Başbakan Yardımcısı olarak Batı Trakya’da

hakan 1

hakan 1

Memleketinde büyük coşku ile karşılandı

Batı Trakya Türk Azınlığı, Anavatan Türkiye’de Başbakan Yardımcılığı görevine kadar yükselmeyi başaran hemşehrisi Hakan Çavuşoğlu’nu ağırlamanın gururu yaşadı.
Batı Trakya Türklere Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi eski başkanlarından olan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Yunanistan’daki resmi ziyaretinin son iki gününü Batı Trakya’ya ayırdı. Çavuşoğlu, Atina temaslarının ardından geçtiği Batı Trakya’da hemşehrileri tarafından büyük coşku ile karşılandı.

 

Çavuşoğlu, Gümülcine ve İskeçe’de Türk derneklerini, seçilmiş müftüleri ziyaret ederek Türk azınlık temsilcileriyle bir araya geldi. Çavuşoğlu ayrıca Gümülcine’de Celal bayar Lisesi’ni de ziyaret ederek öğrencilerle kucaklaştı. Gümülcine’deki temaslarına 3 Kasım Cuma günü Batı Trakya İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’nin (BİHLİMDER) kalvaltılı programı ile başlayan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, buradan Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü’ne geçen Çavuşoğlu, Müftü İbrahim Şerif ile biraraya geldi. Çavuşoğlu, daha sonra Gümülcine Türk Gençler Birliği’nde (GTGB) hemşehrileri ile hasret giderdi. GTGB’ye gelişinde çok sayıda soydaş tarafından kapıda karşılanan Çavuşoğlu, konuşmasına ‘Sizlere Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını getirdim’ diyerek başladı. Her insanın ömründe unutamayacağı bazı anlar bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, ‘Ben de bugün unutamayacağım bir günü yaşamaktayım. Tamamen sizin bağrınızdan çıkmış, burada doğmuş, burada büyümüş, geçmişteki hatıraları ile burayı her daim iliklerine kadar hisseden bir arkadaşınız, bir kardeşiniz olarak bugün burada sizlerle kucaklaşmak benim için gerçekten çok büyük onur ve gurur meselesi” dedi.

Türk Azınlığa önemli mesajlar

Yunanistan’da yaşayan Türk azınlığının haklarına da değinen Çavuşoğlu, şunları kaydetti: ”Sizler Lozan Barış Antlaşması ile İstanbul’daki Rum azınlığa mütekabil olarak Batı Trakya’da Yunanistan devletine emanet edilmişsiniz. Her ne olursa olsun hukukun ve meşruiyetin çerçevesinde talep ve isteklerini hem buradaki devlet yetkililerine dile getirmeye devam edeceksiniz hem de Türkiye’ye geldiğinizde bizlerden olan beklentilerinizi ifade etmeye devam edeceksiniz. Bize düşen Müslüman Türk azınlığın burada rahat huzur içerisinde bir yaşam sürdürmesi ve bunu devam ettirmesidir.”

Azınlık liselerine ziyaret

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, GTGB’nin ardından beraberindeki heyet ile Gümülcine Celal Bayar Azınlık Lisesi’ne gitti. Lise bahçesinde okul yararına düzenlenen kermesi gezen Çavuşoğlu, öğrencilerin stantlarda sattığı tüm ürünleri satın aldı. Okul binasını gezerek gençlerle sohbet eden Çavuşoğlu, okuldaki öğretmenlerden Celal Bayar Azınlık Lisesi hakkında bilgi edindi. Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra İskeçe bölgesine hareket etti. İskeçe Çınar Camisinde Cuma namazını kılan Çavuşoğlu burada cemaate hitap etti ve cami çıkışında kendisine büyük ilgi gösteren halkla sohbet ederek hatıra fotoğrafları çektirdi. Temaslarına İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’yi makamında ziyaret ederek devam eden Çavuşoğlu, daha sonra kapatılan İskeçe Türk Birliği’nde (İTB) hemşehrileri ile hasret giderdi. İTB’nin ardından beraberindeki heyet ile İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Lisesi’ne giden Çavuşoğlu, okul binasını gezerek yetkililerden ve öğretmenlerden Celal Bayar Azınlık Lisesi hakkında bilgi edindi.

İskeçe’de yoğun temaslar

İskeçe kent merkezindeki programının ardından Hakan Çavuşoğlu, Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı dağlık kesime geçti. Çavuşoğlu, Ketenlik köyü meydanında köylüler tarafından coşkuyla karşılandı. Meydanda toplanan gruba seslenen Çavuşoğlu, soydaşlardan ümitsizliğe kapılmamalarını, geleceğe umutla bakmalarını istedi. Türkiye’nin Batı Trakya’daki Türk azınlığı asla yalnız bırakmayacağını vurgulayan Çavuşoğlu’nun konuşması sırasında çevredeki binaların balkonlarında bulunan köylüler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kastederek, ‘Reisicumhur’u Balkan çayına bekliyoruz’ yazılı pankart açtı. Bunun üzerine Çavuşoğlu, ”Allah nasip ederse neden olmasın. Ankara’ya döndüğümde bu talep ve isteğinizi kendisine ileteceğim” ifadelerini kullandı. Konuşmasının ardından köy meydanındaki soydaşlarla sohbet ederek, rengarenk yerel kıyafetler giyen çocuklarla hatıra fotoğrafı çektiren Çavuşoğlu, daha sonra Ketenlik gençlerinin kendi imkanlarıyla kurduğu kütüphaneyi gezdi. Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Ketenlik’in ardından geldiği Şahin köyü meydanında da kendisini bekleyen soydaşların sevgi gösterileriyle karşılaştı. Bir evin balkonundan köylülere hitap eden Çavuşoğlu, Şahin köyünün sadece Batı Trakya’da değil, Türkiye’de de destansı bir üne sahip olduğunu vurguladı.

Köyünde duygusal anlar yaşadı

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Batı Trakya ziyaretini köyünü ziyaret ederek tamamladı. 3 Kasım Cuma akşamı Delinasufköy’e gelen Çavuşoğlu köylüleri ve akrabalarıyla kucaklaştı. Çocuklar tarafından çiçeklerle karşılanan Çavuşoğlu, toplanan kalabalıkla tek tek görüşerek hasret giderdi. Çavuşoğlu burada yaptığı konuşmada, “İnsanın zaman zaman içerisinde bulunduğu duygusal yoğunluk nedeniyle, boğazının düğümlendiği konuşmakta güçlük çektiği, ama bulunduğu ortamda konuşmaya hacet bırakmayacak tablonu yaşandığı anlar vardır” sözleriyle heyecanının dile getirdi. “Yanı başımda köylülerim var, okuduğum okul var, okul öğretmenim Efrahim öğretmenim var. Aramızda olmayıp da bugün bize Kur’an-ı Kerim’i öğreten Ali Rıza öğretmen hemen şurada yan taraftaki mezarlıkta, Allah’tan O’na da rahmet diliyorum. Sevgili kardeşlerim, ben sizlerin arasından sizlerin arkadaşınız ve bir kardeşiniz olarak burada büyüdüm, burada geliştim ve bu köyün benim üzerimde olumlu anlamda çok büyük etkisi ve tesiri oldu. Kendi şahsi meselelerimi burada anlatacak değilim. Ama küçük yaşta yetim ve öksüz kaldım. Geldiğim bu köyde sizler ve hemen burada yanı başımdaki hanımefendiler ve arkadaşlarım hiç bir zaman için bana burada yalnızlığı, yetimliği, öksüzlüğü hissettirmediler. Hepinize minnettarım, hepinizden Allah razı olsun” diye konuştu.

‘Türkiye her daim yanınızda olacak’

Çavuşoğlu konuşmasını, ”Şunu unutmayın; sağlığınızda da, hastalığınızda da, neşenizde de, kederinizde de, her daim yanınızda olacak bir Türkiye var. Sizi asla yalnız hissetirmeyeceğiz, sizi asla hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız, onun için ayaklarınızı yere sağlam basın, ümitli olun, geleceğe doğru odaklanın” sözleriyle noktaladı. Türkiye Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu akşam yemeğini, Delinasufköy’deki halası Ferişte Ali Halil’in evinde yedi. Ardından köy halkıyla vedalaşan Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Türkiye’ye gitmek üzere Delinasufköy’nden ayrıldı.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …