Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey’i ziyaret ettik

nilüfer 1

 

‘Geçmişin izlerini geleceğe taşımalıyız’

Lozan mübadili bir ailenin ferdi olan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin yeni yönetimini kabulünde, ”Geçmişin izlerini geleceğe taşımalıyız” dedi.

 

 

 

 

BTTDD Bursa Şubesi’nin 15 Ocak’taki genel kurulunda göreve gelen yeni yönetimi, protokol ziyaretlerini sürdürüyor. Derneğin yeni Başkanı Dr. Ali Emin Latif ve ekibi, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile makamında bir araya geldi. Dr. Ali Emin Latif, Bozbey’e kendilerini kabullerinden dolayı teşekkür etti. ”Sizinle aynı topraklardanız. Biz Batı Trakya’dan, siz de Karasu’nun diğer tarafından Bursa’ya geldiniz. Bundan sonra sizlere daha yakın olmak istiyoruz” diyen Eminlatif, çalışmaları ve projeleri ile ilgili bilgi verdi. Yunanistan’da Batı Trakya Türkleri’nin büyük sorunlarla boğuştuklarını, Lozan’da kazanılmış azınlık haklarının hala verilmediği belirten Dr. Ali Eminlatif, bir yandan bunların çözümü için mücadele ederken, diğer yandan da Türkiye’de Batı Trakya ruhunun yaşatılması ve birlik, beraberliğimizin devamı için çalışacağız. Yeni yönetim olarak siyaset üstü bir tavır sergileyeceğiz. Batı Trakya milli bir davadır” ifadelerini kullandı.

‘BU HEPİMİZİN GÖREVİ’

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de, Dr. Ali Emin Latif ve yönetimini kutlayarak, başarı diledi. Kendisinin de Yunanistan göçmeni olduğunu hatırlatan Bozbey, atalarının mübadelede Langaza’dan geldiğini hatırlattı. Zaman zaman oraya giderek tarihin izlerini aradığını anlatan Bozbey, ”2000’li yıllarda Lozan Mübadilleri Vakfı’nı kurduk. Oralarda önemli araştırmalar yaptık. Mübadillerle röportajlar yaparak, tarihi yaşatmaya çalıştık. Yunanistan’dan 1915 nüfus kayıtlarını talep ettik ama hala gelmedi. Dernekler temsil ettikleri toplumların hakları ve sorunlarının çözümünden sorumludur. O bölgede geçmişin izleri iyi araştırılarak geleceğe taşınmalı. Kurum olarak bizler her zaman dernek ve sivil toplum kuruluşlarının yanındayız. Batı Trakya Türkleri ile mayamız aynı. O mayayı hep beraber geleceğe aktarmayız. Bu hepimizin görevi” diye konuştu.

Bursa’da Batı Trakya varlığını yaşatma adına ciddi projelerin ortaya çıktığı ziyaretin sonunda, BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Dr. Ali Emin Latif, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e Batı Trakya’nın meşhur Türk kahvesinden ve Kavala kurabiyesinden hediye etti.

 

nilüfer 2

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
 • BATISİAD’I ZİYARET ETTİK

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Yönetimi Batı Trakya Türkleri Yönetici…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …