Batı Trakya Türkleri’nin Bayram Buluşması

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi üyeleri her yıl geleneksel hale getirdikleri bayramlaşma programında bir araya geldi.

Dernek merkezinde gerçekleştirilen ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şube Başkanı Şükrü Köse ve Yönetim Kurulu üyelerinin hazır bulunduğu bayramlaşma programına AK Parti Bursa Milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu ve İsmet Su, AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Hüdayi Yazıcı, İl Genel Meclis üyesi ve AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Er, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) Genel Başkanı Emin Balkan, Rumeli Dernekleri Federasyonu (RUDEF) Başkanı Şuayip Toprak, Eğridereliler Dernek Başkanı Ahmet Kahraman, çeşitli STK temsilcileri ile çok sayıda dernek üyesi  katıldı.

Batı Trakya’da yaşayan Türklerin yaşadığı sıkıntılar ve bu sorunların çözümü noktasında yapılabileceklerin mercek altına alındığı bayramlaşma programında söz alan AK Parti Bursa milletvekili ve bir önceki dönem Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şube Başkanı Hakan Çavuşoğlu, Yunanistan ve Bulgaristan’da yoğun bir nüfusa sahip Türklerin haklarının korunması adına hükümet olarak yoğun çaba gösterdiklerini söyledi.

ÇAVUŞOĞLU: MÜFTÜLER VE VAKIFLAR ÖNCELİĞİMİZ…

Atanmış müftüler ve vakıflar konuları başta olmak üzere birçok alanda yaşanılan sorunların çözümü anlamında Yunanistan ve Bulgaristan makamlarıyla sürekli temas halinde bulunduklarını belirten Çavuşoğlu, “Başbakanımız ve Dışişleri Bakanımız Yunanistan ile yapmış olduğu temaslarında bu iki konuyu sürekli gündeme getirdi. Türkiye bölgesinde güçlü ve istikrarlı yapısını artırdığı sürece komşu ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızın haklarını daha rahat bir şekilde savunabilir. Büyük ülke olmamızın gereği de bölgemizde barış ve huzurun tesisidir. Hükümet olarak buna büyük önem veriyoruz” dedi.

AK Parti Bursa milletvekili İsmet Su da, o coğrafyada çekilen sıkıntıları çok iyi bildiklerini ve sorunların çözümü noktasında sürekli istişare yapmaları gerektiğine vurgu yaptı. “Bir taşın üstüne bir taş da biz koyabilirsek ne mutlu bize” diyen Su, hangi hizmetlerin öncelikli ele alınması gerektiğini derneklerle sürekli temas halinde olarak belirleyebileceklerini ifade etti.

BALKAN: ORTAK MÜCADELE ŞART…

BAL-GÖÇ Genel Başkanı Emin Balkan da, son zamanlarda demokrasi anlamında Balkanlarda çok güzel gelişmelerin yaşandığını söyledi. Bununla birlikte hala Balkanlar’da yaşayan Türklerin ciddi sıkıntıları bulunduğunu hatırlatan Balkan, “Kopmuş olan bağlarımızı yeniden kuvvetlendirmemiz, Türk ve Müslüman kardeşlerimizi yeniden kazanmamız asimilasyonu engellememiz gerekiyor. Türk kimliğinin yok olmaması için devletin birimleri, STK’lar, uluslararası örgütlerle bir bütün halinde mücadele etmeliyiz” diye konuştu.

Bayramlaşma programında söz alan RUDEF Başkanı Şuayip Toprak da, bugün Bulgaristan ve Yunanistan’da yaşayan Türklerin, haklarının savunulması anlamında Türkiye devletine güvendiklerini hatırlattı. Toprak, “Biz devlet ve STK’lar olarak ne kadar güçlü ve etkin olursak oradaki kardeşlerimize de o denli sahip çıkabiliriz. Sorunlarımızı ancak birlikte ve koordineli çalışarak aşabiliriz” şeklinde konuştu.

KÖSE: GÜÇ BİRLİĞİ YAPMALIYIZ

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şube Başkanı Şükrü Köse ise, hükümetin Balkanlarda yaşayan Türklerin haklarının savunulması anlamında yürüttüğü çalışmaların takdire şayan olduğunu söyledi. STK’lar olarak birlikte hareket ederek, dayanışmayla daha güzel çalışmalara imza atabilecekleri mesajını veren Köse, “Özellikle seçilmiş müftülerimizin yerine atanmış müftülerin göreve getirilmesi ve görev sürelerinin 10 yıl uzatılmasıyla, vakıflar konusu öncelikli çözüm bekleyen konularımız arasında. Devletimiz, ülkemizde yaşayan azınlıklara haklarının verilmesi noktasında ciddi bir adım attı. Yunanistan ve Bulgaristan’da yaşayan kardeşlerimizin de haklarının korunması hususunda birlikte hareket etmemiz hayati önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …