Batı Trakya Türk Azınlığı Sokakta

Batı Trakya Türklerinin Lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in kurduğu Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi 28 yıl sonra organize ettiği yürüyüş ile gasp edilen hakları için haykırdı ve sesini Atina’ya duyurmaya çalıştı.

Batı Trakya Türklerinin Lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in kurduğu Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi 28 yıl sonra organize ettiği yürüyüş ile gasp edilen hakları için haykırdı ve sesini Atina’ya duyurmaya çalıştı.

DEB Partisinin kurucusu merhum Dr. Sadık Ahmet’in elim bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrılışının 21. yılında, merhumun kabri başında düzenlenen anma töreni öncesi DEB Partisinin eski merkez binası önünde toplanan yaklaşık 3 bin kişilik kalabalık Rodop eski Valilik Binasına kadar yürüdü. Hiçbir slogan atmadan sadece hazırlanan pankartları taşıyarak demokratik-hukuk devleti çerçevesinde bu güne kadar kazanımları olan elinden alınan haklarının mücadelesi için sokağa inen Batı Trakya Türklerinin yürüyüşünü provake etmek isteyen gruplara müdahale eden Yunan Polisinin sıktığı gaz, Batı Trakya Türklerini de etkiledi. Fakat yürüyüşe katılan Batı Trakya Türklerinin hiç biri bu olumsuz tablodan etkilenerek meydandan ayrılmadı.

DEB Paritsinin yürüyüşüne Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneklerini temsilen Genel Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Hasanoğlu, BTTDD İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş ve Keşan Şube Başkanı İsmail Beyli katıldı.

Rodop Valiliği önünde açıklama yapan DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş konuşmasında şunları belirtti;

“Kıymetli halkımız, Dostluğu, eşitliği ve barışı şiar edinmiş uysal bir azınlığın mensupları olarak, 28 yıl aradan sonra, demokrasi ve yasalar çerçevesinde bir hak arama yürüyüşü gerçekleştiriyoruz.
Amacımız bu ülkede eşit vatandaş olarak yaşamaktır. Ülkemiz Yunanistan’a emanet edildiğimiz Lozan Antlaşması’nın bize verdiği haklara sahip olmaktır. Bu amaçlar için sokaklardayız.
* Bizler kendi kimliğimizle tanınmak istiyoruz. 
* Bu çerçevede, kendi kimliğimizle anılan tarihi derneklerimizle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanmasını, bu derneklerimizin tekrardan tanınmasını ve Türk ismi ile yeni açılacak derneklere izin verilmesini istiyoruz.
* Eğitim haklarımızı, çift dilli Türkçe-Yunanca eğitim verecek azınlık anaokulları ve ihtiyacımızı karşılayacak yeni azınlık okulları talep ediyoruz.
* Vakıflarımızın idaresinin azınlık insanının özgür iradesine bırakılmasını istiyoruz.
* Seçilmiş müftülerin resmi olarak tanınmasını istiyoruz.
* Halkımızın özgürce kendi imamlarını seçme hakkının tanınmasını istiyoruz. 
* “240 İmam Yasası’nın” iptal edilmesini istiyoruz.
* Kamunun kapılarının eğitimli gençlerimize açılmasını istiyoruz.
* Bir siyasi parti olarak, bağımsız milletvekili adaylarına da uygulanan antidemokratik %3’lük seçim barajının iptal edilmesini istiyoruz.
* DEB Partisi Genel Merkezi’nden çalınan Dr. Sadık Ahmet’in hayatını kaybettiği trafik kazasında kullandığı aracın bulunmasını ve partimize saldırıda bulunanların yakalanarak yargı önüne çıkarılmalarını istiyoruz.
* Azınlık okullarında öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin anadilimiz Türkçe konuşmalarının engellenmesine karşıyız.
* Ekonomik ve yaşam kalitesi anlamında çoğunluk ve azınlık arasında oluşmuş farklılığın ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz.
* Ülkemiz Yunanistan’ın mutlu birer vatandaşı olarak yaşamak için eşit yurttaşlık haklarına sahip olmak istiyoruz.
* Dedelerimiz gibi bu ülkeyi her alanda müdafaa etmek, ülkemizin bekası için çoğunlukla birlikte hareket etmek ve ülkemize hizmet etmek istiyoruz.
* Yıllarca çözüm bekleyen azınlık sorunlarının çözüme kavuşturulması amacıyla hükümetin azınlık kurumlarıyla samimi bir diyalog süreci başlatmasını bekliyoruz diyerek konuşmasını tamamladı.

Toplanan kalabalık daha sonra toplu halde Liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in aramızdan ayrılışının 21. Yılı münasebeti ile mezarı başında düzenlenecek anma törenine katılmak üzere mezarlığa yürüdü. 

Fotoğrafların devamı için tıklayınız

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …