İskeçe Türk Birliği`nin Temyiz Başvurusu Reddedildi.

AİHM kararlarına uymayan Yunanistan, İnsan Hakları ve Hukuk konusunda yine sınıfta kaldı. Türk kimliği konusunda yeni hükümet`in atacağı adımlar yeni hükümet`in Batı Trakya Türk Azınlığa bakışı açısından çok önemli olup merakla bekleniyor.

Trakya İstinaf Mahkemesi 30 Eylül 2009 tarihli kararıyla, Avukat Orhan Hacıibram tarafından 3 Nisan 2009 tarihinde ‘İskeçe Türk Birliği’ hakkındaki ilk mahkeme kararının bozulması için yapılan başvuruyu reddetti.

İTB, AİHM’nin dernek kurma özgürlüğüyle ilgili 11. maddenin ihlal edildiği yönündeki kararından sonra Yunan mahkemelerinin kararlarının iptali, AİHM’nin kararının onaylanması ve ‘Türk’ ibaresinin kullanılarak yeniden açılması yönünde başvuruda bulunmuştu.

Trakya İstinaf Mahkemesi bahsekonu başvuruyu kabul etmedi. Kararın gerekçesinde, mahkemenin AİHM’nin kararlarına ‘uymak’ zorunda olmadığı, böyle bir taahhüt bulunmadığı, Yunan adaletinin bağımsız olduğu ve AİHM kararının bir içtihat teşkil etmediği belirtildi.
Hatırlanacağı gibi Trakya Dernekleri Federasyonu Avukatı Yannis Haciandoniu da aynı yönde görüş bildirmişti.
İTB’nin avukatı Orhan Hacıibram şu açıklamayı yaptı:
‘Trakya İstinaf Mahkemesi’nin kararında, AİHM’nin kararının düşünce tarzının doğru şekilde yorumlanmadığını düşünüyorum. İTB hukuki kişilik olarak mevcut olmadığı için dernek kurma hakkı mahrumiyeti devam etmektedir.

1928 yılından beri bu adla faaliyet gösteren dernek, dönemin İskeçe Valisi Fanis Donas’ın kapatılması yönünde talimat verdiği 1983 yılından beri adaletin çarkları arasında çile çekmektedir.’

Orhan Hacıibram, Yunan mahkemelerinin ‘AİHM’nin kararlarına uymak zorunda olup olmadıklarını’ açıklığa kavuşturmak için Yargıtay’a (Arios Pagos) başvurmayı düşündüklerini belirtti.”

 

  • KAMUOYUNA DUYURU

    SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
  • BTTDD BURSA ŞUBESİ KADIN KOLLARINDAN YAZA MERHABA KERMESİ

    BTTDD Bursa Şubesi Kadın Kolları tarafından düzenlen yaza merhaba kermesi Mimar Sinan park…
  • BATISİAD’I ZİYARET ETTİK

    Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Yönetimi Batı Trakya Türkleri Yönetici…
Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …