Papandreu’nun Mektubu Ankara’da

Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu’nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a cevabi mektubunun bugün Ankara’ya ulaştırıldığı bildirildi.

Atina haber ajansı ANA, Papandreu’nun, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi tarafından ulaştırılan mektubunda, ”iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi konusundaki ortak arzularından cesaret aldığını” belirterek, ”Türklerle Yunanların işbirliği yaparak, bölgede bir istikrar gücü oluşturabileceğini” kaydettiğini duyurdu.

ANA’nın haberine göre, mektubunda, ”iki ülkenin, özellikle uluslararası beklentilere karşı, aralarındaki çözümlenmemiş olan siyasi konulara çözüm getirmeleri gerektiğini” belirten Papandreu, ”Umarım, Türkiye ile Yunanistan dünyadaki diğer ülkelere örnek olur” dedi.

”Ege’de, uluslararası hukuka, uluslararası ve ikili anlaşmalar ile toprak bütünlüğüne saygının, iyi komşuluk ilişkilerinin sürekliliğinin temelini oluşturacağını” ifade eden Papandreu, ”Casus Belli gibi hareketler, adaların üzerinden uçuşlar ve geçerli Deniz Hukuku’na göre henüz belirlenmemiş kıta sahanlığındaki araştırma faaliyetleri, ikili ilişkilerimize yardımcı olmamaktadır” dedi.

Papandreu, ”İki ülke arasında sürdürülen istikşafi görüşmelerin yeni bir dinamik kazandırılarak ilerletilmesi gerektiğini, ancak bunun da süresiz olamayacağını” kaydetti.

Kıbrıs konusunda ise Papandeu, ”Ada’da kalıcı bir çözümün anahtarının, iki toplumu, dışarıdan baskı ve müdahale yapmadan kendilerinin karar vermesi konusunda serbest bırakmak olduğunu” belirtti.

Türkiye’nin AB perspektifine değinerek, Yunanistan’ın bu konudaki desteğini dile getiren Papandreu, ”Türkiye’nin AB üyeliğinin bölgedeki barışa ve istikrara katkısı olacağına inandığını” vurguladı.

Papandreu, ”Bu çerçevede, Türkiye’nin, İstanbul’daki Rum azınlığa ve Fener Rum Patrikhanesi’ne karşı yerine getirmesi gereken yükümlülükleri bulunduğunu” savundu.

Batı Trakya’daki Türk azınlıkla ilgili olarak da Papandreu, ”her türlü etnik köken, kültür ve dinden olan tüm Yunan vatandaşlarının haklarına saygı gösterilmesinin Yunan devletinin sorumluluğunda olduğunu” ifade etti.

Mektubunda, iki ülke arasında kaçak göçmenler ve ikili ilişkilerle ilgili diğer konulara da değinen Papandreu, ”Bu konularla ilgili Başbakan Erdoğan’ın yüksek düzeyde bir işbirliği konseyi oluşturulması önerisini önemli bulduğunu” bildirdi.

Bu çerçevede, başbakanlar düzeyinde resmi bir ziyaret düzenlenmesi önerisinde bulunan Papandreu, Başbakan Erdoğan’ı, yaza kadar iki ülke dışişleri bakanları tarafından belirlenecek bir tarihte Yunanistan’ı ziyarete davet etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …