Batı Trakya’da Şiddetli Yağmur Türklerin Yoğun Olarak Yaşadığı Köylerde Zarara Neden Oldu

foto

fotoRodop ilinde sabaha karşı başlayan sağanak yağmur beraberinde büyük zararları da getirdi. Şiddetli yağmur kendini en çok köylerde hissettirdi.

Özellikle Kozlukebir Belediyesi’ne bağlı Kalenderköy, Domruköy, Sirkeli, Karacaoğlan ve bölgedeki diğer köylerde kendini daha fazla hissettiren sağanak yağmur, anayolların kapanmasına, çayların ve köy içinden geçen derelerin taşmasına neden oldu.Domruköy ve Sirkeli köylerinin içinden geçen derelerin taşkınlığı korkutucu boyutlara ulaştı. Domruköy deresinde yaşanan su taşkınlığı tarım araçlarını,  arabaları sürükledi. Kalenderköy- Hemetli yolu yağmurun getirdiği taşlar nedeni ile ulaşıma kapandı. Yol kenarında bazı bariyerler söküldü.

Şiddetli yağmur köylerde büyük maddi hasara neden oldu. Şiddetli sağanak yağmur nedeni ile tütün, pamuk ekili yüzlerce dönüm arazi sulara gömüldü. Hayvan ağıllarına ve bazı evlere su girdi. Derelerin taşması, ekili alanların sular altında kalması nedeni ile Rodop ilinde yağan şiddetli sağanak yağmurun faturası ağır oldu.

Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkanı Yorgos Pavlidis, Eyalet Başkan Yardımcısı Önder Mümin ve eyalet meclis üyeleri ile Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet ile belediye meclis üyeleri şiddetli yağmur nedeniyle zarar gören bölgeleri ziyaret ederek, zararları yerinde tespit ettiler. Tarım Tazminatları Kurumu (ELGA) yetkililerinin zarar tespit çalışmaları için 15 Haziran Çarşamba gününden itibaren bölgeyi ziyaret edeceği bildirildi.

Yağmur ve sel nedeniyle zarar gören bütün hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletirken tek tesellimiz can kaybının yaşanmamış olmasıdır.

 

Diğer Fotoğraflar için tıklayınız

Kaynak :

http://www.milletgazetesi.gr/view.php?id=4977

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
 • BATISİAD’I ZİYARET ETTİK

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Yönetimi Batı Trakya Türkleri Yönetici…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …