BATI TRAKYALI KADINLARIN ‘8 MART’ BULUŞMASI

02

02

Kadınlar Günü’nde fark yarattılar

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Kadın Kolları ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde önemli bir etkinliğe imza attı. Ördekli Kültür Merkezi’nin otantik atmosferinde bir araya gelen Batı Trakyalı kadınlar, birlik ve beraberlik mesajı verdi. Büyük katılımın dikkat çektiği kahvaltılı organizasyonda BTTDD Bursa Kadın Kolları adına kürsüye çıkan Zeynep Güler, ”Türkiye’ye Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi bir dahiyi kazandıran Zübeyde Annemiz, Batı Trakya Türkleri için canını feda eden efsane liderimiz Dr. Sadık Ahmet’i doğuran Fehime teyzemiz, 15 Temmuz hain darbe girişiminde Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği için oğlu Mustafa Cambaz’ı şehit veren Ayşe ablamız gibi anaların topraklarından kopup gelmiş; siz Batı Trakya’nın fedakar, yürekli, çalışkan kadınları… Hepinizi saygıyla selamlıyorum” cümleleriyle konuşmasına başladı.

1

HEPİNİZ BİR KAHRAMANSINIZ

Dünyada kadın olmanın zor olduğunu dile getiren Güler şöyle devam etti: ”Ancak Batı Trakya’da kadın olmak bir o kadar daha zordur. Baskılar karşısında 12 yaşındaki evladını gurbet ellere okumaya gönderen. Hak arama yürüyüşlerinde ilk sıralarda yerini alan. Savaşlarda elinde baltasıyla evini koruyan. Bir yudum ekmek için eşi ile birlikte günün büyük bölümünü tarlada geçiren. Çok zorda kaldığında evladını yanına alarak ailesi ile birlikte her şeyini ata topraklarında bırakarak, anavatana, Avrupa’ya göç eden Batı Trakya kadınıdır. Değerli ablalarım, teyzelerim, kardeşlerim. Biliyorum hepinizin Batı Trakya’dan Türkiye’ye uzanan çok farklı hayat hikayeleri var. Hepiniz bir kahramansınız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Batı Trakya davası için, evlatlarınızın geleceği için, şevkatli kollarına sığındığımız anavatanımız Türkiye için bıkmadan, usanmadan, çalışmaya devam edeceğiniz konusunda en ufak bir şüphemiz yok. Çalışacağız ve başaracağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muhasır medeniyetler seviyesine çıkmış bir Türkiye’de, Batı Trakya’da hak ettiğimiz yeri alacağız. Aydınlık yarınların en büyük gücü biz kadınlar olacağız. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun.”

4

BAŞSAĞLIĞI VE TEŞEKKÜR MESAJI

Kadınlar Günü etkinliğini ilk planda bir kutlama şeklinde planladıklarını, ancak Bursa’nın İnegöl ilçesinde, 8 Mart Kadınlar Günü programı için Ankara’ya giden bir otobüsün devrilmesi sonucu 7 emekçi kadının hayatını kaybetmesiyle değişikliği gittiklerini hatırlatan Güler, ”Çok üzgünüz. Buradan hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Son olarak bizlere bu güzel günü yaşatan BTTDD Bursa Şubesi’nin değerli yöneticilerine ve bizlere bu mekanı tahsis eden Osmangazi Belediye Başkanı Başkanı Mustafa Dündar ve Başkan Yardımcısı Cem Kürşad Hasanoğlu’na teşekkürü bir borç biliyoruz” diye konuştu.

AVUKATLAR KADIN HAKLARINI ANLATTI

8 Mart etkinliğinde, Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyesi avukatlar Cihan Kayrak ve Neşe Saygın ile stajyer avukat Burcu Ertur, katılımcıları kadın hakları konusunda bilgilendirirken, organizasyonun finalinde yapılan çekilişle yaklaşık 70 kadına çeşitli hediyeler verildi. Ayrıca etkinliğe katılan herkese, üzerinde ‘siz özelsiniz’ yazısının da yer aldığı özel olarak tasarlanmış ve süslenmiş bir şişede çiçek takdim edildi.

ZEYNEP GENEL kucuk

 

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
 • BATISİAD’I ZİYARET ETTİK

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Yönetimi Batı Trakya Türkleri Yönetici…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …