Müftü Yardımcılarının Bursa Ziyareti

Gümülcine Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu ve Birlik Gazetesi sahibi İlhan Tahsin, yapımcılığını Metin Edirneli’nin sunuculuğunu da Nurhayat‘ın yaptığı “Bizim Sesimiz” programına katılmak üzere Bursa’ya iki günlük bir ziyarette bulundular.

Ziyaretleri kapsamında Osmangazi Belediyesi, Bursa Kitap Fuarı, Bursa İl Müftülüğü ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Yöneticilerini ziyaret ederek Batı Trakya’daki çalışmaları hakkında bilgi verdiler.

Gerçekleşen ziyaretlerde karşılıklı olarak özellikle dini konularda ve sosyal alanlarda birlikte neler yapılabileceğini konuşan heyet önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Katıldıkları “Bizim Sesimiz” programında Batı Trakya’daki son gelişmeleri değerlendiren konuklar Yunanistan’ın bulunduğu ekonomik krizin aşılmasında neler yapılabileceğini ele alırken Türkiye’den işadamlarını yatırım yapmak üzere Yunanistan’a davet ettiler. Bursa’lı işadamların yan sanayi ve tekstil konularında deneyimlerini Yunanistan’daki işadamlarına aktarmalarını ve ortak yatırımların çoğalmasının her iki ülke açısından büyük fırsatlar açacağını ve dolayısıyla bunun Batı Trakya bölgesine de yansıyacağını belirten konuşmacılar, ekonomik krizin aşılmasına bir bakıma katkı sağlayacağını vurguladılar. Müftülüklerin yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgiler sunan Müftü Yardımcıları geleceğe yönelik çalışmalar hakkında sunumlar yaptılar.


KİTAP FUARINI ZİYARET
Gümülcine Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet ve İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu Bursa 8.Kitap Fuarı’nı ziyaret etti. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi’nin açmış olduğu standı ziyaret ederek Dernek Başkanı Hakan Çavuşoğlu ve stand ta bulunan yetkililerle sohbet ettiler. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Eski Bursa Milletvekili Faruk Ambarcıoğlu, Batı Trakya davasına gönül vermiş ve yazdığı kitaplarla Batı Trakya edebiyatına yön veren Dr. Özkan Hüseyin ile de sohbet eden Müftü Yardımcıları kitapları inceleme fırsatı buldular. Ziyaret sonrası Birlik gazetesine değerlendirmede bulunan Fehim Ahmet şunları söyledi:

FEHİM AHMET: “OKUYAN TOPLUMLAR HEM KİTAPLARINI ÇOĞALTIRLAR, HEMDE MEDENİYETLERİNİ GELİŞTİRİRLER.”

“Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi’nin Kitap Fuarı’nda yer alması Batı Trakya Türkleri açısından başlı başına önem arz eden bir durum, tabii nasip oldu bu Fuarı bizler de ziyaret ettik ve bundan ayrıca mutluluk duyduk. Hemşerilerimizin özellikle Batı Trakya’yı tanıtım konusunda üstlenmiş oldukları rolü gördükten sonra geleceğimizin daha mutlu daha aydınlık olacağı açısından inancı artmış oldu. Biraz önce de söyledim, standımızda Batı Trakya’yı tanıtan, Batı Trakya’yı anlatan Batı Trakya Türklerini bütün insanlığa tanıtacak yayınların artması gerektiğini düşündüm ve inşallah bundan sonraki gelecek nesiller kuşaklar araştırmacılar ve yazarlarımız bu konulara önem atfeder ve Batı Trakya ile ilgili doğru bilgileri anlatabilecek kaynak sayısı çoğalmış olur. Tabii kitap deyince hemen aklıma okumak geliyor. Okuyan toplumlar hem kitaplarını çoğaltırlar, hemde medeniyetlerini geliştirirler. Kendi değerlerine sahip çıkarlar, dolayısıyla buradan Batı Trakya gençliğine söyleyebileceğimiz öncelikli olarak okuma anlayışını, okuma alışkanlığını kazanmalıdır, tarihleriyle gelenekleriyle doğru bilgileri öğrenebilmeleri için tarihi kaynaklara ve doğru kaynaklara bakabilme becerisini ve anlayışını kazanmaları gerekiyor. Doğru bilmediğimiz kaynaklar üzerine inşa edeceğimiz düşüncelerimiz çoğu zaman yanlış olacaktır. Dolayısıyla Batı Trakya Türklerini, Batı Trakya Tarihini doğru anlatan tarihi verileri ortaya koyan eserlere yönelmelerini ve bu eserlerden hem kendi azınlık haklarını, hem de kendi Kültürlerini, inançlarını dinlerini, geleneklerini göreneklerini toplumları meydana getiren ne unsurlar varsa bunları sağlayabilecek bilgileri de doğru kaynaklardan öğrenmeleri gerekiyor. Bu nedenle Batı Trakya ile ilgili üniversite’de okuyan gençlerimizin artık tezlerini Batı Trakya’nın tezleri, tarihi hemde günümüzde özellikle yaşadığımız problemler olarak ifade ettiğimiz kimlik, Müftülük, Vakıflar, Eğitim ki son günlerde en çok zorluğunu hissettiğimiz ekonomik durumlarla ilgili Batı Trakya’nın profilini çıkarma adına yapılabilecek çalışmalar gelecek kuşaklara gerçekten de veri kaynağı olacaktır. Ben bu güzel organizasyondan dolayı şubemizi tebrik ediyorum, devamını ve başarılarını diliyorum.”

AHMET HRALOĞLU: “ELİ KALEM TUTAN VE İÇİNDE YAZMA AZMİ OLAN KARDEŞLERİMİZİ YAZMAYA DAVET EDİYORUM.”Ahmet Hraloğlu da sırasıyla şunları söyledi: “Ben de öncelikle Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi tarafından açılan bu stand ta bizleri anlattığı ve yansıttığı için Başkan Hakan Çavuşoğlu ve diğer yöneticilere teşekkür ediyorum. Gerçekten burada gördüğüm manzara karşısında gurur duydum ve kendimi kendi evimde gibi hissettim. Herkesin de bildiği gibi dinimizin ilk emri de okumak olduğuna göre toplumumuzun okuma azmi ve sevdası daha da gelişmesi gerektiğine inananların başında geliyorum diyebilirim. Başarının okumaktan geçtiğini gençlerimize anlatmanın herkesin bir görevi olduğuna inanıyorum. Bu vesileyle bugün burada gerçekleştirilen bu çalışmanın önemine işaret etmek istiyorum. Toplumlar okudukça değerlerine sahip çıkarlar ve varlıklarını devam ettirme yolunda ilerlerler. Dolayısıyla da bizim gençliğimizin de okumaya yönelik eğilimlerinde kendilerine yardımcı olmamız gerekmektedir. Bu vesileyle bugün burada gerçekten Batı Trakya’yı anlatan güzel eserlerin sergilendiğini gördük, ancak bu eserlerin daha çok olması için daha çok çalışmamız gerektiğine şahitlik ettim bugün burada ve eli kalem tutan ve içinde yazma azmi olan kardeşlerimizi yazmaya davet ediyorum. Son olarak bu standın açılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.”

DR. ÖZKAN HÜSEYIN: “GELECEK NESİLLER BİZLERİ ÖRNEK ALARAK DAHA ÇOK KİTAPLAR YAZACAKLARDIR.”Batı Trakya standında yazdığı kitapları sergileyen Dr. Özkan Hüseyin de Birlik gazetesine yaptığı kısa mülakatta şunları dile getirdi: “Ben BATTAM adına konuşmam gerekiyorsa BATTAM’ın 14 tane yayını var. 2001 yılında yayına başladığımız zaman hemen hemen Batı Trakya’da yok denilecek kadar kitap sayısının az olduğunu görüyoruz. BATTAM olarak dokuz yıl içerisinde 14 adet değişik eserler yayınladık ve bundan dolayı ayrıca memnunuz. Ancak geriye baktığımız zaman da BATTAM’ın bir şeyin öncülüğünü yapmış olduğu gördük. Dolayısıyla bundan sonra yapılacak olan çalışmalarımız devam edecek ve aynı zamanda yazdığımız kitapların Batı Trakya tarihine ve özellikle gelecek nesillere yol göstereceğine, ışık tutacağına inancımız sonsuzdur. Zaten inancımız olmasa bizler yıllarca bu yolda mücadele etmezdik. Umuyorum gelecek nesiller bizleri örnek alarak daha çok kitaplar yazacaklardır. Dolayısıyla da Batı Trakya toplumu daima emin adımlarla ileriye yönelik yol almaya devam edecektir. Gazeteniz aracılığıyla da şunu belirtmek isterim. Özellikle diasporada yaşayan gençlerimizin kitap okuma alışkanlıklarını yükseltmeleri gerektiğine ve ailelerin de buna teşvik etmelerini yardımcı olmaları tavsiyesinde bulunmak istiyorum. Çünkü okuyan toplumlar kendi kimliklerini ancak bu şekilde koruyacaklardır. Tekrar sizlere Bursa’ya hoş geldiniz diyor bu standın açılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.”

OSMANGAZİ BELEDIYE BAŞKANI MUSTAFA DÜNDAR: “BATI TRAKYA İLE ALAKALI ESERLERİN KAMUOYUNUN BİLGİSİ VE İLGİSİNE SUNULMASI GAYET GÜZEL BİR OLAY.”

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar Birlik gazetesine Kitap Fuarı’ndan şunları söyledi: “Bursa Fuar Merkezi birçok etkinliklerin yapıldığı bir alan, Kitap Fuarı da bunlardan birtanesi. Tabii ki bu Fuar’da Bursa’da yaşayan Batı Trakya’lıların da bir standı bulunması bizim açımızdan da güzel bir olay. Burada Batı Trakya ile alakalı eserlerin kamuoyunun bilgisi ve ilgisine sunulması gayet güzel bir olay. Burada sergilenen eserlerin Batı Trakya davasına katkı sağlaması ayrıca bir güzellik çünkü soydaşlarımın davalarına sahip çıktıklarını göstermesidir. Bu konularla ilgilenen arkadaşları herkesi tebrik ediyorum. İnşallah bu ilgi giderek artacak ve dolayısıyla da yazarlarımız çizerlerimiz artarak devam edecektir.”

FARUK AMBARCIOĞLU: “BURSA’NIN EKONOMİK YÖNDEN KALKINMASINDA BATI TRAKYA’DAN GELEN İNSANLARIN ÇOK YOĞUN BİR KATKISI OLMUŞTUR.”“Benim konuşmalarımda söylediğim bir ifade vardı, Bursa altı tane Osmanlı Padişahlığına evsahipliği yapıyor yani kabirleri burada. Dolayısıyla Bursa aynı zamanda Sultanların şehridir diyorum. Şimdi de Bursa artık Fuarlar şehri oldu. Bu Fuarlar şehri Bursa’da, Batı Trakya’dan gelen arkadaşlarımızın bir stand açması bana göre çok çok önemli, kendi kültürlerini burada yansıtmaları, kendi Kültürlerinin devamını burada sağlamaları noktasında gelecek nesillere aktarılması çok önemli. Zaten dikkat ederseniz Bursa’nın ekonomik yönden kalkınmasında Batı Trakya’dan gelen insanların çok yoğun bir katkısı olmuştur açtıkları fabrikalarla, sundukları iş imkanlarıyla işçilerimizin birçoğu Batı Trakya’dan gelen insanlarımız bu fabrikalarda çalışarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Dolayısıyla böyle faliyetlerin artarak devam etmesi ve buradaki arkadaşlarımız tarafından yapılan çalışmalarla gelecek nesillere aktarılması büyük önem taşımaktadır. Ben böyle bir organizasyonda emeği geçen tüm arkadaşları tebrik ediyorum.”

HAKAN ÇAVUŞOĞLU: “KEŞKE DAHA FAZLA YAZARIMIZ ÇİZERİMİZ OLSA”Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Başkanı Avukat Hakan Çavuşoğlu da Birlik gazetesine şunları söyledi: “Bursa’da TÜYAP tarafından bu yıl 8’cisi organize edilen Kitap Fuarı’nda biz de bu yılki katılımımızla ikinci kez standımızı açmış bulunuyoruz. Bu yıl burayı yaklaşık 200 bin kişinin ziyaret edecek olması tabii ki bizleri memnun ediyor. Dolayısıyla bizim burada amacımız Batı Trakya Kültürünü, sanatını ve Batı Trakya’yı kitap severlere entelektüel kesime aydınların beyinlerinde yer etmesini sağlamak olacaktır. Bizim amacımız burada esasen isminden de anlaşılacağına göre, Batı Trakya’lı yazarların eserlerini tanıtmak, Batı Trakya’da doğmuş büyümüş filizlenmiş olan yazarlarımızın yazmış oldukları eserleri tanıtmak olacaktır. Son olarak ta bir şeyin altını çizmek istiyorum. BAKEŞ tarafından hazırlanmış ve Yunanistan iç savaşı hakkında yazılmış olan bir kitap var, biz Bursa Derneği olarak uzunca zaman bu kitapla alakalı talepler alıyorduk. Bugün bu kitap standımıza gelir gelmez tükendi ve halen taleplerin olduğunu görmek bizleri mutlu ediyor. Çünkü Batı Trakya’dan buraya göç etmiş olan soydaşlarımız bu kitabın içerisinde kendilerini görmek istemeleri, yakınlarının ve hatta kendilerinin bire bir o yılları yaşamış olmaları neticesinde hatıraların canlandırılmasının güzel bir duygu olduğuna inanıyorum. Keşke daha fazla yazarımız, çizerimiz olsa da Batı Trakya’yı daha fazla anlatan eserlere sahip olsak. Ama her ne olursa olsun biz bu inandığımız yolda ilerlemeye devam edeceğiz ve Bursa Şubesi olarak çalışma azmimiz çerçevesinde herkesi kucaklayarak Batı Trakya’daki haklı davamıza hizmet etmek isteyenlerin yanında olmaya devam edeceğiz ben ve Yönetim Kurulunda olan arkadaşlarımız olarak bunu özellikle vurgulamak istedim. Birlik gazetesi olarak ta sizlere buralara kadar gelip bizlerin yanında olduğunuz için ayrıca teşekkür ediyorum.”

BURSA MÜFTÜSÜ’NÜ ZİYARETMüftü Yardımcıları Fehim Ahmet, Ahmet Hraloğlu ve Birlik Gazetesi sahibi İlhan Tahsin Bursa İl Müftüsü Mahmut Gündüz ve Müftü Yardımcısı Mustafa Türkmen’i makamlarında ziyaret etti. Ziyaret çok olumsu geçti ve her iki taraf ziyaretin olumlu geçtiğini söylerken bu tür ziyaretlerin zaman içerisinde tekrarlanmasının faydalı olacağına vurgu yapıldı.
Birlik gazetesine bu ziyareti değerlendiren Bursa İl Müftüsü Mahmut Gündüz şunları söyledi:
“Öncelikle çok mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Batı Trakya’da bölgesinde yaşayan kardeşlerimin temsilcilerinin Bursa’da makamımızda bizleri ziyaret etmeleri bizleri son derece mutlu etmiştir. İnşallah son derece güzel gelişmelerin olacağına inancımız sonsuz çünkü bu güzellikleri biz Bursa’da her gün yaşıyoruz, çünkü gün geçmiyor ki sizlerin gibi bizleri Bosna Hersek, Kosova’dan, Bulgaristan’dan, Makedonya’dan (FYROM) veya Türk Cumhuriyetleri’nden bizleri ziyaret etmesinler, onun için bu türlü ziyaretlerin neticede güzel şeylerin yaşanmasına vesile olacağına inanıyorum. Sizlerinde bildiği gibi kardeş şehir projelerinde karşılıklı projeler çalışmalar oluyor, Bursa olarak Sofya ile kardeş şehir protokolü ile kardeş şehir yapıldık ve çalışmalarımız bundan sonra da başka bölgelerle devam edecektir. Bu tür çalışmaların sayesinde geçmiş tarihte yaşanan o güzel ahenk yeniden canlanacak, yaşanacak ve yaşatılacaktır. Şunu çok net ifade edeyim, milletlerin yaşamlarını devam ettirmesinin iki ana başlığı var denildi biraz önce, bunlardan birisi dil, birisi din, o bakımdan oralarda hem Müslüman olarak yaşayalım, hemde dilimizi unutmayalım. Sayın hocamın da söylediği gibi dinimizi unuttuğumuz zaman dilimizi de unutuyoruz. Ben Bursa Müftüsü olarak sizlerin orada refah içinde yaşamanız için hakikaten Allah’a dua ediyorum, çünkü sizler tolum olarak buna laiksiniz çünkü oradaki Müftülerimizi de tanıyorum özellikle sayın Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif Müftüm ile aynı okuldan mezunuz. Son olarak gazeteniz aracılı ile Batı Trakya’daki kardeşlerime selam ve saygılarımı iletiyorum.”

OSMANGAZİ BELEDİYESİNİ ZİYARETMüftü Yardımcıları Fehim Ahmet, Ahmet Hraloğlu ve Birlik gazetesi sahibi İlhan Tahsin, aslen Batı Trakya’lı olan ve şu an Bursa’da ikamet eden ve aynı zamanda yapmış olduğu hizmetlerle Bursa’lıların kalbinde taht kurmuş olan Osmangazi Belediye Başkanı sayın Mustafa Dündar’ı makamında ziyaret etti. Bu ziyarette Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Başkanı Avukat Hakan Çavuşoğlu, Derneğin Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda AK Parti Bursa İl Başkanlığı Sosyal İşler Başkan Yardımcısı olan Eczacı Ali Ömeroğlu da bu ziyarette hazır bulundu. Osmangazi Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Mustafa Dündar, “bu gün burada çok değerli Müftü Yardımcılarımı Batı Trakya’lı hemşerilerimi misafir etmekten büyük mutluluk duyuyorum. Biz Batı Trakya’lılar nerede olursa olsun daima insana değer veren, hizmet etmeyi seven bir toplumun evlatlarıyız. Osmangazi Belediyesi olarak daima Derneğimizle birlikte bazı projelerde dayanışma içerisinde hareket ediyoruz. Bu da bizlerin birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiğimiz zaman neleri başaracağımızı gösteriyor. Biz çalışarak ileriye gidiyoruz. Halka hizmet etmek Hakka hizmet etmektir, onun için bizlerde bu yolda devam ediyoruz. Belediyemizin kapısı herkese açıktır, kimseye kapanmamıştır ve asla kapanmayacaktır. Bu yıl yine Bursa Kitap Fuarı’nda Derneğimizin bir standı yer alıyor. Standın açılışını yaptıktan sonra Başkan ve oradaki görevlilerden öğrendiğim kadar ve gördüklerim karşısında Batı Trakya’lı kardeşlerimizden bazı yazarlar tarafından önemli eserlerin kaleme alındığını gördüm ve inanın mutlu oldum. Çünkü bu kitaplar bizi anlatıyor.” Dedi.

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …