Çalışma izinleri ile ilgili olarak Av.Hakan Çavuşoğlu basın açıklaması yaptı

bttddbursa

B A S I N    B İ L D İ R İ S İ

Sayın Basın Mensuplar;

Bilindiği gibi, uzunca bir süredir, Batı Trakya’daki sorunları gündeme taşıdığımız sırada, Türkiye’de ve yoğunluklu olarak Bursa’da yaşamakta olan Batı Trakyalıların da çalışma izinlerinden kaynaklanan sorunları bulunduğunu dile getirdik. 

Gerçekten de, Türkiye’de ve yoğunluklu olarak Bursa’da yaşayan Batı Trakya Türkleri’nin, 4817 Sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkındaki Yasa nedeniyle, çalışamayacak duruma düştüklerini, çalışmalarını sürdürdükleri takdirde fahiş miktarda para cezalarına hatta işyerlerinin kapatılması gibi yaptırımla karşı karşıya olduklarını ifade ettik.

Bizlerinde Türk Milleti’nin bir unsuru olduğumuzu bu nedenle yabancılara yönelik olarak çıkarılan yasaların muhatabı olmak istemediğimizi, bu durumun bizleri rencide ettiğini belirterek bu sorunumuzun çözüme kavuşturulmasını talep ettik.

Değerli Basın Mensupları;

Artık Batı Trakyalı’ların çalışma izinleri ile ilgili yaşadıkları sorunları çözüme kavuşmuştur. Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Faruk Çelik’in konuya ilişkin gösterdiği çözüm odaklı yaklaşımı sonucu, Türkiye’ de ve Bursa’da ikamet etmekte olan Batı Trakya Türkleri çıkarılan yönetmelik uyarınca çalışma izninden muaf tutulmaktadırlar.

Buna göre;

“ Çalışma İzninden Muaf Tutulacak Türk Soylu Yabancılara Dair Yönetmelik”  uyarınca, 07.03.2009 tarihinden önce ikamet tezkeresi almak suretiyle Türkiye’de ikamet etmekte olup da, kamu düzeni, milli güvenlik ve Devletin dış politikası bakımından sakıncası bulunmayan Batı Trakya Türkleri(…) 07.10.2009 tarihine kadar talepte bulunanlar, İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarının görüşü alınarak Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca çalışma izninden muaf tutulabilir, hükmü getirilmiştir. 

Yukarıda açıkladığımız yönetmelik metninden de anlaşılacağı üzere, hemşehrilerimiz kendiliğinden olmayıp, belirli şartlarla çalışma izninden muaf tutulmaktadırlar. Bu çerçevede, hemşehrilerimizin çalışma izninden muaf tutulmaları için neler yapmaları gerektiği, bakanlık bürokratları ile yapacağımız görüşmeler neticesinde, kendilerine duyurulacaktır.

  Batı Trakya Türkleri olarak, her ulaşmak istediğimizde bizlere bir telefon kadar yakın olan ve bu sorunumuzun çözümü konusunda kendisinden özel ilgi ve hassasiyet gördüğümüz, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı sayın Faruk Çelik’e camiamız adına şükranlarımızı sunarız.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Bursa Şubesi Başkanı
Av.Hakan Çavuşoğlu

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …