DEB Partisi Genel Başkanın’dan Derneğimize Ziyaret

DEB Ziyaret (2)

DEB Ziyaret (2)Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi, Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş ve parti yönetimini ağırladı.  Ziyarette konuşan BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Köse, “Yunanistan’da hükümetler değişse de Batı Trakya politikası değişmiyor” dedi.

BTTDD Bursa Şubesi Dernek Merkezi’nde gerçekleşen ziyarette Başkan Köse, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş’un Bursa’ya her gelişinde mutlaka derneğe ziyarette bulunduğunu söyledi. DEB Partisi’nin Yunanistan’daki son seçimlerde aldığı oy oranıyla tüm bölgenin ve Avrupa’nın dikkatini çektiğini belirten Başkan Köse, “DEB Partisi, Batı Trakya’daki soydaşlarımızın hak ihlallerinin kamuoyuna duyurulması, demokratik koşullarda ve hukuk çerçevesinde haklarının  savunulması ve tüm dünya kamuoyuyla paylaşılması noktasında önemli görevler üstleniyor. Biz de önemli bir sivil toplum kuruluşu olarak bu noktada elimizden geleni en iyisini yapmak için çalışıyoruz. Bu konuda kendimizi sorumlu hissediyoruz. Yunanistan anayasasından ve Lozan Antlaşması’ndan doğan haklarımız var. Bir an önce haklarımızın iadesinin sağlanması gerekiyor. Çünkü soydaşlarımız Yunanistan’daki tüm vatandaşlık  görevlerini eksiksiz yerine getiriyor. Batı Trakya Türkleri,  haklarını arama konusunda hiçbir zaman şiddete başvurmamıştır. Her zaman medeni bir şekilde demokratik yollarla haklarını aramışlardır” dedi.

BATI TRAKYA POLİTİKASI DEĞİŞMİYOR…

Yunanistan’da hükümetler değişse de Batı Trakya politikasının değişmediğine dikkat çeken Başkan Köse, “Yunanistan’ı etkisi haline alan ekonomik krizle birlikte Batı Trakya’da yaşam gittikçe zorlaştı. Yaşanan kriz nedeniyle soydaşlarımızın  kendi yaşadıkları topraklardan göç etmek zorunda kaldığını görüyoruz. Göç veren bölgeler her zaman zayıflarken , göç edilen   yerler veya bölgeler ise kalkınıyor ve güçleniyor. Yunanistan’da bu ekonomik krizin bir an önce sona ermesini, soydaşlarımızın ferah bir şekilde hayatını idame ettirmelerini diliyoruz” ifadelerini kullandı.

DEB PARTİSİNE YAPILAN SALDIRIYA KINAMA

Başkan Köse, Yunanistan’da DEB Partisi yeni genel merkezine taşınma aşamasında meçhul kişilerce gerçekleştirilen  saldırıyı bir kez daha kınadı. Başkan Köse, şunları söyledi: “DEB Partisi kurucusu,liderimiz merhum Dr.Sadık Ahmet adına oluşturulmaya çalışılan bölüme ve genel merkezin diğer alanlarına büyük zarar verilmiş ve liderimizin ailesiyle birlikte maruz kaldığı elim trafik kazasını geçirdiğive hayatını kaybettiği araç çalınmıştı. Aracın bu şekilde çalınması ve halen bulunamaması da çok manidar.Bizler yetkililerden aracın bulunmasını ve olayın faillerinin  yakalanıp adalet önüne çıkarılmasını bekliyoruz. Başta Parti Genel Başkanımıza,yönetim kurulu üyelerine ve tüm camiaya tekrar geçmiş olsun” diye konuştu.

29 OCAK İÇİN ÖZEL ANMA PROGRAMI

1980’li yıllardaBatı Trakya’daki Türk varlığının Yunan makamları tarafından görmezden gelinerek inkâr edilmesine karşı bir direniş hareketidir. 29 Ocak; millî bir haykırıştır, etnik kimlikten ödün vermeme adına diklenmeden bir dik duruştur.Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB) ve Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB)’nin kesin kapatılma kararının Yargıtay safhası 4 Kasım 1987’de görüşülerek kapatılma kararına, 29 Ocak 1988 günü, Batı Trakya Türkleri demokratik  haklarının iadesi için tekrar ayağa kalkıp yürüyüş yaptıkları bir direniş günüdür.İşte bu ayağa kalkıp dik duruşun 28. yılında özel bir anma etkinliği gerçekleştireceklerini de sözlerine ekleyen Başkan Köse, “Bu sene o dönemde yaşanan olayları yansıtan bir fotoğraf sergisi açacağız. Ayrıca o dönemi  yeni neslin hafızalarına aktarabilmek için de bir panel düzenleyeceğiz” dedi.

DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş da Bursa’ya her gelişinde BTTDD Bursa Şubesi’ni ziyaret ettiğini belirterek, “Yeni açtığımız genel merkezimizde bir saldırıya uğradık. Bizler için orada en önemli değer Dr. Sadık Ahmet köşesiydi. Ancak bazı güçler kurucu genel başkanımızın hatıralarına katlanamadı.Yunanistan’da derin devlet hala çok güçlü. Batı Trakya’da ilk kez böyle bir örgüt kuruluyor ve ilk eylemi DEB Partisi’ne karşı. Birilerinin bunun siyasi sorumluluğunu alması lazım. Son aylarda bize karşı olan baskının arttığını hissediyoruz” dedi.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATIYORUZ…

Baskılara karşı ve Yunanistan anayasası ile Lozan Antlaşması’ndan doğan temel haklarının iadesi için imza kampanyası başlattıklarını da duyuran Çavuş, şunları sıraladı: “Amacımız 5 bin imzaydı. Öyle görüyorum ki bu rakamın çok üstüne çıkacağız. Kampanyamıza Avrupalı parlamenterler de destek verecek. Eğer Brüksel’den baskı yapabilirsek somut sonuç elde edebileceğimizi düşünüyoruz. Bizim tek hedefimiz Lozan Antlaşmasıyla kazandığımız haklarımızı alıp, eşit vatandaş olarak bulunduğumuz ülkede yaşamak. Bugün sorunlar çözülemiyorsa belki biz kaybediyoruz ama Yunanistan daha çok kaybediyor. Yunanistan maalesef devlet politikasını değiştirmiyor. Bizim sıkılacak tek kurşunumuz var. O da hoşgörü… O topraklara hoşgörüyü biz getirdik ancak karşı taraftan hiçbir zaman hoşgörülü bir yaklaşım görmedik.”

DEB Ziyaret (1)

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …