Rusya ile krizi çözen üyemiz Çağlar’a büyük onur

caglar

caglar

Putin Kremlin Sarayı’nda ‘Devlet Nişanı’ verdi

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizini çözen isim olarak tarihe geçen Devlet Eski Bakanı Cavit Çağlar, Rusya lideri Putin tarafından ‘Devlet Nişanı’ ile ödüllendirildi.

Küçük yaşta ailesi ile birlikte Gümülcine’den anavatan Türkiye’ye göç eden ve genç yaşta iş ve siyaset dünyasında hızla yükselen Cavit Çağlar, Nergis Holding çatısı altında toplanan şirketleri ile tekstil, hazır giyim, perakende, turizm, inşaat ve medya gibi farklı sektörlerde önemli yatırımlara ve başarılara imza attı. Aynı yıllarda girdiği siyasette de Devlet Bakanlığı’na yükselen ilk Batı Trakyalı oldu. Cavit Çağlar ismi hep kritik anlarda ön plana çıktı. Örneğin terörist elebaşı Abdullah Öcalan tutuklandığında onu ve kahraman askerleri Türkiye’ye getiren uçağın sahibi de Cavit Çağlar’dı. Son olarak Çağlar, Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilere ağır darbe vuran krizi çözen isim olarak tarihe adını altın harflerle kazıdı. Bu gelişmenin ardından Rusya, Devlet Eski Bakanı Cavit Çağlar’ı ‘Rusya Devlet Nişanı’na layık gördü.

Kremlin Sarayı’nda tören

Nişan’ın takdim edildiği tören, 4 Kasım 2017 tarihinde Rusya Ulusal Birlik Günü’nde Moskova’daki Kremlin Sarayı’nda gerçekleştirildi. Cavit Çağlar törene, eşi Nursel Çağlar, oğlu Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çağlar, gelini Başak Çağlar, kızları Yeşim Hattat ve Yasemin Kaya ile damatları Emir Hattat ve Burak Kaya ile birlikte katıldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, aynı masayı paylaştığı Cavit Çağlar’a ‘Rusya Devlet Nişanı’nı takdim etti. Putin’in ayakta dinlediği Çağlar, duygu yoğunluğu yüksek bir teşekkür konuşması yaptı.
İşte Çağlar’ın o konuşması:
”Ekselansları Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin ve değerli dostlar… Rusya Federasyonu’nun bu büyük ödülünü Rusya Devlet Başkanı, muazzam insanın elinden alırken, Türk ve Rus halkları arasındaki dostluğun pekişmesi için milli liderimiz Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Vladimir Vladimiroviç Putin’in üstlendikleri asil görevlerinde kısmen de olsa yer alanın mutluluğu ve gururunu yaşamaktayım. Bu iki kişi sadece Türkiye ve Rusya’nın değil, günümüz dünyasının en önemli liderleridir. Onların net duruşları, hem Rus uçağına saldırı konusundaki düşmanlarımızın provokasyonunun meydana getirdiği geçici zorlukları aşmamızı hem de Türkiye ve Rusya arasındaki iyi ilişkileri onarmamızı sağladı. Bu iki lider bütün dünyada barışın korunmasında önderlik rolü oynamaktadırlar.

‘Dostun eskisi makbuldür’

Türkçe’de güzel bir deyim var: ‘Her şeyin yenisi, dostun eskisi makbuldür’ derler. Benim Rusya’daki eski dostlarım ülkelerimizin arasında doğan geçici zorlukları yenme yollarını bulma konusunda liderlerimize yardımcı oldular. Hem Kurtuluş Savaşında, hem de sonrasında fabrikaların kuruluşu ile Rusya’nın Türkiye’ye sağladığı yardımlar ve halklarımızın arasında bütün zorluklara rağmen süregelen dostluk da buna destek oldular.
İnsanları hatta halkları barıştırmak duaların en yücesidir. Kutsal niyetle yola çıktığımızda komşu iki ülke arasında dostane ilişkilerin yeniden başlatılması konusunda yardımcı ve destekçi olan; Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın Hulusi Akar’a, Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Yardımcısı Sayın Yuriy Uşakov’a Rusya Federasyonu Dağıstan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ramazan Abdulatipov’a, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sözcüsü Sayın Dmitri Peskov’a , Azerbaycan Cumhuriyeti eski Başbakan Birinci Yardımcısı Sayın Abbas Abbasov’a, Emekli Tümgeneral Sayın Zekeriya Öztürk’e, Prof. Dr. Sayın Naida Dzhamukova’ya ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sözcüsü Sayın İbrahim Kalın’a teşekkürlerimi, sevgi ve saygılarımla sunuyorum.

‘Bugün çok mutluyum’

Böylesine hassas bir süreçte, Türkiye ile Rusya ilişkilerinin düzelmesinde göstermiş oldukları liderlik ve üstün devlet adamlığı tavırları ile bendenize güvenerek tevdi ettikleri bu fevkalade önemli görevden dolayı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ebedi ve kalbi şükranlarımı arz ediyorum. Ve nihayet, en büyük komşumuz Rusya Federasyonu Devleti Dostluk Nişanı’nın tarafıma takdimini uygun gören Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin’e huzurlarınızda teşekkürlerimi en içten dileklerim ve saygılarımla arz ediyorum. Evet, bugün çok mutluyum. Çünkü buradan, evlatlarıma ve torunlarıma nadide bir miras olarak bırakacağım Dostluk Nişanı ile ayrılıyorum. Dost olalım, dost kalalım.”

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …