Milletvekillerimiz genel seçimlerde Türkiye’den gelip oy kullanan Batı Trakya Türklerine teşekkür etti.

4 Ekim 2009’da Yunanistan’da yapılan erken genel seçimler sonucunda Yunan Parlementosu’na iktidar partisi olarak seçilen PASOK mensubu milletvekilleri, Yunanistan’da yaşayan Türkler için açılım istedi.

Konuşmaların ardından hemşehrileriyle bir araya gelen milletvekilleri, Yunanistan’da yapılan genel seçimlerde Türkiye’den gelip oy kullanan Batı Trakya Türklerine teşekkür etti.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi’ne yapılan ziyaretin ardından konuşan PASOK milletvekilleri, Yunanistan’da yaşayan Türkler için hükümetin açılım yapması gerektiğini söyledi. Yunanistan’da değişen iktidardan sonra Batı Trakya Müslüman azınlığı ile ilgili yapılacak çalışmalarda Türk-Yunan ilişkilerini ele alan milletvekilleri Çetin Mandacı ve Ahmet Hacı Osman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun iyi ilişkiler içinde olduğunu ifade etti.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Başkanı Hakan Çavuşoğlu ise Türk halkının sıkıntılarına yönelik olumlu adımlar atılması gerektiğini belirtti. Batı Trakya’da yaşayan Müslüman azınlıkların meselelerine dikkat çeken Çavuşoğlu, "Şu anda iktidar partisinden birtakım beklentilerimiz var. Bu beklentilerimizi seçilen milletvekillerimiz çok iyi biliyor ve bu sıkıntılarımızı her defasında dile getiriyor. Artık müzminleşen bazı meselelerin çözüme kavuşmasını istiyoruz. Çocuklarımızın, ana

okuluna giden evlatlarımızın okullarda çeşitli sıkıntılar çektiğini biliyoruz. Sorunlar sadece okullarda değil. Vakıflar, müftülük ve çeşitli ekonomik sıkıntılarımız bazıları. Yeni hükümetten beklentilerimiz bu yönde" şeklinde konuştu.

Milletvekili Çetin Mandacı ise, Yunan hükümetinin orada yaşayan azınlığa yönelik açılım yapmasını gerektiğini ifade ederek, "Artık sorunlara çözüm aramanın zamanı geldi. Biz hükümetten çok fazla bir şey istemiyoruz. Kötü bir amacımız yok. Türk kökenli Müslüman azınlığa yönelik şartların iyileştirilmesi, gelecek nesillerin burada daha rahat yaşaması için gerekli adımların atılması hepimizin temel isteğidir. Tabii ki bu sorunların çözüm yeri Yunan Parlementosu’dur. Biz bu meselelerin halledilmesi için

elimizden geleni yapacağız. Bizim orada örf ve adetlerimiz farklı. Ancak eskisine nazaran örf ve adetlerimizi daha rahat yaşayabiliyoruz. İstiyoruz ki farklı zenginlikler daha çok ortaya çıksın ve herkes rahatça yaşasın" dedi.

Milletvekili Ahmet Hacı Osman ise, Yunan Parlemetosu’nda Türkleri temsil ettiklerini belirterek, "Önümüzdeki dönemde Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu arasında iyi ilişkiler kurulması söz konusu. İki ülke arasındaki dostluğun daha da artması için elimizden gelen desteği vereceğiz. İki ülke arasındaki dostluk, yıllardır var olan sıkıntıların çözümünde önemli rol oynayacak. Yıllardır PASOK Partisi’ne katkıda bulunduk, bu partiye destek verdik. Ancak şimdi biz onlardan bir şeyler bekliyoruz" diye konuştu.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …