Egemen Bağış, Erdoğan`ın Yunanistan ziyaretini iptal etmesini değerlendirdi…

Türk Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan ziyaretini iptal etmesinin altında hiçbir siyasî neden olmadığını vurguladı.

Bağış, böylesi bir neden olsaydı bunu da net bir şekilde açıklayacaklarını söyleyerek, "Sayın Başbakanımızın Davos’ta ortaya koymuş olduğu kararlılık, eğer siyasî bir çekincemiz ya da düşüncemiz varsa bunu hiçbir şekilde gizlemeyeceğini de çok net bir şekilde ortaya koymuştur. Bunu tüm dünya kamuoyu da biliyor. Gerektiği zaman, gerekli yerlere, gerekli mesajları her zaman verdik. Biz Sayın Başbakanımızın da her zaman belirttiği gibi ‘Diklenmeden dik duran bir iktidarız.’ Ne aldatan olacağız, ne de aldanan olacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın" şeklinde konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık durumunun gayet iyi olduğunu da ifade eden Bağış, Edirne’deki yoğun program nedeniyle Türk Başbakanın yorulduğunu ve İstanbul’daki evinde dinlendiğini anlattı. Bağış, "Hiç kimsenin bir endişesi olmasın. Sayın Başbakanımızın sağlığı yerinde. Pazartesi gününden itibaren de normal temposunda çalışmalarına devam edecek." dedi.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da Erdoğan’ın Yunanistan programının iptali ve rahatsızlığına ilişkin soruları cevapladı. Türk Başbakanın, bir gün önce Edirne’de yenilenen Kapıkule Gümrük Kapısı açılışına katıldığını hatırlatan Arınç, şöyle konuştu: "Biz Manisa’da, İzmir’de büyük bir sıcaklık hissediyoruz ama Trakya’da o gün çok daha büyük sıcaklığın olduğundan bahsedildi. Belki birkaç saat güneşin altında çok sıcak bir zamanda Edirne’den başlayarak Kapıkule’deki açılışlar sırasında rahatsızlandığını söylediler. Doktorların tespitine göre, aşırı sıcaktan kaynaklanan bitkinlik, halsizlik ve buna bağlı tansiyon düşüklüğü çıkmış. Herşeye rağmen Atina’ya seyahatini gerçekleştirmek istiyordu ancak kendisine istirahat tavsiye etmişler. Çünkü Yunanistan’a gidebilseydi gece tekrar dönecekti ve ertesi gün yani bugün de Kahramanmaraş kongresine katılacaktı. Yunanistan seyahati iptal edildi, Yunanistan tarafına bildirildi, onlar da anlayışla karşıladı." 

Hatırlanacağı üzere Atina basını Erdoğan’ın ziyaretinin iptalinin AB zirvesi sonuç bildirisindeki Türkiye ile ilgili ifadeler ve Başbakan Kostas Karamanlis’in kısa bir süre önce bu konuda yaptığı açıklamalar olduğunu ifade ederek, Türk Başbakanın rahatsızlığının aslında ”diplomatik rahatsızlık” olduğu görüşünü savunmuştu.

 

Kaynak: Azinlikca Dergisi

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …