Erdoğan’dan Papandreu’ya mektup

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Komşu Ülkelerle Sıfır Problem" anlayışının Türk dış politikasının öncelikleri arasında olduğunu belirterek  işbaşına gelen yeni PASOK hükümeti döneminde, yaklaşık 10 yıldır Yunanistan’la süren ikili işbirliği ve diyalog sürecine yeni bir ivme kazandırılabileceği umudunu  bir metktupla dile getirdiği belirtildi.

Erdoğan’ın, Başbakan ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu’ya bir mektup gönderdiği açıklandı. 30 Ekim tarihinde gönderilen mektupta, Türkiye’nin Yunanistan ile ilişkilerinin tüm alanlarda geliştirilmesi konusunda Türk Hükümetinin gerekli iradeye sahip bulunduğu ve mevcut tüm sorunları ele almaya hazır olduğu ifade edildi. Tayyip Erdoğan, bu çerçevede iki ülke arasında yeni işbirliği imkânları yaratılmasına yönelik bir dizi öneri iletti.

Türk Başbakan, mektupta, Türkiye’nin Yunanistan ile ilişkilerinin geliştirilmesine önem atfettiğini belirterek, "komşu ülkelerle sıfır problem" anlayışının Türk dış politikasının öncelikleri arasında olduğunu vurguluyor. Erdoğan ayrıca Yunanistan ile karşılıklı saygı ve anlayış temelinde geliştirmeye çaba gösterilen ilişkilerin bölgesel barış ve istikrara da olumlu etkileri olacağını belirtiyor.

"Mevcut tüm meseleleri ele almaya hazırız" diyen Erdoğan’ın bu çerçevede iki ülke arasında yeni işbirliği imkanları oluşturulmasına yönelik Başbakan Papandreu’ya bir dizi öneri ilettiği belirtiliyor.

Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın mektubunda bunun yanısıra yeni işbaşına gelen PASOK hükümeti döneminde, yaklaşık 10 yıldır süren ikili işbirliği ve diyalog sürecine yeni bir ivme kazandırılabileceğinin ümit edildiği dile getirlirken, Erdoğan’ın bu bağlamda, Başbakan ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu’nun 4 Ekim’de gerçekleştirilen erken seçimlerin hemen sonrasında, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Gayri Resmi Dışişleri Bakanları toplantısı nedeniyle Türkiye’ye yapmış olduğu ziyaretten de duyduğu memnuniyet belirtiliyor.

 

Kaynak: AA

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
 • BATISİAD’I ZİYARET ETTİK

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Yönetimi Batı Trakya Türkleri Yönetici…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …