Batı Trakyalı gençleri iki gün Bursa’da ağırladık

iskeçeli gençler 1

Üniverseteleri ve şehri tanıdılar

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi, İskeçe’deki okullarda okuyan 70 lise son sınıf öğrencisini iki gün boyunca Bursa’da misafir etti.

Türkiye’deki üniversiteleri tanıma amacıyla çıktıkları Türkiye seyahati kapsamında 2 Nisan Pazartesi gece yarısı şehre Bursa’ya ulaşan gençler, dernek yöneticileri tarafından karşılanarak, önceden planlandığı şekilde Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlara yerleştirildi. İskeçe Türk Birliği (İTB) Eğitim Koordinatörü Cemali Tahir ve İTB Kadın Kolları Üyesi Hülya Karahoca’nın önderliğindeki gençler, ertesi gün sabah dernek yöneticileri tarafından yurtlarından alınarak şehir merkezine götürüldü.

iskeçeli gençler 4

Üstü açık otobüsle şehir turu…

Tophane’de edilen kahvaltının ardından heyet, Osmangazi Belediyesi’nin tahsis ettiği üstü açık otobüsle şehir turuna çıktı. Bursa Saltanat Kapı önünden başlayan tur, tarihi turistik yerlerde verilen molalarla devam etti. Gençler, Bursa’nın simgelerinden Ulu Cami’yi rehber eşliğinde gezdi. Tarihi Hanlar Bölgesi ve alışveriş merkezlerinde de zaman geçiren heyet, buradan BTTDD Bursa Şubesi’ne geçti.

‘Dilinize, dininize sahip çıkın…’

BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Ali Emin Latif, bir grup yönetici ile birlikte karşıladığı gençlere dernek ve çalışmaları hakkında bilgi verdikten sonra tavsiyelerde bulundu. Eminlatif, ”Öncelikle önümüzdeki aylarda gireceğiniz üniversite sınavlarında sizlere başarılar diliyorum. Mutlaka tahsilinizi tamamlayın, Batı Trakya’nın sizlere ihtiyacı var. Anavatan Türkiye, Batı Trakya Türklerine her zaman destek olmuştur, olmaya da devam ediyor. Buradaki üniversiteleri tercih ederseniz sizlerin dernek olarak her zaman yanında olacağız. Dilinize, kimliğinize, dininize sahip çıkın” dedi.

iskeçeli gençler 2

Yunanistan’a çağrıda bulundu…

Eminlatif, heyetin Bursa’ya gelmesini sağlayan İskeçe Türk Birliği’nin, oradaki Türk Azınlığın sembol noktalarından biri olduğunu da hatırlatarak, ”Yunanistan uluslararası mahkeme kararlarına rağmen hala tabelasının asılmasına izin vermiyor. Bu haksızlığın bir an önce son bulması gerektiğini buradan bir kez daha haykırmak istiyorum” ifadelerini kullandı. Karşılıklı hediye takdimlerinin ardından, dernek ziyareti son buldu.

iskeçe dündar

Dündar gençlerle yemekte buluştu…

İskeçeli gençler, BTTDD Bursa Şubesi’nin ev sahipliği’ndeki program kapsamında 3 Nisan Salı akşamı, Batı Trakyalı olan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın kendilerine verdiği yemeğe katıldı. Tarihi Merinos Tren İstasyonu Tesisleri’ndeki yemekte, BTTDD Bursa Şubesi yöneticilerinin yanı sıra, Dündar gibi Batı Trakyalı olan Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Cem Kürşad Hasanoğlu ile Belediye’nin Özel Kalem Müdürü Orhan Mollasalih de hazır bulundu. Mustafa Dündar, burada yaptığı konuşmada gençlere, kendi kariyer yolculuğundan örnekler vererek, önemli tavsiyelerde bulundu. Gümülcine’nin Dündarlı köyünde doğduğunu vurgulayan Mustafa Dündar, Türkiye’nin Batı Trakyalı gençlerin eğitime verdiği öneme dikkat çekti. İTB yetkilileri, Dündar’a katkılarından dolayı tablo; Başkan Dündar da gençlere çeşitli hediyeler verdi.

iskeçeli gençler 5

BTÜ Rektörü’nden gençlere söz…

Salı akşamı BTTDD Bursa Şubesi tarafından kendilerine tahsis edilen bir otelde konaklayan İskeçeli gençler, gezilerinin son gününde ilk olarak Bursa Teknik Üniversitesi’ni (BTÜ) ziyaret etti. Burada BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir tarafından karşılanan gençlere, toplantı salonunda üniversite ile ilgili bilgiler verildi. Rektör Karademir, ”Batı Trakya Türkleri bizim canımız, kanımız. Sizler için elimizden geleni yapmaya hazırız” diye konuştu. Batı Trakya’da okuyan öğrencilerin diploma notu ile BTÜ’ye kabulü noktasında gelen talebe de olumlu yanıt veren Karademir, gerekli çalışmayı yapacaklarını kaydetti. Heyette bulunan İTB yetkilileri Prof. Dr. Karademir’e İskeçe Saat Kulesi’nin bir tablosunu hediye etti.

UÜ’de Rektör Ulcay’dan sıcak kabul…

Batı Trakyalı heyet, BTÜ’nün ardından Uludağ Üniversitesi’ne (UÜ) geçti. Önce UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ile öğle yemeği yiyen gençler, daha sonra üniversiteyi gezdi. Ulcay’ın sıcak ilgi gösterdiği öğrenciler, daha sonra toplantı salonuna geçerek, Rektör Ulcay’ın tavsiyelerini dinledi, UÜ tanıtım videosunu izledi. İskeçeli heyet, karşılıklı hediye takdimlerinin ardından UÜ’den ayrıldı. 70 kişilik Batı Trakyalı grup, Unesco Tarihi Mirası Listesi’nde yer alan Cumalıkızık köyünü ziyaretinin ardından Bursa’dan ayrıldı. Gençler ve İTB Yetkilileri, Bursa’da çok güzel iki gün geçirdiklerini ifade ederek, programı organize eden BTTDD Bursa Şubesi’ne teşekkür etti.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …