BTTDD Genel Merkez İftar Programı Edirnede Düzenlendi

BTTDD Genel Merkez tarafından düzenlenen iftar yemeği programına Bursa Şubemizi temsilen Dernek Başkanımız Şükrü Köse ve yönetim kurulu üyelerimiz katıldılar.

İftara T.C. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, T.C. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, T.C. Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener, Edirne milletvekilleri Kemal Değrmendereli ve Recep Gürkan, Balıkesir milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, Edirne Valisi Hasan Duruer, Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa milletvekili Hakan Çavuşoğlu, milletvekili Ahmet Hacıosman, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği G.Başkanı Taner Mustafaoğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine S.Müftüsü İbrahim Şerif, Bati Trakya Imam Hatip Lisesi Mezunlari ve Mensuplari Dernegi Baskani Mehmet Emin Ahmet, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Mehmet Emin, eski milletvekili İlhan Ahmet BAKEŞ Başkanı Galip Galip, BAKEŞ G.Müdürü Pervin Hayrullah, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, D.E.B. Partisi Başkanı Mustafa Aliçavuş, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ahmet Kurt, Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif, “Toplumsal Hareket” Başkanı Saadettin Şakir Hüseyin, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Ahmet Arif, diğer dernek başkanlarının yanısıra Yunanistan ve Türkiye’den yaklaşık 1000 kişi katıldı.

BTDD Genel Başkanı Taner Mustafaoğlu:

“…Değişmeyen bir tek şey var o da Yunanistan’ın Batı Trakya Türklerine karşı olan tutumu. Baktığımızda görüyoruz ki Rodop Türk Kadınlar Derneği’nin kurulmasının mümkün olmadığı mahkemece teyid edilmesi, 240 İmam Yasası’nda bizlere Ortodoks bir erkin Batı Trakya’daki Müslümanlara dini öğretecek olan imamları istediği gibi atama yetkisini içeren yasa ve daha önce de anaokullarında yaşanan, küçücük çocuklarımızın beynine nakşedilen Ortodoks kültürü, bunlar hep Yunanistan’ın yapmaya çalıştığı şeyler; bizi bizden ayırmak. Ama Meriç kıyısında da olsa görüyoruz ki bu akşam Batı Trakya Türkleri Yunanistan’dan ve Türkiye’den tüm kurul ve kuruluşları ile tekrar bu geleneği yaşatıyorlar. Bu gelenek işte Türk Milleti’nin medeniyet anlayışıdır. Bunun içerinde milli şuur Türklük olduğu gibi, bunun içerisinde inancımız Müslümanlık, ama kısacası Türk medeniyet anlayışı. Aynı atamız Oğuz Kaan’ın söylediği gibi, çadırının kubbesini gök kubbe sayarak bütün insanların mutluluğundan mesul olduğunu söyleyen Oğuz Kaan gibi. Aynı Fırat’ın kıyısında bir kuzu kaybolduğu zaman Allah’ın bundan kendisini sorumlu tutacağını söyleyen Hz. Ömer gibi…

Mehmet Müezzinoğlu – T.C. Sağlık Bakanı:

“Anavatan Türkiye, 75 milyon Türk Milleti her zaman olduğu gibi bugün de yarın da sizinle yan yana, omuz omuza; yeter ki birbirimizi daha çok sevelim. Birbirimize daha çok değer verelim. Birbirimizi daha çok kucaklayalım. Ramazan ayının en büyük özelliği rahmet ve bereket ayı olmasıdır. Ama aynı zamanda sevgi ayıdır. Birbirimizi daha çok seven, daha çok değer veren ve birlikte güç olmayı başarabilen bir anlayışı hep birlikte başarabilmeliyiz. Bu anlamda Batı Trakya’nın güzel özellikleri var. Yunanistan Parlamentosu’nda milletvekillerimiz var. Seçilmiş müftülerimiz var. Bu anlamda bardağı boş tarafından moralimizi ve motivasyonumuzu bozmak yerine geleceğe umutla, güvenle bakan, “yarınlar Türk Milleti’nindir” diyen, yarınlar büyük T.C. Devleti’nindir diyen bir anlayışla inanıyorum ki farklı bir Batı Trakya, farklı bir Balkanlar’ı hep birlikte, bizlerin de katkısı ile hep birlikte başaracağız. Hep birlikte birlik ve beraberlik içinde katkı sunmaya var mıyız? Tabii ki sorunlarımız var. Düne göre farklı durumdayız, yarın daha farklı durumda olacağız. Bir şeye ihtiyacımız var; birlik ve beraberliğe. Ama diğer önemli vasfımız da biz Balkanlar’da, biz Batı Trakya’da bir milletin mensubuyuz. Milli değerlerimiz var. Bir inancın mensubuyuz, manevi değerlerimiz var…””

 

 


Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …