Vekillerimiz Yunan Meclisi`nde İslami usüllere göre yemin ederek görevlerine başladılar

İktidar partisi PASOK’tan parlamentoya giren Batı Trakya Türklerinin temsilcilerinden Gümülcine’den Ahmet Hacısoman ile İskeçe’den Çetin Mandacı, Yunan Meclisi`nde ellerini Kur’an-ı Kerim’in üzerine koyup meclisi yöneten bayan Elsa Papadimitriu’nun okuduğu Yunanca metni tekrar etti. Hacıosman ve Mandacı şöyle yemin ederek görevlerine başladı: “Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Peygamber Muhammed (s.a.v.)`in onun rasulü olduğuna iman ediyoruz. Bu inanç üzere ülkemize, demokratik devletimize, anayasa ile kanunlara ve halkın hizmeti için görevimizi layıkıyla yapacağımıza and içiyoruz.”

4 Ekim’de yapılan milletvekili seçimlerde parlamentoya girmeye hak kazanan 300 milletvekili, bugün Hıristiyan Ortodoks inancı ile İslam dini kurallarına göre yapılan törenle yemin ederek göreve başladı.

Yunan parlamentosunda Hristiyan Ortodoks dini ritüellerine göre yapılan törende 298 milletvekili, Yunan kilisesinin lideri İeronimos eşliğinde İncil’e el basarak and içti. Teslis inancını (Baba-Oğul-Ruhu’l-Kudüs) temsilen üç parmağını birleştirerek havaya kaldıran Hıristiyan milletvekiller, “İncil”e, "anayasa ile yasalara uyacaklarına" ve "ülke çıkarları ile halka layıkıyla hizmet edeceklerine" söz verdi. Atina Başpiskoposu İeronimos, parti liderleri başta olmak üzere milletvekillerini kutsal suyla taktis etti. Hristiyan inancına göre yapılan yemin töreninin ardından Başpiskopos İeronimos ve diğer papazlar meclisten ayrıldı.

TÜRK VEKİLLER KUR’AN’A EL BASTI
İktidar partisi PASOK’tan parlamentoya giren Batı Trakya Türklerinin temsilcilerinden Gümülcine’den Ahmet Hacısoman ile İskeçe’den Çetin Mandacı ise Kur’an-ı Kerime el basarak yemin etti. Tören için kürsüye davet edilen milletvekilleri, İncil’in yerine Yunanca mealli Kur’an-ı Kerim’i yerleştirdi. Daha sonra ellerini Kur’an-ı Kerim’in üzerine koyan vekiller, meclisi yöneten bayan Elsa Papadimitriu’nun okuduğu Yunanca metni tekrar etti. Hacıosman ve Mandacı şöyle yemin ederek görevlerine başladı: “Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Peygamber Muhammed’in (sav) onun rasulü olduğuna iman ediyoruz. Bu inanç üzere ülkemize, demokratik devletimize, anayasa ile kanunlara ve halkın hizmeti için görevimizi layıkıyla yapacağımıza ant içiyoruz.”

Hacısoman ve Mandacı’nın yemin töreni sırasında Hıristiyan vekiller ve diğer davetlilerin tamamı ayakta sessizce bekledi. Yemin töreni sonrası Hacıosman ve Mandacı, Başbakan Yorgo Papandreu’nun yanına giderek tokalaştı. Türk milletvekilleri tebessümle karşılayan Papandreu, görevlerinde başarı dileyerek tebrik etti. Yerlerine geçen milletvekillerini meslektaşlarının da kutladıkları görüldü.

HACIOSMAN VE MANDACI UMUTLU
Yemin töreninden sonra Cihan Haber Ajansı’na konuşan Hacıosman ve Mandacı, “Yeni dönemin Yunanistan ve Batı Trakya için her bakımdan hayırlı olması dileğinde” bulundu. Gümülcine milletvekili Hacıosman, “PASOK iktidarının ülkemiz ve Türk azınlık için barış, mutluluk ve sağlık dolu yarınlara vesile olmasını diliyorum” derken, İskeçe milletvekili Mandacı da aynı dileklere katıldığını söyledi. Mandacı, “PASOK iktidarında hem ülkemiz hem de azınlığımız adına daha güzel günlerin geleceğine inanıyorum.” şeklinde duygularını dile getirdi. Hacısoman da, “Papandreu ve Erdoğan liderliğinde iki komşu ülkenin sorunları aşmada ciddi çaba göstereceklerine olan inancımı ifade etmek istiyorum.” dedi. Mandacı ise, “Türk-Yunan ilişkilerindeki gelişme hem halkların yararına hem de bölgenin faydasına olur.” şeklinde konuştu.
Laiklik uygulamasının bulunmadığı Yunanistan’da din ve devlet işleri birbirinden ayrılmıyor. Anayasa’da devletin Ortodoks karakterine açık bir vurgu yapılıyor. 2007 yılında düzenlenen dinî törene katılmayan Radikal Sol İttifak’tan 13 milletvekili bugünkü dini törene de katılmazken, Yunanistan Komünist Partisi ve PASOK’tan 4 milletvekili törenin dini bölümünde yer almadı.
Yunan parlamentosunda PASOK 160, Yeni Demokrasi 91, Yunanistan Komünist Partisi 21, Halkçı Ortodoks Cephe 15 ve Radikal Sol İttifak 13 sandalyeye sahip.

 

Kaynak: Birlik Gazetesi

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …