Batı Trakya`da Türk Azınlığın mal varlığına yönelik saldırılar artarak devam ediyor

alt

Kimliği belirsiz kişi veya kişiler, Rodop ilinin Şapçı (Sappes) – Maronya Belediyesi’ne bağlı Ircan (Arisvi) köyünde bir ağıla saldırarak ağıldaki 30 civarında koyunu öldürürken bir başka ağılı da ateşe verdiler. Saldırganlar ayrıca, aynı köyde iki traktör ve üç aracın lastiklerini kestiler.Görüntüler vahşet işerdiği için resimlerini yayınlayamıyoruz.

 

1 Mart gecesini 2 Mart’a bağlayan gece Ircan köyünde yapılan saldırı ve yaşanan olaylar herkesin kanını dondurdu. Saldırganlar öldürdükleri koyunlardan bir tanesini bile almazken koyunları boğazladıkları yerde bıraktılar. Kimliği belirlenemeyen saldırganlar ayrıca, aynı köyde bir başka ağılı da ateşe verdi. Ağıl içerisindeki koyunlardan kurtulamayanlar ve bir köpek yanarak can verdi.  Saldırganlar köydeki 2 traktör ve 3 aracın lastiklerini de keserek patlattılar.

Ağılın sahibi hayvan besicisi Kıpti Sarı Salih Fikret bu vahşet tablosu karşısında gözlerine inanamadı. Kafalarda onlarca soruların oluşmasına yol açan bu saldırılar köylüleri endişelendiriyor.

Şansız hayvan besicisinin köylüleri tarafından sakin ve hiç kimseyle sorunu olmayan bir vatandaş olarak tanımlandığı kaydedilirken, koyunların kesiliş biçiminden failin tecrübeli bir kasap olduğu değerlendirmelerinin yapıldığı belirtiliyor.

Yapılan saldırının ağılla sınırlı kalmadığı, zanlıların traktörlerin lastiklerini de kestiği ifade edilirken, mağdurlar arasında Şapçı Belediye Başkan yardımcısı Orhan Mustafa’nın da yer aldığı aktarıldı.

Şapçı Belediye Başkan Yardımcısı konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Koyunlarla ilgili olarak diyecek bir söz bulamıyorum. Bu insana çok yazık. İşe baştan başlamak zorunda kalacak. Kendimizi korumasız hissediyoruz. Emniyet bölgemizi korumalıdır” dedi.

Bahse konu saldırıların gece 1:30-2:00 arası yapıldığının tahmin edildiği ifade edildi.

Hatırlanacağı üzere Gümülcine’ye (Komotini) bağlı Uysallı köyü camisine yapılan saldırı da 1 Mart gecesini 2 Mart’a bağlayan gece gerçekleştirilmiş ve caminin iki penceresi taşlarla kırılmıştı. Yine geçtiğimiz haftalarda Seymen köyü yolu üzerinde bulunan araba kaportacılarının işyerlerine sadece zarar vermek amacıyla saldırıda bulunulmuştu.

Son zamanlara bölgemizde özellikle Batı Trakya Türk Azınlığı’na yönelik yaşanmakta olan tatsız olaylar giderek bir artış gösteriyor. Birileri Batı trakya Türk Azınlığı’nı tahrik etmeye çalıyor gibi bir hava seziyoruz.

Devletin bir an önce ciddi önlemler alması gerekiyor. Aksi takdirde huzurun sükunetin hakim olduğu bir bölgede bu tür provakasyonların yapılması hiç kimseye bir fayda sağlamayacaktır.

 

Kaynak: Birlik Gazetesi ve Azınlıkça Dergisi

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
 • BATISİAD’I ZİYARET ETTİK

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Yönetimi Batı Trakya Türkleri Yönetici…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …