BTTDD Bursa Şubesi yönetimi Alapte’de

toplu yürüyüş

BAŞKAN EMİNLATİF’TEN ATİNA’YA ÖNEMLİ MESAJLAR

Kozlukebir Belediyesi tarafından organize edilen ‘Tarihi Alantepe Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri’ne, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi de bir heyetle katılım sağladı. 15 Eylül Cuma günü Ağa Sabri Dallı’nın köyü Kozdere’de start alan, 17 Eylül Pazar günü Alantepe’de yapılan güreşler ve Ayşe Dinçer konseri ile son bulan organizasyona aynı zamanda genel merkezi temsilen katılan BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Eminlatif’e, Genel Sekreter İsmail Hayat, STK’larla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Serdar, Dernek Görevlisi Zekeriya Osman ve Bursa Kızılay Kan Müdürü Dr. Orhan Eminlatif eşlik etti.

Eminlatif burada yaptığı konuşmada, önemli mesajlar verdi. Eminlatif, konuşmasına, soydaşlara, Anavatan’daki hemşehrilerinin, Genel Başkan Necmettin Hüseyin’in ve Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun selamını ileterek başladı. Etkinliğin hayırlı olmasını dileyen Eminlatif, ”Bugün buradan bir iki konuya temas etmek istiyorum. Batı Trakya Türkleri’nin sorunları Anavatan’da, Genel merkezimizin çabaları, hemşehrilerimiz Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve Eski Sağlık ve Çalışma Bakanı Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun çabaları ile büyük oranda çözüm buldu. Ama Batı Trakya’da değişen bir şey olmadığını görmek bizleri fazlasıyla üzüyor. Lozan’dan doğan Azınlık haklarımız bir türlü verilmiyor” dedi.

ali

TEK İSTEĞİMİZ AZINLIK HAKLARI

Yunanistan’da yeni eğitim öğretim dönemi başlarken, yaptırdıkları bir araştırmanın Azınlık içerisinde en büyük sorunun ‘eğitim’ olduğunu ortaya koyduğunu dile getiren Eminlatif şöyle devam etti: ”Ekonomik krizin pençesindeki Batı Trakya Türk Azınlığı’nın bu haykırışı çok şey ifade ediyor. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın fertleri ben dahil hepimiz bu ülkede görevlerimizi layıkıyla yerine getiriyoruz. Vatani görevimizi yapıyoruz; bu ülkeyi ve sınırlarımızı koruyacağımıza kutsal kitabımız Kur-an’ı Kerime el basarak yemin ediyoruz. Vergimizi veriyoruz. Karşılığında ne görüyoruz: Yıl 2017, Avrupa Birliği ülkesi Yunanistan’a emanet edilmiş Türk Azınlığın en büyük sorunu ‘eğitim’. Etnik kimlik inkarı, Vakıflar ve müftülük sorunu da yıllardır kanayan yaralarımız olarak bizleri fazlasıyla yoruyor. Artık BTTDD olarak, buradaki ve Avrupa’daki kurum ve kuruluşlarımızla birlikte tamamen buradaki sorunların çözümüne odaklanma zamanı gelmiştir. Genel Başkanımız Necmettin Hüseyin’in de ifadeleri artık bu yöndedir. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak Atina’dan tek istediğimiz azınlık haklarımızı vermesidir. Gelin bu haklarımızı verin; bizler de iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine odaklanalım. Türkiye’den sadece Kurban bayramı tatilinde Yunanistan’a gelen 120 bin civarında turist 500 bin Euro harcadı. Bu rakamları milyon Eurolara çıkaralım. İki ülke arasında ticaret daha da gelişsin. Kazanan iki güzel ülke olsun.”

güreş

‘MAVİ BÜYÜ’ ŞİİRİNDEN DİZİLER OKUDU

BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Eminlatif, 1999 yılındaki Helsinki Zirvesi’nde, dönemin Yunanistan Başbakanı Costas Simitis’in merhum Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Bülent Ecevit’e hediye ettiği ve iki ülke yetkililerinin katılımıyla Bursa’ya dikilen ve meyve vermeye başlayan başlayan zeytin ağacının bulunduğu parkta yazılı Bülent Ecevit imzalı şiirin şu dizeleri ile konuşmasını noktaladı: ”Aramızda bir mavi büyü/ Bir sıcak deniz/ Kıyılarında birbirinden güzel/ İki milletiz.”

güreş 2

ÖNEMLİ GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Ali Emin Latif ve ekibi, iki gün boyunca azınlık temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirerek, ileriye dönük neler yapılabileceğini konuştu. Alantepe’deki etkinliklerde, Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Rodop Siriza Milletvekili Ayhan Karayusuf, Rodop ili Demokratik İttifak Milletvekili İlhan Ahmet, Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Başkan Yardımcısı Ahmet İbram, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Hakan İşcan, Batı Trakya Türkleri Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ile Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Muavin Konsolosu Davut Ocak da birer konuşma yaptılar. Öte yandan, Gümülcine’ye bağlı Yardımlı köyünden Niyazi İbiş, Seçek’ten sonra Alantepe’nin de Başpehlivanı olmayı başardı.

4g5gbudur 21g9g

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …