıya yakınına eşit. Duyarlılığımız her geçen gün artıyor. Bu bizleri çok mutlu ediyor. 29 Ocakları unutmadık, unutmayacağız. Bugün bu sözlerin kazındığı birer anahtarlığı da bizimle birlikte Çanakkale’ye gelen soydaşlarımıza verdik. Son olarak buradan şunu haykırmak istiyorum: ”Çanakkale geçilmez, Batı Trakya’da Türk varlığı bitmez.”

Batı Trakyalı şehitler unutulmadı

BTTDD Genel Başkanı Necmettin Hüseyin ve yönetimi ile şube başkan ve yöneticileri, Çanakkale’de şehit düşmüş Batı Trakyalılar’ın kabirlerine karanfil bıraktı ve dua etti. Buradan öğle yemeğine geçildi. Ardından 600 civarındaki Batı Trakyalı ‘Simülasyon Merkezi’nde Çanakkale Destanı’nı yaşadı. Profesyonel rehberler eşliğinde şehitliklerin ziyaret edilmesinin ardından etkinlik son buldu.

c4

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …