Okullarımızda neler oluyor?

İskeçe ve Gümülcine’deki azınlık okullarında yaşanan bazı olaylar Batı Trakya Türkleri arasında tepki yarattı. Öğrenci velileriyle, encümen heyetlerinin bilgisi dışında cereyan eden bazı gelişmeler “azınlık okullarında neler oluyor” sorusunu gündeme getirdi.

İngiltere’deki bir üniversitede eğitim gördüğü ve iki dilli çocuklarla ilgili tez hazırladığı öne sürülen Hrisula Hondroyanni adındaki bir kişinin İskeçe Merkez Türk İlkokulundaki öğrencilerle röportajlar yaptığı öğrenildi. Hondroyanni’nin öğrencilere azınlığın milli kimliği ve diliyle ilgili sorular sorması ve çocuklarla yapılan görüşmeleri kayda alması büyük tepki doğurdu.

Öğrenci velileriyle, encümen heyeti başkanından edinilen bilgilere göre ilkokul bir, iki ve üçüncü sınıf öğrencileriyle görüşen Hondroyanni adlı kişinin öğrencilere “evde hangi dili konuşuyorsunuz” , “Türkçe, pomakça veya çingenece biliyormusun” , “sen nesin” gibi sorular sorduğu ifade edildi. Bazı öğrencilere ise yapılan görüşmeyi anne – babalarına söylememeleri uyarısında bulunulduğu kaydedildi. Olayın öğrenci velileri, encümen heyeti ve okul aile birliğinin bilgisi dışında gerçekleştirilmesi azınlık içinde ve veliler arasında büyük tepki yarattı. Çok sayıda öğrenci velisi okul yönetiminden konuyla ilgili olarak bilgi istedi.

ENCÜMEN BAŞKANI: “OLAY TEKRARLANIRSA SAVCIYA BAŞVURACAĞIZ”
Konuyla ilgili olarak gazetemize konuşan İskeçe Merkez Türk İlkokulu Encümen Heyeti Başkanı ve İskeçe İli Encümenler Üst Kurulu Başkanı Hüseyin Zeybek olayın son derece vahim olduğunu söyledi. Böyle bir şeyin öğrenci velileri ve encümen heyetinin haberi olmadan yapılmasını “büyük yanlış” olarak nitelendiren Zeybek, olayın tekrarlanması halinde savcıya başvuracaklarını belirtti. Encümen heyeti başkanı Hüseyin Zeybek şöyle dedi: “Olayı öğrenir öğrenmez müdahale ettik. Yurtdışındaki bir üniversitede tez hazırlayan bir bayan çocuklarımızla görüşmeler yapıyormuş. Görüşmeler öğretmenler odasında yapılıyormuş diye öğrendik. Tabii ki bizim ve herhangi bir velinin böyle bir şeyden haberi yok. İşin ilginç yanı bu kişi çocuklarımıza ‘Türkçe veya pomakça biliyormusun, evde hangi dili konuşuyorsunuz’ gibi sorular ve buna benzer bazı şeyler soruyormuş. Çocuklara bu tür sorular sorulması elbette ki uygun değil. Azınlığın hassas olduğu bazı meseleler var. Bunların böyle olduğunu bilen yetkililer bile bile bazı şeylere izin veriyorlar. Üstelik de bizim haberimiz olmadan. Olaya müdahale ettikten sonra bu görüşmeler durdu, olaya son verildi. Müdürle görüştük. Özür diledi ve olayın tekrarlanmaması konusunda kendisinin sözünü aldık. Bundan sonra aynı şey olursa tavrımız daha sert olacak, hatta savcılığa başvuracağımızı söyledik. Bu tür çalışmalarda veya benzer girişimlerde bizlerin encümen heyeti olarak, okul aile birliği olarak haberimiz olması gerekir diye düşünüyoruz. Velilerden ve toplumdan gizlenerek okulda birşeylerin yapılması, üstelik de böyle hassas konularda bazı çalışmaların yapılması kesinlikle doğru değil.”
Konuyla ilgili olarak isminin açıklanmasını istemeyen bir öğrenci velisi şunları dile getirdi: “Ben olayı çocuğumdan öğrendim. İlkokul ikinci, üçüncü sınıfa giden öğrencilere ‘sen nesin, evde hangi dili konuşuyorsun’ gibi sorular sormuşlar. Üstelik çocuklarla yapılan görüşmeyi kayıt etmişler. Çocukların yakasına mikrofon takmışlar. Ama bunları biz tesadüfen çocuklardan öğreniyoruz. Bu yapılan kanuna aykırıdır. Böyle bir şeyin kabul edilebilir tarafı yok. Okulda olup bitenden haberimiz olmalıdır. Hele hele böyle şeylerden. Burası bizim okulumuz. Bunun herkes anlamalıdır artık.”

Bu arada İskeçe Merkez Türk İlkokulu’nda görev yapan bir Yunanlı beden eğitimi öğretmeninin çocuklara son derece sert davranışlarda bulunduğu ve bazı öğrencileri ‘seni öldürürüm’ gibi tehditlerle uyarmaya çalıştığı bildirildi. Bazı öğrenci velilerinin sözkonusu öğretmen hakkında okul yönetimine şikayette bulunduğu ve bu öğretmenin okuldan uzaklaştırılmasının talep edilebileceği kaydedildi.

OKUL MÜDÜRÜ KONUŞMADI
Öte yandan olayla ilgili olarak görüşüne başvurmak istediğimiz okul müdür Sabri Molla, basına açıklama yapabilmesi için basının, müfettişlikten izin alması gerektiğini öne sürerek, konuşmayı reddetti.

KURAN’A HAKARET İDDİASI
Öte yandan Gümülcine Yenicemahalle Türk İlkokulunda yaşanan bir olay öğrenci velilerinin tepkisine yol açtı. Okulda görevli olan ve aslen Kanadalı olduğu ve bir Yunanlıyla evli olduğu öğrenilen İngilizce öğretmeninin öğrencileri azarladığı sırada masanın üzerindeki kitaplarla birlikte Kuran’ı Kerim’i de yere attığı bildirildi. 20 Ekim Salı günü yaşanan olay üzerine öğrenci ve öğrenci velilerinin sözkonusu öğretmene tepki gösterdiği kaydedildi. Olaydan sonra bayan İngilizce öğretmeninin öğrencilerden ve öğretmenlerden özür dilediği ve velilerden de özür dilemek için hazır olduğu ifade edildi. Bu arada olayın öğrenilmesinden sonra bazı velilerle birlikte Rodop PASOK Milletvekili Ahmet Hacıosman’ın da okula giderek konu hakkında okul yönetiminden bilgi aldı.

 

Kaynak: Gündem Gazetesi

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …