29 Ocak Milli Direniş Günü Bursa’da Anıldı

29 Ocak (5)

29 Ocak (5)

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi ve Gençlik Kolları ile Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği geceye Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ödünç, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Avrupa Batı Trakya Türkleri Federasyonu Kurucu Genel Başkanı Cafer Alioğlu,Gümülcüne Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, siyasi parti temsilcileri, çok sayıda siyasi parti ve  sivil toplum kuruluşları başkan ve yöneticisi,Batı Trakya Türkleri İzmit Şube Başkanı Lütfi Bodur ve yönetim kurulu,kadın  ve gençlik kolları ile Bursalılar yoğun ilgi gösterdi.

ÖDÜNÇ: YAŞADIĞIMIZ ACILARI  UNUTMAYACAĞIZ

Gecede konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Atilla Ödünç, kendisinin de Batı Trakya kökenli olduğunu vurgulayarak, “Yaklaşık 88 yıl önce Bursa’ya göçtük. Ne kadar şanslıyız ki Bursa’nın nimetlerinden faydalanıyoruz. Bizler yaşadığımız acı olayları unutmayacağız ve bunların bir daha yaşanmaması adına adımlarımızı ona göre atacağız” dedi.

DÜNDAR: DEVLETİMİZE SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR…

Böyle bir anma gecesine imza atan BTTDD Bursa Şubesi’ne teşekkür eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da, “Batı Trakya’dan, Balkanlardan, Kırımdan buraya gelen bizler damdan düşen insanlarız. Damdan düşenin halini damdan düşer anlar düşüncesiyle öncelikle ülkemizi sevmemiz, bayrağımızı sevmemiz ve ülkemize devletimize sahip çıkmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

KÖSE: 29 OCAK HAKSIZLIKLARA ‘DUR’ DEDİĞİMİZ GÜNDÜR

29 Ocak 1988 tarihini, yapılan haksızlıklara karşı Batı Trakya Türklerinin ayağa kalkıp,  yasalar nezdinde haklarının verilmesi için MİLLİ DİRENİŞ gösterdiği bir GÜN  olarak tanımlayan BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Şükrü Köse de şöyle konuştu:

 “Özet olarak diyebiliriz ki  29 Ocak ; Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği(BTTÖB) veGümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB)’nin kesin kapatılma kararı Yargıtay’da 4 Kasım 1987’de onaylanır.Yunanistan’da veBatı Trakyada Türk olmadığının kabulü anlamına  gelen bu karara karşı da Batı Trakya Danışma Kurulumuz, 29 Ocak 1988 de Gümülcine’de bir yürüyüş düzenleme kararı alınır. Hükümet bu yürüyüşü yasaklamasına rağmen; 29 Ocak 1988 günü Batı Trakyanın her yerinden TürklerGümülcineye gelmeye baslar. Polis bir çoğunu engeller, çatışmalar yaşanır yaralanmalar olur. Gümülcine’de toplanabilen yaklaşık 5000 kişiyle ve gelemeyenlerle polis arasında çatışmalar yaşanır.
İki yıl sonra 29 Ocak 1990’da ise, Batı Trakya Türkleri  iki yıl önceki olayları anmak için  bir mevlit programı düzenlemek ister ama buna da müsaade edilmez ve bazı fanatik Yunanlılar tarafından, Türklere, Türk evlerine, ve 
Gümülcine çarşısındaki Türk dükkanlarına saldırılar yapılarak, Türk dükkanları yağma edilir. Aralarında (İskeçe Müftü Yardımcısı) Mehmet Emin AGA ve (İskeçe eski Milletvekili) Ahmet FAİKOĞLU’nun da bulunduğu Türklere de saldırılır.İşte 29 Ocak tarihi, yapılan bu haksızlıklara karşı duruşun sergilendiği , Batı Trakya Türkleri’nin 28 yıldır unutmadığı ve her yıl  anmaya devam edecekleri bir  MİLLÎ DİRENİŞ GÜNÜ’dür…Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi olarak, Gençlik kollarımızla birlikte ve BBB Belediyemizin de destekleriyle; 29 Ocak gününün 28. yılı münasebetiyle, bu yıl Milli Direniş gününü, O gün yaşayanlardan dinlemek , objektiflere ve basına düşen kayıtlarla belgelemek ve  yeni genç nesle tarafsız bir şekilde aktarılmasını sağlamak amacıyla ;  “29 Ocak Fotoğraf Sergisi ve Anma Programı”nı düzenledik. Bu programda bizleri bilgilendirecek olan konuşmacılarımız Gümülcine Seçilmiş Müftümüz sn. İbrahim Şerif ve Avrupa’daki Batı Trakya Türk Dernekleri  Federasyonu  Kurucu Genel  Başkanı sayın Cafer ALİOĞLU’na başarılar diler, ayrıca etkinliğin düzenlenmesinde ve fotoğraflarda büyük emekleri olan gençlik kollarımıza, değerli başkanına, katkı veren  Batı Trakya’daki tüm Kurum ve Kuruluşlara ve yine bu etkinliğin burada (Göç Tarihi Müzesinde) yapabilmemizi sağlayan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Recep ALTEPE’ye , Göç Müzesinin değerli yöneticilerine, yönetim kurulumuza ve bu salonu dolduran siz çok değerli misafir ve katılımcılarımıza, hülasa Evlad-ı Fatihan  torunlarına ve sevenlerine sonsuz teşekkür ediyor, ebediyete irtihal etmiş olan merhum Dr.Sadık Ahmet’i ve bu uğurda mücadele vermiş olan tüm büyüklerimizi rahmetle anıyor,hayatta olanlara da sağlıklı ve uzun ömür diliyorum.Haksızlıklar  zaman ve kimden gelirse gelsin, biz her zaman karşısındayız.”dedi.

Başkan Köse, fotoğraf sergisinin de  4 Mart 2016 Cuma gününe kadar açık kalacağını vurgulayarak tüm Bursalıları sergiyi gezmeye davet etti.

29 Ocak (3)

 

HASAN: ŞİDDETİN, TERÖRÜN KARŞISINDAYIZ

BTTDD Bursa Şubesi Gençlik Kolları Başkanı Murat Hasan da haksızlıklara ve şiddete hiçbir zaman müsamaha göstermeyeceklerini söyledi ve ekledi:  “Tüm bunları bizlere öğütledikleri için metanetli halkımıza minnet borçluyuz. Bizler dünyanın her neresinde olursa olsun şiddetin, terörün karşısındayız ve lanetliyoruz.”

ALİOĞLU: TÜRK DOĞDUK, TÜRK YAŞARIZ

Konuşmaların ardından Avrupa Batı Trakya Türkleri Federasyonu’nun Kurucu Başkanı Cafer Alioğlu ve Gümülcüne Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif  Batı Trakya’daki mücadelelerini panelle anlattı. Batı Trakya Türkleri’nin efsanevi lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’le birebir çalıştıklarını söyleyen Alioğlu, “29 Ocak, bizlere uygulanan baskı sonucunda doğmuştur. Türk kimliğimizden hiçbir zaman taviz vermedik.  Biz Türk doğduk, Türk yaşarız. Bize zincir vurmaya kalkana şaşarız” dedi. 

ŞERİF: DEMOKRASİ AZINLIĞA GELMEDİ

Dr. Sadık Ahmet’le hakları için mücadele ettikleri için bu uğurda birçok kez hapis yattıklarını vurgulayan Şerif de, şu bilgileri paylaştı: “Yunanistan’da cunta geldiği zaman ‘Yunanistan Hristiyan Yunanlılarındır’ diye bir slogan ortaya atıldı. Yunanistan’da bu anlayış hep devam etti. 1974 Kıbrıs çıkartmasıyla baskı zirveye ulaştı. Cuntanın ardından demokrasi gelse de azınlık için hiçbir şey değişmedi. Biz Batı Trakya’da Türklüğümüz inkâr edildikten sonra Müslümanlığımıza saldırı olduğunu da gördük. Bunun için mücadelemizi her arenada sürdürdük. Bugün Batı Trakya’da dimdik ayakta duruyoruz. Halkımız arkamızda. Biz dayatmalara asla razı gelmedik. Batı Trakya Müslüman Türkleri bugün olduğu gibi gelecekte de haklarını savunacak ve savunmaya devam edecek.”29 Ocak (4)

FOTOĞRAF SERGİSİ  4 MART 2016 TARİHİNE KADAR AÇIK

Oturumun ardından BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Şükrü Köse ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar panelistlere plaket takdim etti. Anma gecesi,4 Mart 2016 tarihine kadar sergilenecek olan ve O  dönemin acılarını belgeleyen; fotoğraf ve gazete kupürlerinden oluşan serginin gezilmesiyle sona erdi. 

29 Ocak (2)

29 Ocak (1)

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …