İtalya,Fransa,Almanya,Polonya ve Romanya’dan Gelen Heyet, Bursa Şubesi’ne Gelerek Batı Trakya’da Yaşanan Sorunlarla İlgili Bilgi Aldı.

title

titleAvrupa Birliği programı kapsamında, Batı Trakya Türkleri’nin yaşadığı sorunlarla ilgili bilgi edinmek ve görüş alış verişinde bulunmak üzere derneğimizi ziyaret eden heyet başkanımız Hakan Çavuşoğlu ile görüştü.

   Almanya, Fransa, İtalya, Polonya ve Romanya’dan gelen 27 kişilik heyet, Bursa şubesini ziyaret ederek, Batı Trakya azınlığının yaşadığı sıkıntılarını dinlediler.

 

         Lozan Antlaşması’ ından bu yana günümüze değin Batı Trakya’da yaşanan sorunları bütün ayrıntısı ile gelen heyete aktaran başkanımız Hakan Çavuşoğlu’ nun anlattıklarını büyük bir dikkatle dinleyen heyet, özellikle Yunan Vatandaşlık Yasası’nın 19.maddesinin içeriğini şaşkınlıkla karşıladılar.

  Gelen heyete Batı Trakya’da, yaşanan sorunları gerek Lozan Antlaşması hükümleri gerekse uluslar arası hukuk normları ile karşılaştırmalı olarak anlatan başkanımız, 1927 yılından bu yana faaliyet gösteren derneklerin kapatıldığını ve bölge insanının etnik kimliğinin inkar edildiğini ve bu nedenle Yunanistan’ ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı ile haksız bulunmasına rağmen bu tutumundan geri adım atmadığını vurguladı.

   Daha sonra soru cevap şeklinde devam eden görüşmenin sonunda heyet temsilcisi Wolsgang Mertens görüşmenin kendileri için çok yararlı olduğunu ve memnuniyetini dile getirdi.     

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …