T.C. Selanik Başkonsolosluğu’na Molotoflu Saldırı

alt

alt12 Ağustos 2010 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosluğu’na saldırı düzenlendi. Sabah saat 04.15’de kimliği henüz belirnemeyen kişiler Başkonsolosluğun bahçe duvarına Molotof kokteyli attılar. Saldırıdan sonra çıkan yangın, itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev ile aynı bahçede yer alan Başkonsolosluk’a yapılan saldırıyı Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yorgos Petalotis kınadı. Petalotis, Yunan Hükümeti’nin T.C. Selanik Başkonsolosluğu’nda görevli polislerin de güvenliğinin tehlikeye atıldığı saldırıyı kati şekilde kınadıklarını ifade etti.

Petalotis, nedenleri ne olursa olsun, bu tür eylemlerin kabul edilemez ve Yunanistan aleyhine olduğunu kaydetti. Toplumun bu tür eylemlere hoşgörüsü olmadığını vurgulayan Petalotis, saldırının sorumlularının yakalanarak adalete teslim edileceklerinin altını çizdi. Petalotis, Türk hükümetine bu kabul edilemez eylem için üzüntü duyduklarını dile getirdi. Petalotis, bu tip haksız girişimlerin aynı zamanda Yunanistan’a ve demokrasiye karşı olduğunu kaydetti. Toplumun söz konusu saldırılara sıfır tolerans gösterdiğini ifade eden Petalotis, sorumlu olanların tutuklanarak mahkemeye çıkarılacağını belirtti.

Saldırı ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “T.C. Selanik Başkonsolosluğu’na yapılan molotoflu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu M. Kemal Atatürk’ün evi ile aynı bahçede olan Başkonsolosluğa yapılan saldırı provokasyon olup ülkenin barışçıl bütünlüğünü tehdit etmektedir. Ancak Batı Trakya Türk Azınlığı, böylesi provokasyonlardan uzak durarak ülkesinde, Yunanistan’da, çoğunluk ile barış içinde bir arada yaşamakta ısrarlıdır” açıklamasında bulundu.

 Kaynak : Birlik Gazetesi
  

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
 • BATISİAD’I ZİYARET ETTİK

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Yönetimi Batı Trakya Türkleri Yönetici…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …