“Osmanlı Belgelerinde Batı Trakya” kitabı yayınlandı

"Osmanlı Belgelerinde Batı Trakya" adlı kitap T.C.Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı tarafından yayınlandı. Kitapla ilgili BATTAM (Batı Trakya Türkleri Araştırma Merkezi) aşağıdaki basın duyurusunu yayınladı:

BATTAM BASIN DUYURUSU
(Batı Trakya Türkleri Araştırma Merkezi)

Almanya-Münih 06. 01. 2010
 

Sevgili Okuyucular

2010 yılına yeni bir kitapla girmiş olduk. Kitap T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı tarafından Yayım hayatına kazandırılmıştır. Yayın Nu: 107’dir. Proje Yöneticisi T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. Yusuf SARINAY.

Kitap, gerçekten Batı Trakya Türkleri ve Batı Trakya Türkleriyle yakından ilgilenen araştırmacıların aradığı ve arzuladığı nitelikte olmuş.

Ümit ediyorum ki bu kitap birçok araştırmacılara ışık tutacak ve daha birçok kitapların yayınlanmasına vesile olacaktır. Ayrıca, kitabın içindeki yer alan belgeleriyle de Batı Trakya’da bugün de var olan Türk varlığını da kanıtlamıştır.

Kitap, 1697–1922 tarihlerine ait 133 adet belgeden meydana gelmiş. Belgeler, İdarî ve Mülkî Düzenlemeler, Siyasî Hayat, Askerî Konular, İktisadî Hayat, Sosyal Hayat, Sağlık, İmar Faaliyetleri, Dinî Hayat, Eğitim ve Vakıf konu başlıklarında kendi içinde kronolojik olarak hazırlanmış.

Batı Trakya’daki Türk varlığına ve tarihî temellerine atıfta bulunacak tarzda ilgi çekici belge örneklerinin seçilmesine büyük özen gösterilmiş. Osmanlı Devleti’nin Batı Trakya şehirlerinde inşa ettirdiği okul, yol, demiryolu, köprü, liman ve suyolu gibi kültür ve imar eserleriyle bölgenin bayındır bir duruma getirildiği görülmektedir.

Osmanlı Devleti’nin Batı Trakya’da bıraktığı vakıf eserlerimize ait belgelerin yanında, Bulgar ve Rum unsurlarına ait kilise ve okul inşası ile bu binalara tamir izinleri verilmesini ihtiva eden belgeler yer almaktadır.

Ayrıca, Batı Trakya şehirlerinden Gümülcine, İskeçe, Dedeğaç, Dimetoka, Sofulu ve Ferecik’e ait fotoğrafların çoğu ilk defa neşredilmiştir. Bu kitap, Türkiye-Yunanistan arası ilişkilerde Batı Trakya Türklerinin bir dostluk köprüsü oluşturacağını ümit ediyoruz.
 
Kısa adı BATTAM olan Batı Trakya Türkleri Araştırma Merkezi olarak, emeği geçenleri kutluyor, bu gibi hizmetlerin devamını bekliyoruz.
 
Saygılarımızla

Dr. Özkan HÜSEYİN
BATTAM Başkanı
Beynelhalk İlim Merkezi Yunanistan Temsilcisi

Kitap aşağıdaki adreslerde satışa sunulmuştur.

Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı
Ticarethane Sokak No:12 Sultanahmet / İSTANBUL
İvedik Caddesi No: 59 Yenimahalle / ANKARA / Doç. Dr. Yusuf SARINAY

 

Kaynak: Rodop Rüzgari

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …