BASIN AÇIKLAMASI

19.8.2015 tarihli Sözcü gazetesindeki köşe yazısında kullandığı ifadelerle Sayın Yılmaz Özdil’in maksadı aştığını düşünmekteyiz.

 

 

 

Hatırlatmak isteriz ki;

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin milli dava olarak kabul ettiği ve savunduğu bir davanın tarafı olan bizler, doğduğumuz ülke Yunanistan’da uğradığımız haksızlıklar, insan hakları ihlalleri ve Yunanistan’ın Lozan Barış Antlaşması’nın  hükümlerini yok sayarak uyguladığı baskılar, etnik arındırma yasası olan Yunan Vatandaşlık Yasası’nın ırkçı 19. Maddesi uygulaması neticesi yunan vatandaşlığından atılan Batı Trakya Türkleri  Anavatanları  Türkiye’ye  göç etmek zorunda kalmışlardır. Batı Trakya Türkleri ‘nin tamamı 1957-1958 yıllarında uygulanan serbest göç hariç,  haymatlos statüsüne geçtikten sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına kabul edilmişlerdir. Uluslararası hukuka göre mensubu bulunduğunuz ülkenin vatandaşlığını kaybettiğinizde doğal olarak haymatlos durumuna düşersiniz ki Batı Trakya Türkleri hiçbir zaman kendi istekleri ile haymatlos olmamışlardır.

 

Ne büyük onurdur ki Batı Trakya Türkleri , Anavatanları Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığına kabul edilmişlerdir.
Lozan Barış Antlaşması’na göre garantör ülke olan Anavatanımızın bizleri kabulü ile 1925-2005 yılları arasında Anavatan Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan 108 bin aile (408.000 kişi) birinci kuşak olarak Türkiye’ye yerleşmişlerdir.  Şu anda 3.- 4. kuşağı yaşayan yaklaşık 2 milyon Batı Trakya  Türkü  Anavatanlarında yaşamlarını sürdürmektedirler.

 

Vatanı kaybetmenin ne demek olduğunu eminiz ki hepinizden iyi bilen biz Batı Trakya Türkleri anavatanımıza olan minnet ve şükran duygularımızla bağlı  birer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak; Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerine bağlı olarak yaşamımızı devam ettirmekteyiz.            
     
Sayın Özdil, biz Batı Trakya Türkleri 29 Ocak 1988  yılında Türklüğümüzün Yunanistan tarafından inkar edildiği gün hariç her daim Cuma namazımızı kıldık ve kılmaya devam ediyoruz. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Devletinin pasaportunu taşımak bizlere gurur ve onur veriyor.  

 

Anavatan da yaşayan biz Batı Trakya  Türkleri haymatlos konumundan çıktıktan sonra ülkemizin diğer vatandaşları gibi değişik iş kollarında çalışmakta, kendi iş kollarımızda başarıyı yakalamış ve en üst seviyelere gelmiş, ülkemizin devletine bağlı birer ferdi olarak devletimizin birlik ve dirliğine hizmet etme gayreti içerisinde yaşamımızı devam ettirmekteyiz.

 

Sayın Özdil , ilgili yazısında siyasi düşünce ve bakış açısı  ile içimizden biri olan Sayın Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezinoğlu’nu eleştirirken farkında olmadan; Türkiye’nin sadece Türkiye’de yaşayan Türklerin vatanı olduğunu düşünerek ,Türkiye’nin yurtdışında yaşayan Türkler için ne ifade ettiğini bilmeden yönelttiği eleştiri okları ve yanlış anlaşılmalara sebep olabilecek ifadeler ile Batı Trakya Türklerini  rencide etmiştir.                  

 

Batı Trakya Türkleri tarihte olduğu gibi bugünde Anavatanlarına  minnet ve şükran duyguları ile bağlıdırlar. Sayın Özdil bir kişiye karşı olan siyasi duruşu neticesinde şu anda yaklaşık 2 milyon kişiyi yaftalayarak maksadı aşan bir yazı ve ifade kullanmıştır. Bu ifadelerinden dolayı kendilerini Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği adına  bu ifadelerini düzeltmeye davet  ediyoruz.  

 

Saygı ile kamuoyuna arz ederiz. 20.8.2015 

 

Av. Necmettin Hüseyin
Genel Başkan   

 

                 

 

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …