Gazeteci İbrahim Baltalı’ya mahkeme önünde saldırı

Büyük Derbent azınlık ilkokulu öğretmeni Hara Nikopoulou ile Osman Kaşayka’nın görülen davasını izlemek üzere  19 Kasım Perşembe günü Dedeağaç mahkemesinde hazır bulunan Rodop Rüzgarı dergisi sahibi İbrahim Baltalı Yunanlı fanatikler tarafından darbedildi.

İbrahim Baltalı mahkeme binası dışında toplanan fanatik milliyetçilerin saldırısına uğradı. Yaralanan İbrahim Baltalı’nın Dedeağaç devlet hastanesine kaldırılırılarak tedavi altına alındığı belirtilirken, mahkeme önündeki saldırganların Yunan milli marşını okudukları ve daha sonra olay yerinden uzaklaştıkları bildirildi.

İbrahim Baltalı saldırı sonrası yaptığı açıklamada, "Dedeağaç Emniyet Müdürüne ve Emniyet teşkilatı mensuplarına çok teşekkür ediyorum. Saldırı anında derhal müdahale ettiler ve beni kurtardılar. Eğer polisler kurtarmasaydı bana neler yapabileceklerini düşünmek bile istemiyorum. Saldırıyı yapanlar bizim bölgemizin insanı değillerdi. Bir kez daha olaya derhal müdahale eden polislere ve bana çok nazik davranan ve yardımcı olan Dedeağaç Emniyet Şefine teşekkür ediyorum." dedi

Hatırlanacağı üzere Evros ilinin Orfeas belediyesine bağlı Büyük Derbent’te köylüler, azınlık ilkokulunda görev yapan öğretmen Hara Nikopoulou’yu aşırı milliyetçi tavırlarından dolayı ve yetkisi alanı dışındaki konulara karışması nedeniyle okullarında istemediklerini belirtmişler ve uzun bir süre çocuklarını okula göndermeyerek tepkilerini dile getirmişlerdi. Köylüler azınlığa karşı hasmane tutumunu sürdüren öğretmenin başka yere tayinini beklerken bunun yerine okul müdürü Ali Abdurahman görevden alınmıştı.

Öğretmen Hara Nikapoulou ise yaptığı açıklamalarında azınlık okullarındaki eğitim sisteminden Türkçe’nin kaldırılmasını ve eğitimin tamamen Yunanca yapılması gerektiğini belirtmişti. Yunanistan genelindeki ırkçı dernekler  gelişen olayların ardından Hara Nikopoulou’nun "bu zor şartlar altında görev yapmasından dolayı" kendisine üstün hizmet ödülü vermişlerdi.
Dedeağaç’ta görülen davanın konusu neydi?

Büyük Derbent köyünde yaşayan Osman Kaşayka ile öğretmen Hara Nikopoulou arasında bir arbedenin yaşanmasının ardından Nikopoulou’nun doktor raporu alarak şikayette bulunması üzerine görülen davada , mahkeme, Osman Kaşayka’yı 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Kaşayka’nın avukatları karara itiraz etti ve dava en son 19 Kasım Perşembe günü görüldü. Mahkeme heyeti Osman Kaşayka’yı suçlu bularak 5 aya mahkum etti. İyi halinden dolayı Kaşayka’nın cezası 3 yıl tecil edildi.

 
Büyük Derbent köylüleri hergün sorun yaşamak istemiyor!

Büyük Derbentli velilerin 5 Ekim 2008 tarihinde yayımladıkları bir bildiriyle Evros Valisine, Azınlık Okullarından Sorumlu Koordinatörlüğü’e  ve Milli Eğitim Bakanına, öğretmen Hara Nikopoulou’nun görev yerinin değiştirilmesi talep ettikleri ve bahsekonu öğretmen azınlık ilkokulundan alınana kadar öğrencileri okula göndermeyeceklerini vurguladıkları bildiri şu şekildedir:
Büyük Derbent Azınlık İlkokulu Öğrenci Velileri’nden Açıklama ve Talep

Orfeas Belediyesi Büyük Derbent Azınlık İlkokulu çocuk velileri ve Encümen Heyeti, 5 Ekim 2008 günü gerçekleştirmiş olduğu toplantıda, aşağıda dile getirilen talep ve düşüncelerini oy birliğiyle almıştır.

Veliler, okul öğretmeni Hariklia Nikopulu’nun okuldan alınması talebine ilişkin açıklamayı, Dedeağaç Valisine, Gümülcine Azınlık Okullarından sorumlu koordinatöre ve müfettiş ile Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanı’na da göndermeyi kararlaştırmıştır.
Sorunun Özeti

Büyük Derbent ilkokulunda görev yapan Hariklia Nikopulu, 2007-2008 eğitim yılı başında okulun bakım ve boyama işlerinin takibi, encümen heyetinin sorumluluğunda olmasına rağmen işe müdahil olmuştur. Okulu boyayan kişilere veliler tarafından ödenecek 10’ar Evro’luk ücreti öğrencilerden isteyen öğretmen, parayı getirmeyenlerin okula gelmemeleri tehdidinde bulunmuştur. (Ders sırasında öğrencileri 10 Evro’yu getirmeleri için evlerine göndermiştir.)

Bayan öğretmenin bu yaklaşımı velilerin tepkisini çekmiştir. Öğretmen, daha sonra çocuklara derslerde farklı muamelede bulunmuş, öğrenciler de derslere gitmek istemediklerini beyan etmişlerdir.

Buna benzer bir dizi rahatsızlıklara sebebiyet veren öğretmen, Orfeas Belediye’si tarafından temin edilen ve okul badana işinden artan boyaların belediye onayıyla köy camisinde kullanılmasına da kızmış, “Siz ne biçim Müslümansınız?” diyerek encümen heyeti ve okul müdürüne hakaret etmiştir.

Öğrenci, veli ve meslektaşları arasında huzursuzluk kaynağı olan ve okulda sağlıklı eğitim yapılmasına imkan kalmadığını gören veliler, Hariklia Nikopulu’nun okuldan alınmasını talep etmişlerdir. Veliler, topladıkları 30 civarındaki imzalı dilekçeyi koordinatörlüğe sunmuşlardır. 7 Kasım 2007’de köy ilkokulunda Azınlık Okullarından Sorumlu Koordinatör ve müfettişin de katıldıkları bir toplantı yapılmış, yetkililer velilerin şikayetlerini haklı bulmuştur. Yıl ortasında görev yeri değişikliğinin yapılamayacağını kaydeden koordinatör, yıl sonunda bunu gerçekleştirme sözünü vermiştir. 2008-2009 eğitim yılı başında bu söz tutulmamış, okulda var olan sorunun devamına zemin hazırlamıştır.

İmza toplanmasından sonra eşiyle birlikte, velileri sindirme, korkutma ve tehdit girişimlerine ağırlık veren bayan öğretmen, eğitim yerine mesaisini kendini temize çıkarmaya ve prim yapmaya harcamıştır. Yerel ve ulusal medyaya yaptığı tutarsız, gerçek dışı ve köyü karalayan açıklamalarla konuyu siyasi zemine çekerek çarpıtmıştır. Bayan öğretmen, Şubat 2008’de Antenna 1 televizyonun “Kalimera Ellada” programında ve To Thema gazetesine yaptığı açıklamada, “Azınlık okullarında eğitimin sadece Yunanca olması gerektiğini” savunmuştur. Bu, Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’nın yaklaşımı ve ikili anlaşmalara da terstir.

Bu arada bayan öğretmen, Hristiyan işverenlerde çalışan velileri işlerinden kovdurmakla korkutmuştur. Bayan öğretmenin eşi de, ruhsatlı inşaat halinde ve yeni yapılan evlerin fotoğraflarını çekerek fişleme yapmış, fotoğrafları da polidomiyoya vereceğini söyleyerek göz dağı vermiştir.

Öte yandan Sofulu Emniyet Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi veren bayan öğretmenin eşi, “beni ve eşimi yaşadığımız evle birlikte ateşe” verecekler diyerek bir veli hakkında gerçek dışı beyanda bulunmuş, sorguya çekilen velinin anlattıklarından sonra Emniyet Müdürü, öğretmenin eşinin yalan söylediğini kabul etmiştir.

25 Eylül 2008’de köy camii içinde yürütülen basit bir inşaat çalışmasını rapor eden Orestiada kadastro müdürlüğü, Cami mütevelli heyetine şikayetin “Hara’nın eşi tarafından yapıldığı”nı ifade etmiştir.

Okuldan alınması talebi

Büyük Derbent’te ikamet eden Müslüman ve Hristiyanlar, 1950’li yıllardan bu yana hep birlikte yaşamışlar ve dayanışma içerisinde olmuşlardır. İki yıldan bu yana bayan öğretmenin tavrından kaynaklanan sorunlar, köyde huzursuzluğa neden olmuştur. Bayan öğretmenin bölge halkını iyi tanıyamadığı çok açıkça ortaya çıkmıştır. Yanlışta ısrar eden yukarıda ifade edilen yaklaşımları ve eğitim dışı girişimleri, sadece Büyük Derbent’in değil, komşu köylerin de tepkisini çekmiştir.

Bütün bunlardan sonra, okulda devam eden öğretmen sorunu üzerine öğrenci velileri, 6 Ekim’den bu yana okula öğrenci göndermeme kararını uygulamaya koymuştur.

Çocuk velilerine destek veren köylü de, Hariklia Nikopulu’nun acilen okuldan alınarak görev yerinin değiştirilmesini talep etmektedir. Okulda bayan öğretmenin alınmadan eğitim yapılabilmesi mümkün değildir.

Veliler aldıkları kararda, Hara Nikopulu’nun köy okulundan uzaklaştırılana kadar çocuklarını okula göndermeyeceklerini ilgili kurumların bilgisine sunar. Veliler olarak, yetkililerden sağlıklı bir ortamda öğrencilerin okula devam edebilmeleri için talebimizin dikkate alınmasını bir kez daha bekliyoruz.

İmza
Büyük Derbent Azınlık İlkokulu 41 Öğrenci Velisi

 

Kaynak: Azinlikca

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
 • BATISİAD’I ZİYARET ETTİK

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Yönetimi Batı Trakya Türkleri Yönetici…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …