Milletvekilleri Mandacı ve Hacıosman, Habipoğlu’nu istifaya davet ettiler

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın Atina’da Parlamentodaki iki Türk Milletvekili Çetin Mandacı ve Ahmet Hacıosman, Almanya Batı Trakya Türkleri Federasyonu tarafından yayımlanan kınamanın ardından bir yazılı açıklama yaparak Avrupa Batı Trakya Türk Federesyonu Başkanı Halit Habipoğlu’nu istifaya davet ettiler. Konuyla ilgili basın açıklaması ise şöyle:

AÇIKLAMA                  
İskeçe, 7 Nisan 2010

Son dönemde, Batı Trakya Türk Toplumu’nun Yunan Parlamentosu’ndaki iki temsilcisini hedef alan ve yıpratma amacı güden açıklamalar zincirinin yeni bir halkası olan Sayın Habipoğlu’nun talihsiz açıklama metnini esefle karşıladık.

Birlik ve Beraberliği sadece söylemde elden bırakmayanların gerçek eylemlerine baktığımızda, tam aksinin olduğuna şahitlik etmekteyiz. Bu görüşler ve açıklamalar talihsiz ve düşündürücü olduğu kadar aynı zamanda toplumumuz için tehlikelidir.

Rodop ve İskeçe milletvekilleri olarak, Azınlığımızın birlik ve beraberliğini zedelememek adına, ortak mücadele ruhunun zayıflamaması adına, defalarca karşı cevap vermemeyi uygun gördük. Ancak Sayın Habipoğlu’nun 6 Nisan 2010 tarihli hakaret ve hezeyan dolu bu açıklaması, bardağı taşıran son damla olmuştur.

Öncelikle, iki milletvekili olarak şunu açık bir şekilde belirtmek isteriz ki, Sayın Habipoğlu, ‘siz bizim muhatabımız değilsiniz’. Sizin, söylemleriniz ve davranışlarınızla temsil ettiğiniz kuruma zarar verdiğinizi, Azınlığımızın birlik ve beraberliğini derinden yaraladığınızı belirtmek isteriz.

Siz, yalan, yanlış ve çarpık açıklamalarınızla, gerçekleri saptırarak kardeşler arasında kin, nefret ve düşmanlık tohumları ekmektesiniz.

Bizleri güvensizlikle suçlarken şunu unutmamalısınız ki, gerek 2007 ve gerekse 2009 milletvekili genel seçimlerinde halkımız bizlere güvendiğini güçlü bir şekilde ıspatlamıştır. Dolayısıyla, sizden güven sertifikası almaya hiç ihtiyacımız yoktur.

Bu yaptıklarınızdan sonra, sizin yapacağınız tek şey üyelerinize karşı yeniden güven tazelemenizdir.

Almanya’da sizlerle iki gün boyunca aynı şehirde olduğumuz halde, biz iki milletvekiline en azından bir telefon açıp hoşgeldiniz deme zahmetine bile katlanmayıp büyük bir nezaketsizlik örneği sergilediniz. Aksine, bizler sizi iki defa telefonla arayarak görüşme talep ettiğimiz halde, asıl siz bizlerle görüşmekten kaçtınız.

Böyle yalan-yanlış, uydurma, iftira dolu haberlerle kamuoyunu kandırmaya, aldatmaya yönelik anlayışa sahip bir başkanın, temsil ettiği kurumun başkanlığından, derhal istifa etmesi kendisi için tek onurlu davranış olacaktır.

Saygılarımızla,

  Rodop Milletvekili                İskeçe Milletvekili
Ahmet HACIOSMAN              Çetin MANDACI

ABTTF’nin Rodop PASOK Milletvekili Ahmet Hacıosman’a ilettiği kınama mektubunun tamamını okumak için buraya tıklayınız.

ABTTF’nin İskeçe PASOK Milletvekili Çetin Mandacı’ya ilettiği kınama mektubunun tamamını okumak için buraya tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …