Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesine Katılım

Rumelili Yönetici İşadamı ve Sanayicileri Derneği (RUMELİSİAD) tarafından düzenlenen Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi’ne yurtdışından ve yurt içinden bir çok temsilci katıldı.Derneğimizi temsilen Başkanımız Şükrü Köse ve Yönetim Kurulu üyelerimiz katıldı.Ayrıca Yunanistandan Rodop Milletvekili Ahmet Hacı Osman ve beraberindeki altı kişilik heyet toplantıya iştirak ettiler.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Balkanlar’la derin ve tarihi bağlara sahip olan Türkiye’nin bu coğrafyaya ilgi duyması kadar normal bir şey olmayacağını belirterek, "Balkanlar Türkiye için AB’ye açılan kapıdır. Oradaki insanların refahını istiyoruz" dedi.

Kosova Başbakan Yardımcısı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Mimoza Kusari; mayıs ayında ilk kez Bursa’ya geldiğini belirterek, "O zaman Kosova’nın da Bursa gibi sanayide gelişmesini istemiştim. Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkiler bizim için çok önemli. 2007’den 2011 yılına kadar Türkiye’nin Kosova’ya 100 milyon dolardan 200 milyon dolara çıktı. Türkiye’den yapılan ithalatın toplam ithalatımızın yüzde 7.4 olduğunu söylemeliyim. Tabii bu gittikçe artacak. Serbest Ticaret Anlaşması’nın da sonuçlanmasıyla çok ciddi artış kaydedecek." dedi.

Vali Şahabettin Harput, Türkiye’nin Rumeli’ye yeniden ‘merhaba’ dediğini belirterek, ortak bir tarihi paylaşan iki bölgenin birbirinden ayrılamayacağını vurguladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de, "Türkiye arasında bu işbirliklerin görüşülmesi çok anlamlı. Balkanlar ile uzun yıllar uzak kaldık. Aramızda soğukluklar oluştu. Bu arayı kapatmak istedik."dedi.

 


BATI TRAKYA’YA YATIRIM TOPLANTISI 

Yunanistan Rodop Milletvekili Ahmet Hacı Osman, BTTDD Bursa Şube Başkanı Şükrü Köse ve Batı Trakya heyeti Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Başkanı Dr.Salih Çalı ile Batı Trakya hakkında görüşmelerde bulundular.

 

 

———————————————————————————-

 

Batı Trakya Heyeti Başbakan Yrd.Sn.Bülent Arınç İle

Hatıra Fotoğrafı Çektirdi

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …