Atina`da Yunan Polisi Kur’an-ı Kerim sayfalarını yırtınca Müslümanlar ayaklandı

Yunan polisinin Atina’da gerçekleştirdiği ‘Süpürge Operasyonu’ sırasında Kur’an-ı Kerim sayfalarını yırtarak üzerine basması, Müslümanların sert tepkisine sebep oldu.

Yunan polisi, sık sık tartışma ve gerginlik kaynağı olan uygulamalarında bir yenisine daha imza attı. Önceki akşam Atina merkezinde operasyon yapan 10 polis, Suriyeli göçmenlere ait ve içinde iki bayanın da bulunduğu bir otomobilde arama yaptı. Arabada bulunan bir kişiyi darp eden polisin, Kur’an-ı Kerim’in sayfalarını yırttığı ve üzerine bastığı bildirildi.

Olayın duyulması üzerine dün akşam Atina’da yaşayan Suriye, Mısır, Afganistan ve Pakistan’dan yaklaşık bin kişilik göçmen Müslümanlardan oluşan grup, Kur’an-ı Kerim’e yapılan saygısızlığı protesto etmek için yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe ırkçılık karşıtları da destek verdi. Kipseli Polis Karakoluna kadar sloganlar atarak yürüyen gurup, "İslamofobia’ya hayır" dövizleri taşıdı. Emniyet önünde polisle göstericiler arasında arbede yaşandı. Polisin az miktarda kimyasal gaz kullandığı bildirildi.
Daha sonra yolu çöp konteynırlarıyla kapatan grup, Omonya Meydanı’nda gösterilerini sonlandırdı. Yunan polisi, yaşanan gerginlikler sırasında 3 dükkan ve 2 arabada maddi zarar meydana geldiğini açıkladı.
Yunanistan Müslümanlar Birliği, Kur’an-ı Kerim’e saygısızlık yapan polisin kimlik bilgilerini isteyerek mahkemeye vereceği gerekçesiyle Atina Emniyet Genel Müdürlüğü’ne müracaat etti. Emniyet Müdürü, suçlamanın araştırılacağını söylemekle yetindi. Atina’da yaklaşık 200 bin civarında Müslüman göçmen yaşarken, bugün Cuma namazı sonrası yerel saatle 15:30’da Omonya Meydanı’nda bir protesto gösterisi daha düzenleneceği kaydedildi.
Yunan polisi, operasyon kapsamında 612 kişi, 123 otomobil ve 37 dükkanın kontrol edildiğini duyurdu. 86 kişi gözaltına alınırken, 44 kişi değişik suçlar nedeniyle tutuklandı.

 

Kaynak: Birlik Gazetesi

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …