BTTDD Bursa Şubesi Yönetimi Başkan Altepe’yi ziyaret etti

büyükşehir foto

‘Batı Trakya’da restorasyonlar yapmak isteriz’

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yunan yetkili makamlarının izin vermesi halinde Batı Trakya’da da diğer Balkan bölgelerinde olduğu gibi faaliyet göstermek istediklerini belirterek, “Orada restorasyonlar yapmak, soydaşlarımızın her türlü eksikliğiyle ilgilenmek isteriz” dedi.

Başkan Altepe, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin 15 Ocak’taki genel kurulunda göreve gelen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Emin Latif başkanlığındaki yeni yönetimini kabul etti. Ankara Yolu’ndaki yeni belediye binasında gerçekleşen görüşmede, Batı Trakya Türklerinin yaşadığı sıkıntılar ve Büyükşehir yatırımları konuştu. Başkan Altepe, Batı Trakya Türklerinin ecdadın bir emaneti olduğunu söyledi. Balkan ülkeleriyle 628 yıl önce başlayan akrabalık ilişkilerinin artarak sürdüğünü kaydeden Altepe, son yıllarda bölgedeki Müslüman halkla yeniden bütünleştiklerini kaydetti. Osmangazi Belediye başkanlığı döneminde yeniden kurulan ilk irtibatın ardından Büyükşehirle birlikte ilişkilerin iyice sıklaştığını ifade eden Altepe, “Yaklaşık 100 yıllık süren kopukluğun ardından bölge ile yeniden bütünleştik. Düzenlediğimiz organizasyonlarla oradaki Müslümanlar arasında milli birlik ve beraberlik ruhunun oluşmasına sebep olduk. Kurduğumuz şantiyelerle başta ecdat yadigarı eserler olmak üzere kapsamlı bir restorasyon rekonstrüksiyon dönemine girdik. Soydaşlarımızın bulunduğu ve ihtiyaç hissedilen bölgelere de Bulgaristan’ın Kırcaali bölgesinde olduğu gibi yeni cami ile külliyeler inşa ettik” şeklinde konuştu.

EKSİKLERİ GİDERMEK İSTERİZ

Başkan Altepe, Yunan yetkili makamlarının izin vermesi halinde Batı Trakya’da da diğer Balkan bölgelerinde olduğu gibi faaliyet göstermek istediklerini belirtti. Yunanistan’la bu hayalin gerçekleşmesi için izin noktasında sıkıntılar yaşadıklarını ve Müslüman Türk azınlığına yönelik organizasyonlar, çalışmalar yapamadıklarını dile getiren Recep Altepe, “Batı Trakya’da restorasyonlar yapmak, soydaşlarımızın her türlü eksikliğiyle ilgilenmek isteriz. Sünnet ve toplu cemiyetlerle Müslümanlar arasında birlik ve beraberliği sağlamak çok güzel olur. Ama şu anda bu mümkün görünmüyor. Çünkü Yunan makamlarıyla izin noktasında sıkıntılar yaşıyoruz. Bunlar aşıldığı takdirde tabii ki orada da olmak isteriz” dedi.

BATI TRAKYA EVİ İÇİN DESTEK TALEBİ

BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Dr. Ali Emin Latif de, kabülünden dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür ederken, 3 yıllık görev süresinde güzel çalışmalara imza atmak istediklerini anlattı. Büyükşehir Belediyesi’nin ve Başkan Altepe’nin balkanlara ilgisine dikkat çeken Eminlatif, Bursa’daki Batı Trakya Türkleri’ne biraraya gelebilecekleri, kültürlerini yaşatabilecekleri bir ‘Batı Trakya Evi’ni kazandırmak istediklerini vurguladı. Eminlatif, ”Şu anda Yunan makamlarının engeline takıldığınız için oralara birşey yapamıyorsunuz. En azından Bursa’daki Batı Trakyalılar’a bir dernek binası kazandırmamıza yardımcı olursanız çok mutlu oluruz. Batı Trakyalılar sizleri hiçbir zaman unutmaz. Bu konuda elinizden geleni yapacağınız konusunda en ufak bir şüphemiz yok” ifadelerini kullandı.

büyükşehir foto 2

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …