Cihat Çini Batı Trakyalılar’ın Konuğu Oldu

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi, geçtiğimiz günlerde AK Parti Osmangazi İlçe Başkanlığı görevine seçilen Cihat Çini ve yönetimini ağırladı. AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’nun da yer aldığı ziyarette, karşılıklı iyi niyet dilekleri içerisinde kurumlar arası işbirlikleri değerlendirildi.

AK Parti ilçe yönetimi olarak, Batı Trakyalılar’ın sesi durumundaki bu derneğin her türlü çalışmasında yanında olduklarını belirten Cihat Çini, yapılacaklara her zaman katkı koyacaklarını söyledi. Çalışmalarında vatandaşlarla, belediyeler ve hükümet arasında köprü vazifesi görmek için hareket edeceklerini kaydeden Çini, Batı Trakyalı vatandaşlar için de projeler geliştireceklerini ifade etti.

BTTDD’nin faaliyetleri hakkında Cihat Çini ve yönetimine bilgiler veren Dernek Başkanı Şükrü Köse de, Osmangazi gibi büyük bir ilçede, parti teşkilatında görev almanın zorluklarını bildiklerini söyledi. Kamu yararına çalışan bir dernek olarak, başta Bursa ve Batı Trakyalı vatandaşlar için uğraş verdiklerini vurgulayan Köse, bu yolda her türlü işbirliğine açık olduklarını dile getirdi.

 

2002 ÖNCESİ VE SONRASI 2 TÜRKİYE FOTOĞRAFI…

AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu da, hükümet olarak yapılan hizmetleri anlatırken, vatandaşlara 2002 öncesi ve sonrasını gözler önüne seren iki Türkiye fotoğrafı gösterdiklerini belirtti. Özellikle Batı Trakyalı vatandaşlara yönelik hizmetler hakkında bilgiler veren Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“İkamet teskeresi alabilmek istisna, alamamak kural idi. 3 ayda bir aileler gümrüklere mühür için taşınır, bu da ciddi bir maddi kayıp olurdu. Hükümet olarak göreve geldiğimiz ilk yılda, 2003’ün bahar mevsiminde bu durumu ortadan kaldırdık. Bu Balkan kökenli soydaş ve akrabalarımıza büyük bir kolaylık oldu. Artık 3 aylık değil 5 yıla kadar ikamet teskeresi verilebiliyor.”

1989’da zorunlu göçe tabi tutulan ve tüm birikimlerini Balkanlar’da bırakmak zorunda kalan 37 bin vatandaşın, emeklilik hakkını AK Parti döneminde kazandığını hatırlatan Çavuşoğlu, “1989’dan 2002’ye kadar bu konuda kimse bir şey yapmadı. Soydaş ve akraba topluluklarına mensup vatandaşlarımız için çalışma izinleri ile ilgili sorunlar da, 14 Şubat itibariyle aşıldı. Bir diğer önemli hizmetimiz de yurt dışı çıkış harçlarının 75 liradan 15 liraya indirilmesi oldu” diye konuştu.

Toplantı sonunda Şükrü Köse, Batı Trakyalıların merhum lideri Dr. Sadık Ahmet adına uzun çalışmalar sonucu hazırlanan “Dr. Sadık Ahmet Fırtınası” adlı kitabı konuklara hediye etti ve 1 Nisan’da kitabın tanıtımının yapılacağı bilgisini verdi.

 

 

 

OLAY MEDYA

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …