Batı Trakyalı Soydaşlardan Bakan Eker’e Ziyaret

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Heyet Başkanı Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ile Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman, İskece Milletvekili Çetin Mandacı, Trakya Tütüncüler Kooperatifi Başkanı Esat Hüseyin, Tarım ve Kredi Kooperatifleri Yönetim Kurulu Üyesi  Hasan Ahmet, Er-Er Fidancılık sahibi Selahattin Çavuş, Kiraz Kooperatifi Başkanı Ferruh Topal, Yassıköy Hayvan Yetiştiricileri Deneği Yönetim Kurulu Üyesi Lütfi İlkay, Nar Üreticileri Temsilcisi Eray Kara Hasan, Rodop Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Halit Halilibrahim’i makamında kabul etti.

Batı Trakya heyeti anavatanlarında kendilerine gösterilen ilgiden memnuniyet duyduklarını belirterek zor günler geçirdiklerini bu zor günlerde Türkiye’nin kendilerine vereceği desteğin çok önemli olduğunu belirtti.

Batı Trakya’lı Müslüman Türklerin geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu belirten Hakan Çavuşoğlu, “Batı Trakyalıların daha çok tütün ekimi yapıyor, ama tütünü pazarlamada sorunlar yaşıyoruz. Yine hayvancılık alanında hem teknik anlamda hem de mekanizasyon anlamında sıkıntı yaşıyoruz, Bakanlığınızdan bu konularda destek bekliyoruz” dedi.

Batı Trakya’da ve diğer bölgelerde yaşayan soydaşlarla yakın ilişkiler kurmayı stratejik olarak benimsediklerini belirten Bakan Eker “Teknik anlamda yani Batı Trakyalı çiftçilerin eğitimi için her türlü desteği veririz. Altyapımız buna müsait. Ancak bazı konularda diğer bakanlıklarla işbirliği içine girmemiz gerekiyor.” dedi. Bakan Eker kendisine iletilen sorunları bir rapor haline dönüştürüp eylem planı haline getirebileceklerini ve bunu Başbakanlığa ve Dışişleri Bakanlığına ileteceklerini söyledi.

 

 

 

 

Kaynak: Tarım Bakanlığı

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …