BTTDD Bursa Şubesi’nden Batı Trakya’ya çıkarma

b2-yeni

b2-yeni

BATI TRAKYA TÜRKLERİ BÜYÜK SORUNLARLA BOĞUŞUYOR

BTTDD Bursa Şubesi yönetimi Batı Trakya’da bir dizi temaslarda bulundu. Gümülcine Başkonsolosluğu ve Azınlık kurumlarının ziyaret edildiği organizasyona, yetkililerin ‘Sıkıntıların azalmak bir yana daha da arttığı’ yönündeki ifadeleri damga vurdu.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin yeni yönetimi, 21-23 Nisan tarihleri arasında Batı Trakya’da temaslarda bulundu. Başkan Uzm. Dr. Ali Eminlatif, 2. Başkan Hasan Ali Çavuş, Genel Sekreter İsmail Hayat, Veznedar Gökhan Çobanoğlu, STK’lardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Serdar, Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ramadan Eminoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Uysal, Denetim Kurulu Üyeleri Halil Nezirmehmet ve Ahmet Raif ile Dernek Görevlisi Zekeriya Osman’dan oluşan heyet, ilk olarak Batı Trakya Türkleri’nin efsane lideri Dr. Sadık Ahmet’in kabrini ziyaret etti. BTTDD Bursa Şubesi yöneticileri, bir dakikalık saygı duruşunun ardından unutulmaz liderleri için dua etti. Başkan Eminlatif, burada yaptığı açıklamada, göreve geldiklerinde Türkiye’de ilk olarak Anıtkabir’e giderek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıktıklarını, Batı Trakya’da da ilk ziyaretlerini efsane liderleri Dr. Sadık Ahmet’e gerçekleştirdiklerini söyledi. Çok farklı duygular içinde olduklarının altını çizen Eminlatif, merhuma, ”Büyük lider gösterdiğin yolda yılmadan yürümeye devam edeceğiz. Gerekirse sizin gibi bu kutsal dava için canımızı vereceğiz” sözleriyle seslendi.

‘AZINLIĞIN MORALE İHTİYACI VAR’

BTTDD Bursa Şubesi yöneticilerinin ikinci durağı Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosluğu oldu. Heyet, burada Başkansolos Ali Riza Akıncı tarafından kabul edildi. Başkan Eminlatif, kabulünden dolayı Başkonsolos Akıncı’ya teşekkür ederek, Batı Trakya için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyledi. Eminlatif, Akıncı’ya çalışmaları ve hedefleri ile ilgili de bilgi verdi. Başkonsolos Ali Rıza Akıncı da, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, BTTDD Bursa Şubesi’nin çalışmalarını ilgiyle izlediklerini vurguladı. Batı Trakya’da son 1,5 yıldır 90’lı yılları hatırlatan gelişmeler yaşandığının altını çizen Akıncı, Azınlığın morale, desteğe ihtiyacı olduğunu ifade etti. Batı Trakya için yapılacakların uzun uzun konuşulduğu görüşmenin finalinde taraflar birbirlerine hediyeler takdim etti.

ORTAK TOPLANTI ÖNERİSİ

BTTDD Bursa Şubesi Yöneticileri, Başkonsolosluğun ardından Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ile makamında buluştu. Ali Eminlatif, kabulü için Şerif’e teşekkür ederken, çalışmaları ve hedefleri ile ilgili bilgi verdi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Şerif de, Yüksek Danışma Kurulu’nun, bazen Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanları ile toplantı yapabileceğini söyledi. Bunun yararlı olacağını düşündüğünü dile getiren Şerif, uzun yıllardır davanın içinde olduğunu ve bu sürecin kendisine ‘Ben değil biz demeyi” öğrettiğini söyledi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına rağmen Seçilmiş Müftü olarak Yunanistan’ın kendisini tanımadığına işaret eden Şerif, ”Sorunlarımız artıyor… Eriyoruz… Okullarla ilgili büyük sıkıntılar var, dini sahada da üzerimize doğru müthiş bir hücum var” ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMENLERLE DUYGUSAL ANLAR

Heyet, daha sonra Gümülcine Türk Gençler Birliği’ni ziyaret ederek, yeni Başkan Necat Ahmet ve ekibine görevinde başarılar diledi. Ahmet de, ”BTTDD Bursa Şubesi yöneticilerini burada görmek bizi çok mutlu etti” dedi. Daha sonra Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği’ne geçen heyette yer alan isimler, kendi ilkokul öğretmenleri ile karşılaşınca duygusal anlar yaşandı. Buradan Eski Cami’ye geçen BTTDD Bursa Şubesi yöneticileri, Cuma Namazı’nın ardından hemşerileri ile kucaklaştı. Heyet, öğleden sonra Dr. Sadık Ahmet’in kurduğu Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’ni ziyaret etti. Başkan Mustafa Ali Çavuş ve ekibi tarafından kabul edilen heyete, burada öğle yemeği verildi. Son dönemde kendilerine arka arka arkaya davalar açıldığına dikkat çeken Başkan Ali Çavuş, ziyaretçilere DEB ve çalışmaları hakkında bilgi verirken, parti genel merkezini de gezdirdi. BTTDD Bursa Şubesi yöneticileri en çok ilgiyi Sadık Ahmet köşesine gösterdi. BTTDD Başkanı Ali Eminlatif, Mustafa Ali Çavuş’a ilgilerinden dolayı teşekkür ederken, her türlü katkıya hazır olduklarını söyledi. BTTDD Bursa Şubesi yöneticileri, daha sonra Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’ne geçerek, Başkan Ercan Ahmet ve ekibi ile bir araya geldi. Değerli dostları ile bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Ahmet, derneğe yapılan polis baskınlarına işaret etti.

‘SIKINTILAR KATMERLENDİ’

Heyetin, ikinci gün ilk durağı İskeçe Seçilmiş Müftüsü oldu. Müftü Ahmet Mete, ”BTTDD Bursa Şubesi seçimleri öncesinde ve sonrasında yaptıklarınızla hep dikkatimi çektiniz” dedi. Batı Trakya’daki sorunları bölgede yaşayanların daha iyi bildiğinin altını çizen Mete, Batı Trakya ile ilgili atılacak adımlarda bu gerçeğin göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade etti. ”Sıkıntılarımız katmerlendi” diyen Mete, ezan sesinin kısılmak istendiğini, çocuklara din dersinin Yunanca öğretildiğini, kendisine ve din görevlilerine ağır hakaretler edildiğini, etnik inkarın sürdüğünü anlattı. Dr. Ali Eminlatif, aynı zamanda Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı da olan Mete’ye sıcak kabulü ve içten sohbeti için teşekkür etti.

İTB’DE PANEL GİBİ TOPLANTI

BTTDD Heyeti, buradan İskeçe Türk Birliği’nde geçti. Başkan Ozan Ahmetoğlu ve ekibi ile çok sayıda soydaşın yer aldığı buluşma, Batı Trakya’nın sorunlarının tartışıldığı bir panel havasında geçti. Heyete, büyük ilgi gösteren İskeçeli hemşerileri, son günlerde Türkiye’de kendilerini ilgilendiren özellikle sağlıkla ilgili gelişmeler hakkında bilgi aldı. 90. yılını kutlayan İskeçe Türk Birliği’nde (İTB) artık AİHM kararlarının uygulanmasını istediklerini belirten Başkan Ozan Ahmetoğlu, ”Burası artık tanınmak zorunda” dedi. Kimlik, eğitim, vakıflar, müftülük başta olmak üzere sorunların devam ettiğini vurgulayan Ahmetoğlu, ”Birçoğu değerli arkadaşım olan BTTDD Bursa Şubesi yöneticilerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Çalışmalarını ilgiyle izlemeye devam ediyoruz. Biz de 9 Nisan’da göreve geldik. Yöneticilerimizin yarısı kadın” diye konuştu. BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Ali Eminlatif de, Ozan Ahmetoğlu ve ekibine başarı diledi. BTTDD Bursa Şubesi yöneticileri pazar günü ise Gümülcine’de Geleneksel Domruköy Mevlidi’ne katıldı. Öğle yemeğini Başkan Ali Eminlatif’in bu köydeki baba ocağında yiyen heyet, burada milletvekili ve yerel yöneticilerle de bir araya geldi.

 

b1

 

b3

 

b4

 

b5

 

b6

 

b7

 

b8

 

b9

 

b12

 

b13

 

b14

 

b15

 
Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …