KAMUOYUNA DUYURU

SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN ZİHNİYETİ KABUL ETMİYORUZ.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi olarak Fener Rum Patrikhanesinin tutumunu ve bu düşüncelere çanak tutanların zihniyeteri bizleri derinden yaralamaktadır. Bizler Lozan Anlaşması ile Batı Trakya da adeta ileri karakol görevinde bırakılan Türkler olarak okullarımızın kapatılması, vakıf arazilerimizin talan edilmesi, gençlerimizin göçe zorlanarak bölgenin kaderine terkedilmesi, seçtiğimiz liderlerimizin ve hatta müftülerimizin ilgili Yunanistan Makamları tarafından tanınmaması gibi en temel haklarımızı almak için var gücümüz ile mücadele ederken, kendisini hak etmediği makamlarda gösterme gayesinde olan Fener Rum Patrikhanesi, hiçbir zaman vazgeçmeden ekümenik ısrarını sürdürmektedir.

Sadece İstanbul’daki Rumların din işlerine hizmet etmesi gereken bir kurum olan patrikhane, haddini aşıp bütün dünya Ortodokslarının dini merkezi olduğunu iddia ederek ekümenik sıfatını taşımaya çalışmaktadır.

 Bizler en temel insani haklarımız için dahi yıllardır mücadele ederken yetki gaspından kaçınmayan patrikhanenin bu tutumunu ve bu tutuma yardımcı olan zihniyeti kabul etmiyor ve kınıyoruz!

BTTDD BURSA ŞUBESİ YK

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…