ABTTF ve BTTDD arasında işbirliği protokolü imzalandı.

4 Eylül 2009 tarihinde Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, çalışma ziyareti kapsamında İstanbul’da Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği(BTTDD) Genel Başkanı Ferruh Özkan’ı ziyaret etti. İkili ABTTF ve BTTDD arasında işbirliği ve diyalogu derinleştirmek amacı ile bir protokole imza attılar.

Protokol, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın diasporadaki temsilcileri olan ABTTF ve BTTDD ile Batı Trakya Türk Azınlığı’nın Yunanistan’daki temsilcisi olan Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu(BTTADK) arasında işbirliği ve diyalog temelinde yeni bir dönemin başlatılması amacını taşıyor.
Demokratik hak ve özgürlükler mücadelesinde yeni bir dönem başlıyor
Mübarek Ramazan ayı dolayısı ile iftar yemeğinde bir araya gelen Habipoğlu ve Özkan’a iftar yemeğinde ABTTF Uluslararası Çalışmalar ve Lobi Grubu üyesi Rıdvan İsmail de eşlik etti. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleştirilen toplantıda liderler dayanışma ve işbirliği mesajı verdiler. Yunanistan dışında yaşayan Batı Trakya Türklerinin Türkiye ve Avrupa’daki temsilcisi BTTDD ve ABTTF, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın demokratik hak ve özgürlükler mücadelesinde yeni bir döneme girildiğinin işaretini verdiler. Değişimin ilk göstergesi olarak ise ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu ile BTTDD Genel Başkanı Ferruh Özkan, 12-13 Eylül 2009 tarihlerinde Batı Trakya’yı ziyaret ederek Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu(BTTADK) ile ilk Başkanlar Zirvesi’ni gerçekleştirecekler.
İşbirliği ve diyalogun derinleştirilmesi yönünde görüş birliğine varıldı.
Habipoğlu, “Batı Trakya Türk toplumu bir sacayağıdır. Bu sacayağını Batı Trakya, Türkiye ve Avrupa’dır. Sacayağının ayakları ancak birlikte olduklarında güçlüdür. Biri olmadan diğerinin olması mümkün değildir. Bu nedenle işbirliği oldukça önemlidir” açıklamasında bulundu. BTTDD ve ABTTF Başkanı diyalogun güçlendirilmesi konusunda imzaladıkları protokolde Batı Trakya Türk Azınlığı’nın mücadelesinde işbirliği ve diyalog temelinde yeni bir dönemin başlatılması konusunda görüş birliğine vardılar. Batı Trakya’da cereyan eden olaylar sonucunda giderek gerilen ortamın Batı Trakya Türk Azınlığı’nı temsil eden kuruluşlar arasında işbirliğinin artırılmasını zorunlu kıldığı yönünde ortak görüş beyan eden liderler ortak çalışma yürütülmesi için ivedilikle harekete geçilmesi konusunda anlaştılar.

BTTADK, ABTTF VE BTTDD BATI TRAKYA TÜRK TOPLUMUNUN SACAYAĞIDIR
Batı Trakya Türk Azınlığı’na ait kuruluşlar arasında güçlü bir işbirliğinin yaşamsal önemde olduğuna işaret eden Habipoğlu, Yunanistan, Türkiye ve Avrupa’daki kuruluşların çalışmaları ile mücadelenin önemli bir aşamaya ulaştığını ifade etti. Uluslararası zeminde yürütülen faaliyetler ve lobi çalışmaları neticesinde ABTTF’nin saygın bir kuruluş olarak kabul edildiğini ifade eden Habipoğlu, Avrupa Birliği Temel Haklar Platformu ve Avrupa Diyalog Forumu üyelikleri ile Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarının Avrupa Birliği zeminine giderek daha fazla taşındığını dile getirdi.
2009 yılında 51.Genel Kurul’unda Genel Başkan seçilmesi dolayısı ile Ferruh Özkan’a tebriklerini yineleyen Habipoğlu, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği’nin Türkiye genelinde göstermiş oldukları başarılı faaliyetler dolayısı ile kutladı. Temmuz 2009’da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan ile görüşerek Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarını aktaran Ferruh Özkan’ın yerine getirdiği kutsal görevin önemine dikkat çeken Habipoğlu, Türkiye’de yaşayan Batı Trakya Türkleri için BTTDD’nin yaşamsal bir rolü olduğunu ifade etti. BTTDD’nin başarılı ve etkin çalışmaları ile Türkiye’de Batı Trakya Türklerinin sorunu herkes tarafından bilinir hale gelmiş, kamuoyu oluşturulmuştur” dedi. Habipoğlu, “BTTDD’nin çalışmaları ile Türkiye’de yaşayan Batı Trakya Türkleri illerde örgütlenerek birlikteliklerini korumuşlardır. Türkiye’de yaşayan ancak Türkiye vatandaşı olmayan Batı Trakya Türklerinin sorunları ile yakından ilgilenen BTTDD, Batı Trakya Türklerine kol kanat germektedir” dedi. 

Kaynak: Birlik Gazetesi

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …