3.Uluslararası Kırım Tatar Türkleri Kuşak Güreşleri

Kırım Türkleri Tatar kuşak güreşleri, bu yıl Bursa Büyük Şehir Belediyesi katkılarıyla Bursa Büyük Şehir Belediyesi spor salonunda düzenlendi.İlk olarak uluslararası düzeyde düzenlenen Tatar kuşak güreşleri turnuvalarının birincisi Romanya da yapılardı, ikincisi ise Kırımda, bu yıl üçüncüsü düzenlenen turnuva Bursada gerçekleşti.

Tatar kuşak güreşleri turnuvasına Bulgaristan, Romanya, Kırgızistan Türkiye  ve Batı Tarkyadan olmak üzere 45 güreşçi müsabakalarda yer aldı. Seçek derneği, üçüncüsü düzenlenen Tatar  Türkleri kuşak güreşleri turnuvasına, İbrahim KURU Büyük Derbent ve Murta HACI Kurcalı köylerinden iki güreşçi ile müsabakalara katıldı. Dünyanın bir çok yerinde yaşayan Türk akrabalarıyla bir araya gelme fırsatını yakalayan, seçek dernegi ve güreşçileri, Kırım türk boyu Tatarlarına has bir güreş dalı olan kuşak güreşini ve Tatar Türk akrabalarınla tanışma fırsatı buldukları için son derece mutluluk duyduklarını belirterek kendilerini Batı Trakyaya davet ettiler.
Bu yıl Bursada üçüncüsü düzenlenen turnuvaya Bursa Büyükşehir Belediye Başkan yardımcısı, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Fahrettin ŞOLTAN, Bursa Büyük Şehir Spor müdürü Taha BAŞPARMAK, Romanya Azınlıklarından Sorumlu Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Salih NEJAT, Kırım Tatar Türkleri Gelişme Başkanı Ümit ŞİLİT, Tatar Türkleri Sosyal ve Kültür Dayanışma Dernegi Başkanı Orhan KAPLAN, Seçek Azınlık ve Kültür Dernegi Başkanı Ali PENCAL ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Başkanı Şükrü KÖSE katıldı.

Kendine has özellikleri ve kuralları olan ve sadece Tatar Türklerine has bir güreş dalı olan  Tatar Kuşak güreşi, minderde ve yeşil sahada yapılarak birazda Uzak Doğu Sporlarından olan Judoyu andırmaktadır. Normal eşotmanla müsabakaya çıkan güreşçiler, bellerine birer kalın yün kuşak sıkıca bağlayarak ve her iki güreşçide birbirinin yün kuşagından, sağ el içten sol el dıştan olmak üzere ve her iki gürşçinin başı diğerinini sol omuzuna gelecek şekilde, güreşçiler yün kuşkalarından tutuşarak hiç bir şekilde birbirinin kuşaklarını bırakmadan,  sırtı yere gelene kadar güreşirler.Güreşçilerin bellerinde bulunan, kuşak musabaka esnasında her iki güreşçi tarafından da asla bırakılmaz ayak oyunları ve tekniye dayalı oyunlarla rakibinin sırtını yere getirimeye çalışırlar. Sırtı yere deyen güreşçi yenilmiş sayımaktadır. Müsabakaya çıkacak olan güreşçiler kilolarına göre guruplara ayrılarak birbirileriyle eşleşirler ve güreş tutarlar. Güreş esnasında güreşciler rakibini kuşak dışında, asla başka bir yerde tutmazlar ve bir güreşçi digerinin kuşağını bir elle tutmasına izin verilmez. Bir elini diğerinin kuşağından ayırdığı takdirde hakem müsabakayı durdurur ve güreşçiye ihtar verir. İki ihtar alan güreşçi müsabakadan diskalifiye edilir.

Seçek derneği güreşçileri Tatar kuşak güreşi turnuvasında, iki güreşçi de ikişer defa mindere çıkarak kuşak güreşi tuttular. İlk defa karşılaştıkları bu güreş dalında herhangi bir dereceye giremeyen seçek güreşçileri, bizim için önemli olan bu turnuvaya katılmak ve bu kuşak güreş dalını tanımak  ondan da önemlisi değişik ülkelerden gelen Türk akrabalarımızı tanıma fırsatını buldukları için son derece memnun olduklarını belirttiler. Tatar Türkleri kuşak güreşleri müsabaka sonucunda, Kırgızistan ve Romanya kategorilerde birincilik almayı başardı. Müsabaka sonunda katılan tüm güreşçilere,  Tatar Türkleri Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği tarafından onur belgesi verildi. Kategoriye girmeyi başaran gürşçilere ise Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından para ödülü ve kupalar verildi.  Müsabakalar sonrasında seçek dernegi başkanı ve güreşçileri  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa şubesini ziyaret ederek  Başkanı Şükrü KÖSE ile dernek binasında bir araya gelme fırsatı buldular. Seçek güreşçilerine, Tatar kuşak güreşlerine katıldıkları için onur belgelerini başkan Şükrü KÖSE bizzad kendisi takdim etti. Bu ziyaretten son derece memnun olan Başkan Şükrü KÖSE, Seçek Derneği Başkanı Ali PENCAL’a   Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi tarafından hazırlanıp bastırılan Dr. Sadık AHMET fırtınısa adlı kitabi hediye etti.

 

FOTOĞRAFLAR

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …