Türk Dünyası Gençlik Topluluğu 6.Gençlik (Fethiye) Buluşması

BATTAM BASIN DUYURUSU
(Batı Trakya Türkleri Araştırma Merkezi)

Kısa adı TDGT olan “Türk Dünyası Gençlik Topluluğu 6. Gençlik Buluşması” 25–30 Temmuz 2009 tarihleri arasında Fethiye’de gerçekleştirilecektir. Ayrıca.“Türk Kültürünün Dünya Kültürüne Etkileri” konulu bir çalıştay yapılacaktır. Konferanslar, Türk Dünyası geleneksel giysileri ve resim sergisi tanıtılacak; stantlarda da katılımcıların eserleri ve Türk Dünyasının kültürel zenginlikleri sergilenecektir.

Bu etkinliğe BATTAM (Batı Trakya Türkleri Araştırma Merkezi) Başkanı Dr. Özkan Hüseyin’de davet edilmiş bulunmaktadır. Fethiye Belediyesi ‘Gençlik Meclisi’ tarafından Türk Dünyası temsilcilerine çalışmalarını tanıtmak ve sergilemek için stant tahsis edilmiştir. Yunanistan-Batı Trakya’dan Radyo City, Cumhuriyet Gazetesi sahibi ve yazı işleri sorumlusu Sezer Rıza’ da davet edilmişlerdir.

BATTAM Başkanı Dr. Özkan Hüseyin bu davetten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve şu açıklamayı yaptı:

“BATTAM 1995 yılında Almanya’nın Münih Kentinde “Bavyera Eyaleti Batı Trakya Türkleri Aile Birliği” bünyesinde kuruldu. Kuruluşundan bu güne kadar alanında birer ilki teşkil eden 14 tane kitap ve üç defa da “Uluslararası Batı Trakya Türkleri Araştırmaları Kongresi” düzenledi. Bu kongrelerde sunulan tebliğler birer kitap halinde yayımlandı. Böylece, araştırmacıların önü açılarak, Batı Trakya’nın bilinmeyen gerçeklerini gün ışığına çıkardı.

 TDGT’un düzenlediği bahse konu toplantıya katılacak olan ülke temsilcilerine, T.C. Devlet büyüklerine, akademisyenlerine, Türk Boyları temsilcilerine, yazar ve gazetecilere BATTAM’ın yayımladığı kitaplardan hediye ederek, Batı Trakya için yapılacak olan en büyük hizmetin mutluluğunu yaşayacağını beyan etti.

BATTAM’a tanıdıkları bu güzel imkânlardan dolayı ‘Türk Dünyası Gençlik Topluluğu’ idare heyetine de teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.”

Dr. Özkan Hüseyin, Ocak 2011 tarihinde düzenlenecek olan IV. Uluslararası Batı Trakya Türkleri Araştırmaları Kongresinin alt yapısını oluşturacaktır. Fethiye buluşmasına katılan bilim adamlarının da Batı Trakya Türkleri için araştırma yapmalarını talep ederek kongreye katılmalarını teşvik edecektir.

Saygılarımızla bilgilerinize arzediyoruz

BATTAM
Basın Merkezi

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …