Batı Trakya’da Ziraat`a 10 milyon Euro yatırıldı

Uzun süredir Yunanistan’da şube açmaya çalışan Ziraat Bankası, çalışmalarının karşılığını aldı. Gümülcine başta olmak üzere Atina ile birlikte şubeler müşteri akınına uğradı. Otobüs kiralayarak 18 Şubat’ta Gümülcine’deki açılışa katılan Batı Trakya Türkleri birikimlerini de aktarmaya başladı.

 Dört ay gibi kısa bir sürede bin 700 kişi parasını yatırırken toplam mevduat tutarı 10 milyon Euro’yu aştı. Bu şehirde kredi talep edenlerin sayısı ise fazla olmadı. Ziraat’ın Atina şubesinde ise tersi bir durum yaşanıyor. Şubat ayından bugüne kadar sadece 150 mevduat hesabı açılırken birikimlerin tutarı 1 milyon Euro’yu bile aşamadı. Ancak kısa sürede bu şube aracılığı ile Türk vatandaşları yaklaşık 5 milyon Euro’luk kredi kullandı.

Yunanistan’da açılan şubelerden özellikle Gümülcine’ye yönelik ilginin fazla olduğunu aktaran üst düzey bir yetkili, "Kısa sürede soydaşlarımız birikimlerini bize emanet etmeye başladılar. Bu bizi Balkan coğrafyasında yeni şubeler açma konusunda cesaretlendirdi." dedi. Türkiye ile Yunanistan arasındaki ticaret hacminin artış gösterdiğini aktaran aynı yetkili, ticaret hacminin 2008 yılı sonu itibarıyla 3,5 milyar dolara ulaştığını hatırlattı. Bu ülkeye açılan şubelerin iki ülke arasındaki ticari potansiyeli artıracağına dikkat çekti. Türk müşterilerin dört aylık sürede kendilerine "Türk bankaları şube açsın, paramızı onlara yatıralım" mesajı ilettiğini aktaran bir başka yetkili ise yurtdışında büyüme stratejilerinin devam ettiğini kaydetti.

Ziraat Bankası’nın Yunanistan’a şube açma girişimi sorunlu bir süreçten geçti. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Gümülcine ve Atina’da şube açmak için 9 Temmuz 2007’de onay alan banka, yazılı onaydan ancak 1,5 yıl sonra şubeyi faaliyete geçirebildi. Bankanın Gümülcine şubesi şehrin meydanında restore edilen modern bir binada hizmet veriyor. Bankada çalışan 10 Batı Trakya Türkü Ankara’da eğitimden geçirildi. Bu ülkedeki iki şubenin maliyeti ise yaklaşık 1 milyon 100 bin Euro olmuştu.

Türk bankaları Balkanlar’da büyüyecek

Türk hacılar için Cidde ve Mekke şubesini bu yıl yetiştirmeyi planlayan Ziraat, Balkanlar’da da büyümeyi hedefliyor. Yunanistan’da mevcut iki şubenin performansına göre İskeçe ve Selanik’in yanı sıra Atina’da da ikinci şube açılabilecek. Geçen yıl Makedonya’da Gostivar ve Tetovo şubelerini açan Ziraat, Bulgaristan’da da Filibe, Burgaz ve Kırcaali başta olmak üzere 5 şube daha açacak. 18 ülke ve 67 noktada hizmet veren Ziraat, Kosova’ya bağlı Prizren’de ise ya şube açacak ya da banka kuracak. "Türk işadamlarının olduğu her yere gitmeyi hedefliyoruz." diyen Çağlar, Balkan coğrafyasında aktif rol oynamak istediklerini vurgulamıştı. Ziraat’in yanı sıra Balkanlar’da Çalık Holding’in Aktifbank’ı Arnavutluk, Türk Ekonomi Bankası (TEB) Kosova, Fiba Grubu ise Romanya’da hizmet veriyor.

 

Kaynak: ZAMAN Gazetesi

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …