Bursa’daki Batı Trakyalılar Yunanca öğreniyor

kurs 5

kurs 5

BTTDD Bursa Şubesi’nde Yunanca kurslar başladı

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin yeni yönetimi projelerini bir bir hayata geçirmeye devam ediyor. Yıllardır Türkiye’de yaşayan Batı Trakya Türkleri’nin Yunanistan’a gittiklerinde dil sorunu yaşadığı gerçeğinden hareket eden BTTDD Bursa Şubesi, Yunanca kurs düzenleme kararı aldı. Üyelerine konu ile ilgili duyuruyu iki hafta önce yapan Dernek, gelen başvuruları değerlendirdi ve yaklaşık 50 kişiden oluşan iki grupla kursları başlattı.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, gruplar ‘1998-2004’ ve ‘1986-1994’ yılları arasında doğmuş kişilerden oluşuyor. Doğum tarihleri nedeniyle söz konusu gruplar dışında kalan 8 kişi, yeterli sayıya ulaşıldığında oluşturulacak yeni gruplara dahil edilecek. Şimdilik cuma ve pazartesi olmak üzere haftada iki gün olarak planlanan kurslarda, dernek üyesi Sinem Mehmet öğretmenlik yapıyor.

ÖNCELİK GENÇLERDE

Açıklamada görüşlerine yer verilen BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Eminlatif, önceliği gençlere verdiklerini belirterek, ”Özellikle Türkiye’de doğmuş ve okumuş hiç Yunanca bilmeyen kardeşlerimiz Batı Trakya’ya yakınlarını ziyarete ya da askerlik görevlerini yapmaya gittiklerinde çok zorlanıyorlar. Özellikle resmi kurumlarda dertlerini anlatmakta büyük güçlük çekiyorlar. Ayrıca Yunanca bilen genç sayısı ne kadar fazla olursa hak arama mücadelemiz o kadar güçlü olur. İşte bu soruna bir nebze de olsa çare olabilmek ve bu konuda örnek teşkil etmek için kursları başlattık. İlgi oldukça yüksek. İnşallah önümüzdeki günlerde yeni gruplarla kurslarımız çok daha fazla kişiyi kapsayacak” dedi.

kurs 2kurs 4

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …