Batı Trakya Türkleri İftar Sofrasını Somali’ye Bağışladı

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi üyelerine vereceği iftar programını iptal ederek, iftar bütçesini açlıkla boğuşan Somali’ye gönderdi.

Bursa’da faaliyetini sürdüren Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği, geleneksel olarak verdiği iftar yemeğini iptal ederek, bu programa haracanacak parayı Somali’ye gönderilmek üzere ayrılan hesap numarasına yatırdı. Bursa Valiliğinin Somali için açtırdığı banka yardım hesabına parayı yatıran Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şube Başkanı Şükrü Köse ve üyeleri banka dekontunu ise Bursa Vali Şahabettin Harput’a teslim etti.

Heykel Valilik binasında düzenlene törenle banka dekontunu Vali Şahabettin Harput’a teslim eden Şükrü Köse, "Dernek yönetim kurulu üyelerimiz ile Sayın Başbakanımız ve sizlerin başlattığınız Somali’ye destek kampanyasına bizde bir şeyler yapabilir miyiz diye bir araya geldik. Dedik ki; üyelerimiz zaten gerekli desteği yapıyor, ancak bizde kurum olarak hem bir örnek teşkil etmesi, hem de kamuoyuna bir mesaj vermesi açısından bu yıl yapacağımız iftar programını iptal edip onun yerine bu programa harcanacak parayı Somali’ye destek amacıyla gönderelim. Buraya yapacağımız iftar parasını sizin açtığınız banka hesabına yatırdık ve onun dekontunu şimdi size teslim ediyoruz." dedi.

"BİZİM KÜLTÜRÜMÜZ VE İNANCIMIZ, PAYLAŞMAYI GEREKTİRİYOR"
Banka dekontunu teslim alan Vali Şahabettin Harput ise, denek üyelerinin mübarek Ramazan ayında çok anlamlı bir harekette bulunduklarını belirterek, "Somali bir insanlık dramının yaşandığı, adeta insanlığa davetiye çıkarılan bir yer. Maalesef dünya bu konuda büyük bir duyarsızlık ve sessizlik içinde. Çok şükür iyi ki Türkiye var. Dün vardı bu gün var, yarında olacak. O insanların yardımına biz koşuyoruz. Türkiye koşuyor, vatandaşlarımız ve Bursa koşuyor. Bursa’da da ciddi bir kampanya başlattık. Bir taraftan nakit, bir taraftan da ayni yardım kampanyası başlattık." diye konuştu
Bursa’da Somali’ye yardım kapsamında büyük bir seferberlik yaşandığına vurgu yapan Vali Harput, şöyle devam etti: "Vatandaşlarımız, kamu kurumlarımız, şirketler, sivil toplum kuruluşları ve memurlar ile kendi imkanları ile bu yardıma koşuyor. Biz de bu aziz mübarek Ramazan ayında oradaki insanların sıkıntısına bir çare olabilir miyiz, açlıklarına bir merhem olabilir miyiz diye işe giriştik. Ben bu manada vatandaşlarımızın yaptığı katkıları her türlü takdirin üzerinde görüyorum. Bu günde Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma Derneği böylesine güzel bir ayda çok anlamlı, çok kıymetli, çok kutsal bir hizmeti kendilerine şiar edinmişler ve bu kapsamda iftar parası ile aralarında topladıkları belli bir nakti parayı Somali hesabına yatırmışlar, Bu günde dekontunu bana verdiler."
Düşüncelerinden dolayı dernek başkanı ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür eden Vali Şahabettin Harput, "Ben kendilerini kutluyorum, çok teşekkür ediyorum, Allah razı olsun diyorum. Böylesine güzel bir iş yaptılar. Çünkü biz paylaşacağız, onlar bizim kardeşlerimiz, yediğimiz ekmeği, giydiğimiz elbiseyi paylaşacağız. Bizim kültürümüz inancımız paylaşmayı gerektiriyor. Hep beraber iyi olacağız, onun içinde birlikte hareket ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 


 

 

http://www.bursa.gov.tr/index.php?sayfa=haber_detay&id=1747

http://www.bursadabugun.com/haber/guncel/yasam/47999-bati-trakya-turkleri-iftar-sofrasini-somali-ye-bagisladi.html

http://www.haberler.com/bati-trakya-turkleri-iftar-sofrasini-somali-ye-2953649-haberi/

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …